Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

HSW dostarczy części do moździerzy M-98 i Goździków

Fot. chor. Rafał Mniedło
Fot. chor. Rafał Mniedło

Huta Stalowa Wola S.A. zajmie się dostawą części zamiennych do moździerzy M-98 i 122 mm shb 2S-1 Goździk. O udzieleniu zamówienia poinformowała 4. Regionalna Baza Logistyczna. 

Jak wskazuje 4 RBLog, przedmiotem zamówienia jest: dostawa części zamiennych do sprzętu uzbrojenia – moździerza M-98 i 122 mm shb 2S-1 wg zestawienia asortymentowo-ilościowego. Całkowita końcowa wartość tego zamówienia brutto wynosi 1,217 mln złotych. 

Zamówienie realizowane było w ramach procedury ograniczonej, a kryterium jego udzielenia stanowiła najniższa cena. 5 lipca 2018 roku podjęto decyzję, że realizacją dostawy zajmie się Huta Stalowa Wola S.A., która były w tej części zamówienia jedynym oferentem. Co więcej, jest ona producentem wspomnianych moździerzy.

Jak informowali przedstawiciele bazy w marcu br., dostawa części zamiennych ma się zakończyć do 30 listopada 2018 r. 

Przypomnijmy, że na tegorocznych ćwiczeniach Saber Strike polscy spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej pierwszy raz dokonali zrzutu moździerza M-98 na platformie typu V, w tym samym ćwiczeniu wzięli również udział izraelscy spadochroniarze.

Goździki natomiast do dziś są podstawowym wyposażeniem bojowym większości dywizjonów artylerii w brygadach pancernych i zmechanizowanych Sił Zbrojnych RP. W obecnie realizowanej koncepcji rozwoju i modernizacji armii zastępowane będą przez Kraby, w dalszej perspektywie w części jednostek prawdopodobnie również przez haubice Kryl. Haubice 2S1, poddane głębokiej modernizacji (obejmuje ona m.in. polskiej konstrukcji i produkcji zautomatyzowany zestaw kierowania ogniem dywizjonu artylerii Topaz), wciąż stanowią bardzo liczący się komponent jednostek operacyjnych Wojska Polskiego.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Wojs

  Kryl to porażka. Trzeba to przerobić na coś tak zautomatyzowanego jak Archer.

 2. PL

  No i dobrze że utrzymują goździki, po co wycofywać dobry sprzęt. Powinni je zostawić nawet po wprowadzeniu krabów. Wojna w Donbasie pokazała że są jeszcze bardzo skuteczne. Artylerii nigdy nie za mało, tym bardziej że mamy utworzyć dodatkową dywizję.

 3. Nieździwiony

  Rozumiem, że Ruscy modernizują swoje starocie, bo ich nie stać na Armatę, SU-57 czy Kurgańca. Pytanie czy nam opłaca się modernizować Goździki, może lepiej je sprzedać i za ta kasę dokupić Kraby lub nawet Kryla. Kasa jest tylko na co wydać ?

 4. JK

  M-98 to doskonały przykład głupoty ludzi w mundurach. Nie przemysłu, a właśnie generalicji. Już dawno powinne być zastąpione przez 120 mm.

 5. qwe

  W SPO była mowa, o modernizacji Goździków. Ciekawe co mogłaby zawierać?

Reklama