Przemysł Zbrojeniowy

Hiszpańskie tankowce gotowe na F-35. Przebudowa trwa 9 miesiecy [KOMENTARZ]

A330 Getafe Sabak
Pierwszy pasażerski A330-200 przebudowywany na latający tankowiec.
Fot. J. Sabak

Zakłady Airbus Defence w Getafe prowadzą przebudowę na samolot do tankowania i transportu Airbus A330 MRTT pierwszej z trzech używanych maszyn. W 2021 roku Hiszpania jako pierwsza zdecydowała się na taki krok, pozyskując z linii Iberia maszyny pasażerskie A330-200. Pomimo tego, że Hiszpania nie posiada samolotów F-35, to jej samoloty A330 MRTT będą gotowe do ich potencjalnego tankowania. Posiadają również w pełni automatyczny system, który pozwala na tankowania maszyn bez udziału człowieka.

Reklama

Stojący na hali w Getafe samolot Airbus A330-200 w barwach linii lotniczych Iberia, już tylko zewnętrznie przypomina maszynę pasażerską. Nie tylko zdemontowano całe wewnętrzne wyposażenie, od foteli i paneli na ścianach po awionikę. Dokonano znaczących zmian przede wszystkim w części ogonowej od 18 i 19 wręgi, gdzie w samolotach A330 MRTT mocowany jest specjalnym sztywny bom do tankowania w locie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.