Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

H145M odpowiedzią na liczne polskie potrzeby

Autor. Defence24

Firma Airbus Helicopters zaprezentowała na tegorocznym MSPO najnowszą wersję śmigłowca H145 – H145M.

Reklama

„Zaletą tego śmigłowca jest jego wielozadaniowość. Jest w stanie wykonywać szereg różnych, zadań, od szkolenia zaawansowanego, aż po zadania wymagające użycia lekkiego śmigłowca szturmowego. Gwarantuje to wysoki poziom elastyczności i wszechstronności tego śmigłowca, do operacji wojskowych sprawność zadaniową przekraczającą 99%" - Mówi Thomas Zeman, wiceprezes Airbus Helicopter. Jak dodaje, Airbus Helicopters widzi zastosowanie H145M do wielu zadań w Polsce, w tym jako następcą śmigłowców PZL Mi-2.

Reklama
Reklama

Komentarze (10)

 1. ciekawy1

  W najbliższych latach będziemy potrzebować prawdopodobnie do 100 niewielkich śmigłowców wielkości H145M czy AW109. Czemu nie zrobić przetargu na je wszystkie? Każdy oczywiście powinien mieć możliwość montażu belek bocznych oraz stosownej optyki.

 2. Mama Leona

  Jak to: " nie potrzebne" !? Jest wojna, jest okazja. Kto może, chce zapunktować, , pojeździć po świecie, załapać kontakty, wdzięczność, prezenty. Płaci Polska.

 3. Roshedo

  Na grzyba nam H145M jak mamy Sokoły? Wystarczy je wszystkie przerobić na Głuszca doposażyć w ppk Pirat lub Spike NLOS ER i karabin na taśmie na nos i śmigają... Ale ...no właśnie... potrzeba do tego woli politycznej i odporności na tzw lobbystów ( "dawaczy wziątków") a z tym u polskich polityków każdej opcji politycznej jest bardzo krucho...

  1. Dudley

   Ja to nie wiem , po diabła tobie taczka, jak masz wywrotkę kilkudziesięciu tonową? Logika u ciebie jest na takim samym poziomie jak w naszym MONie. Mamy Sokoły, śmigło masie startowej 6,5t i kupujemy AW149, czyli śmigło o masie 8,5t Masa startowa H145 to jedynie 3,5t, jaki śmigłowiec może zastąpić? Może MI8, a moze S70i, choć osobiście obstawiam AW101 ;-)

  2. Roshedo

   Hej Dudley, jak już tak cię boli że Sokół jest cięższy to proszę bardzo jest SW-4 też że Świdnika, przy wymianie za Mi-2 w stosunku ilościowym 1:1 jestem przekonany że dałoby radę wynegocjować jakąś rozsądną cenę z producentem. Jest też wersja SW-4 Solo ( optionally manned) jakby ktoś chciał wersję a la dron . Ps. Norwegia ostatnio chyba swoje H145 zwróciła - chyba nie za dobre były xD...

  3. Ppepe

   Roshedo- "Norwegia ostatnio chyba swoje H145 zwróciła - chyba nie za dobre były xD" - raczej sprawdż wiadomość jaki śmigfłowiec Norwegia zwróciła - jak już to NH90 a to już jest inny typ śmigłowca odpowiada on AW149, H145 jest odpowiednikiem w przybilżeniu naszego Mi2 oczywiście nie dokońca, SW4 to raczej już stracony śmigłowiec -włosi raczej niebędą w niego inwestować, posiadają A109. Co do H145 zakupili go ostatnio Wegrzy i Serbowie, od 2006 roku produkują go na licencji amerykanie jako UH-72 Lakota. My natomiast posiadamy starszego miejszego brata EC135 który lata w LPR. Pozdrawiam

 4. RAF

  Niepotrzebne nam to do niczego. Zadania Mi2 przejmą sokoły/głuszce. Wielozadaniowe śmigłowce są produkowane w Polsce w Świdniku i Mielcu, nie musimy napychać kabzy Francuzom i Niemcom. A swoją drogą czy to nie ciekawe, że niedawno rozpaczano nad kolejnym śmigłowcem wielozadaniowym w armii (aw 149), a teraz ktoś chce nam wcisnąć kolejny i już płaczu nie ma bo to od Airbusa więc można brać bez względu na sens tego pomysłu. I jeszcze nazywanie tego śmigłowcem szturmowym....chyba dla samobójców.

  1. Powiślak

   Jakie zadania na współczesnym polu walki realizują archaiczne Mi2? Rozpoznanie skażeń czy obserwacja pola walki w środowisku np. Pancyrów?

 5. Powiślak

  MON to instytucja niemal całkowicie niewydolna i nielogiczna! Mamy ponad 200 śmigłowców i ŻADNEGO defacto uzbrojonego! Latami MON utrzymywał armadę niemal bezużytecznych maszyn i NIC nie zrobił był je sukcesywnie czy modernizować czy wymieniać na nowe. NIKT mnie nie przekona że ważniejsze - od 2014 roku - są sprzęty nieuzbrojone, a od zajęcia Krymu MON wygasił Kruka, potem pokładowego Kondora i bredził o uniwersalnym nieuzbrojonym Perkozie. A na koniec NADAL utrzymując kosztowne trupy Mi2 oraz armadę ok 70 nieuzbrojonych W3 DOKUPUJE na gwałt kolejnych 130 sztuk? Tak to nawet pijane dziecko we mgle nie funkcjonuje! A akurat H145 już eksploatujemy w Polsce w Pogotowiu i są świetne. Wersja zaś uzbrojona JEST najlepsza w swej kategorii i znakomicie by wsparła WP.

 6. raczek

  Jak wszystko robi to znaczy nic nie ma takiego cudenka zeby wszystko robilo na cacy te europejskie trumny mnie przerazaja norwegia zwrocila te zlomy czym sie zachwycac?

 7. KrzysiekS

  Szkoda że go nie będzie bardzo fajne śmigło ale to byłby już przekręt ilości śmigieł i dostawców.

 8. szczebelek

  Należy zapomnieć xd

  1. Dudley

   A coś więcej, może jakiś argument merytoryczny, czy dlatego bo guru tak sądzi? Jaki inny śmigłowiec jest lepszy by zastąpić Mi2 3,5 t śmigłowiec? H145 to najbardziej rozpowszechniony śmigłowiec na świecie, nie tak jak biały słoń AW149.. Używa go USArmy i USNavy Może zamiast czajniczka mamy kupić jakiegoś Bella, a może A109?

 9. DIM1

  Własnego przemysłu śmigłowcowego nie mamy ? No dobrze, a ile oni kupili śmigłowców z naszego przemysłu ? Czyli prócz serdecznych pozdrowień, tylko pa pa !

 10. Valdi

  Przypomnijmy Cypr kupuje 6 sztuk po 23 mln euro za golasa w wersji h145m Co prawda możliwa integracja że spike er I zasobnikiem thales 70mm

Reklama