Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

General Dynamics wycofuje ofertę na transporter opancerzony dla US Army

Nowy transporter opancerzony opracowywany w ramach programu AMPV ma zastąpić przede wszystkim wiekowe wozy typu M113. Fot. SPC Michael Dewitt/US Army.
Nowy transporter opancerzony opracowywany w ramach programu AMPV ma zastąpić przede wszystkim wiekowe wozy typu M113. Fot. SPC Michael Dewitt/US Army.

Firma General Dynamics wycofała się z konkursu na nowy transporter opancerzony dla US Army. Oznacza to, że jedynym oferentem w programie AMPV pozostaje koncern BAE Systems.

Jak donosi serwis Breaking Defense, firma General Dynamics Land Systems (GDLS) zrezygnowała ze składania oferty w programie nowego transportera opancerzonego Armored Multi-Purpose Vehicle (AMPV), przeznaczonego dla US Army. W przetargu bierze natomiast udział koncern BAE Systems, który w chwili obecnej jest jedynym uczestnikiem programu.

Koncern General Dynamics zapowiedział także, że nie będzie dochodzić swoich praw na drodze sądowej w związku z kształtem wymagań, jakie US Army stawia przed nowym transporterem opancerzonym. Wcześniej GDLS kwestionowało część założeń programu AMPV, w tym między innymi wymogi zapewnienia mobilności w trudnych warunkach terenowych co najmniej porównywalnej, jak w transporterach M113 czy dążenie do oparcia nowych transporterów na nadwyżkowych podwoziach bojowych wozów piechoty Bradley.

Głównym celem programu AMPV jest opracowanie nowego transportera opancerzonego dla US Army, który zastąpi wiekowe wozy typu M113, wciąż szeroko używane w jednostkach wsparcia. Koncern BAE Systems zaoferował w  konkursie rozwiązanie oparte o podwozia bojowych wozów piechoty Bradley, co może przyczynić się do ograniczenia kosztów jego realizacji.  Nowy transporter opancerzony jest o tyle istotny dla US Army, że po anulowaniu pozyskania nowego wozu bojowego w ramach programu Ground Combat Vehicle rośnie jego znaczenie dla modernizacji starzejącego się parku pojazdów bojowych amerykańskich wojsk lądowych. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.