Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Gąsienicowy Rak czerpie z doświadczeń Borsuka. Prezes HSW: chcemy być maksymalnie elastyczni [Defence24 TV]

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

W tym roku oprócz nowości pokazujemy też, jak dalece zmieniamy i rozwijamy konstrukcję naszych wyrobów, po to by pozostały one aktualne i adekwatne na współczesnym polu walki – powiedział w rozmowie z Defence24 Bartłomiej Zając prezes zarządu i dyrektor generalny Huty Stalowa Wola. W wywiadzie mówił o prezentowanych produktach, ale też o kierunkach rozwoju systemów uzbrojenia, w które angażuje się HSW.

Reklama

Komentarze (9)

 1. dropik

  co do nowego raka gąsienicowego to jego podstawowe zalety w stosunku do poprzedniego to: nowe zawieszenie (mniej kół), większa szybkostrzleność (+10sztuk /min), możliwośc użycia dłuższej amunicji, zsmu zmiast karabinu

 2. SYGNALISTA

  Z tego co szepczą czynniki decyzyjne ,braki w uzbrojeniu pancernym mają być uzupełnione niszczycielami czołgów zbudowanych w konwencji szwedzkiego bezwieżowego czołgu Stridsvagn 103 i armaty kalibru 155mm zaczerpniętej z Kraba, kadłub niszczyciela/wozu wsparcia ma opierać się o kompilacje kadłuba Borsuka i Kraba a 30 kalibrowa lufa 155mm armatohaubicy ma mieć zasięg niszczenia na odległość 25-30km (kwestia amunicji) systemów pancernych i innych w oparciu o amunicję programowalną Smart naprowadzaną przez drony ,co ważne celowanie nie musi być precyzyjne ponieważ korektę lotu do celu realizują systemy oparte o pomysł red eye ,155mm pocisk po trafieniu w cel-czołg przepoławia go na pół a załogę przerabia na celulozę ...mamy pozyskać około 160sztuk niszczycieli po tzw batalionie na nasze cztery dywizje program ma być wdrażany od 2026-27roku

  1. Towarzysze bierzcie połowę.

  2. mick8791

   Skąd Ty te bzdury bierzesz?

  3. dropik

   zapewne z głowy :P

 3. SZEPTUN

  Tłumacząc artykuł mamy chęci i zdolności ... ale przez najbliższe 10 lat nic nowego nie będzie

 4. M@riusz

  Zbroić armię bo wróg nie śpi.

 5. Piotr ze Szwecji

  Borsuk ma nowe zawieszenie? Trochę więcej informacji o tej zmianie zawieszenia można? Ostatnia wymiana zawieszenia, w Krabie, była wielką wiadomością, komentowaną po dziś dzień.

  1. Box123

   Nie borsuk tylko rak

  2. Driver25

   Wydaje się że właśnie to Rak ma nowe zawieszenie powstałe na bazie doświadczeń prac nad Borsukiem i Krabem. Pozdrawiam

 6. WSK74

  dobrze się słucha Prezesa. Może sprzedamy Baobaby do Wietnamu ?

 7. LMed

  Rak na nowym podwoziu świetny. Wyrażny postęp.

 8. kmdr

  Jak widać da się połączyć funkcjonalność i design. Pojawiły się już zestawienia wszystkich wersji. Prezentuje się lepiej i nie stracił, a nawet zyskał na funkcjonalności. Już sama kwestia świateł ich rodzaju i rozmieszczenia ułatwia teraz pracę załogi.

 9. dropik

  mnie ten rak się nie podoba. a to dlatego że opancerzenie wygląda na słabsze niż w rosomaku. Tam oczywiście też była wieża która nie była specjalnie opancerzona ale tu cały tak jest zrobiony cały kadłub czyli jedna warstwa ok 1cm blachy. lepiej zeby powstał on na bazie zmodyfikowanego podwozia borsuka , który może być zbudowany na z tańszej stali i zamiast 3 blach dać 2

  1. Darek

   Mnie się natomiast podoba.

  2. logistyk

   Powinna być konstrukcja szkieletowa i do niej przykręcane panele stali pancernej. W takiej sytuacji w miarę postępu technicznego można byłoby je wymieniać na coraz lepsze.

  3. Ra

   Sorry ale to ma być tani nośnik. Takie nowe mtlb czyli nie bwp. Mnie się podoba A jak będzie szybko i tanio i dobrze to bardzo dobrze.

Reklama