Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Finlandia kupuje JASSM-ER

Wizualizacja samolotu F-35A Lightning II z dwoma pociskami manewrującymi AGM-158B JASSM-ER podwieszonymi na belkach pod skrzydłami.
Wizualizacja samolotu F-35A Lightning II z dwoma pociskami manewrującymi AGM-158B JASSM-ER podwieszonymi na belkach pod skrzydłami.
Autor. Lockheed Martin / Defensie.nl

Ministerstwo Obrony Finlandii poinformowało, że zawarło umowę na zakup pocisków JASSM-ER. Z czasem trafią one na wyposażenie zamówionych wcześniej F-35A.

Szef fińskiego MON Antti Häkkänen pod koniec maja zatwierdził zakup przez Finlandię rakiet JASSM-ER z myślą o zastosowaniu ich w Fińskich Siłach Powietrznych.

„Zamówienia, które zostaną zrealizowane przez Dowództwo Logistyki Fińskich Sił Obronnych, uzupełniają możliwości wielozadaniowego systemu myśliwców F-35 o amunicję precyzyjnie naprowadzaną o większym niż poprzednio zasięgu” – oznajmiło Dowództwo Logistyki Fińskich Sił Obronnych po ogłoszeniu.

Wcześniej Finlandia otrzymała zgodę na zakup myśliwców F-35A i dostawy pocisków będą realizowane równolegle z nimi. Planowo pierwsza z 64 maszyn ma trafić do Sił Powietrznych Finlandii w 2025 roku.

Do czasu pełnej integracji nowych maszyn JASSM-ER będzie używany na samolotach wielozadaniowych F/A-18 Hornet.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

 1. TIGER

  Czy NATO w przypadku konfliktu planuje zasypać rosyjskie obiekty strategiczne i wojskowe setkami bądź tysiącami rakiet manewrujących?

  1. AdSumus

   tak

  2. AdSumus

   Tysiącami i dziesiątkami tysięcy. Widziałem spekulacje że Polska jakoby miał by posiadać 200tysięcy pocisków do HIMARS. Co wydaje się grubą przesadą. Inna sprawa że przy tej ilości problemem nie będzie amunicja, ale cele do porażenia.

 2. Wania

  Z Finlandii do Moskwy jest 800 kilometrów a zasięg tych rakiet to ok 1000 km. Ostatnio komentarz na tym forum jako uzasadnienie napaści na Ukrainę podawał, że Moskwa jest w odległości 500 km od Ukrainy i Rosja nie mogła sobie pozwolić na bycie w zasięgu rakiet. Argument ten słabo się zestarzał.

 3. szczebelek

  Mnie ciekawi kwestia ilości czy Finlandia pozyskała dwa razy więcej pocisków od Polski jeśli zakupiła 64 F35.

Reklama