Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2014: Latający samochód Pégase (video)

Jednym z ciekawszych systemów prezentowanych na wystawie Eurosatory był latający samochód Pégase - pierwszy „samochodolot” w Europie, który uzyskał homologację.

Pojazd Pégase jest technicznie mieszanką rozwiązań stosowanych w motolotniach i paralotniach. O ile w motolotni siłę nośną zapewniają rozkładane, ale zarazem sztywne skrzydła to pojazd Pégase jest unoszony przez paralotnię, a więc odmianę spadochronu szybującego. Zastosowanie miękkiego płata nośnego pozwala na jego łatwe złożenie i umieszczenie na pojeździe w taki sposób, by nie przeszkadzał on podczas ruchu w terenie.

Ponadto trójkołowy wózek stosowany w standardowych motolotniach zastąpiono lekkim dwuosobowym pojazdem czterokołowym z silnikiem, który przez odpowiednią przekładnię napędza koła tylnie na lądzie i śmigło pchające w powietrzu. Pojazd ten uzyskał homologację do ruchu drogowego oraz do lotów w kategorii ULM (ultra-léger motorisé) – ultraletkich statków powietrznych napędzanych silnikiem.

Pégasa cechuje duża mobilność, wszechstronność, prostota i niewielkie koszty. Ażurowa konstrukcja ogranicza wagę startową do 550 kg. Pojazd wymaga bardzo krótkiego płaskiego terenu do startu i do lądowania przez co doskonale nadaje się m.in. do działań wojsk specjalnych. „Samochodlot” został opracowany przez firmę Vaylon we współpracy z dyrekcją generalną do spraw uzbrojenia francuskich sił zbrojnych DGA.

  • DGA

Komentarze