Przemysł Zbrojeniowy

Eurofighter z inteligentną bronią powietrze-ziemia

Eurofighter Typhoon z nowym uzbrojeniem - fot. Cassidian
Eurofighter Typhoon z nowym uzbrojeniem - fot. Cassidian

Koncern Cassidian zakończył testy w locie samolotów Eurofighter Typhoon z pakietem modyfikacji Phase 1 Enhancement (P1E). Jego wprowadzenie znacznie zwiększa możliwości operacyjne tych maszyn. Szczególnie wzrosły one w zakresie użycia nowych typów inteligentnej broni powietrze-ziemia. 

Testy Phase 1 Enhancement odbywały się w równolegle w Niemczech i Hiszpanii. Używano podczas nich maszyny należące do 4 i 7 serii, potwierdzając pełną integrację z modyfikacjami. Jest wśród nich nowy system identyfikacji "swój-obcy" Mode 5, układ wymiany i transmisji danych w standardzie Link-16 oraz nowe systemy uzbrojenia.

Eurofightery dostosowano do przenoszenia zasobnika Litening firmy Rafael, współpracującego z kierowanymi laserowo bombami. Wprowadzono też pełną integrację z pociskami IRIS-T. Pakiet ma być dostępny dla klientów przed końcem 2013 roku. 

Phase 1 Enhancement  stanowić znaczący krok w zakresie zdolności operacyjnych Eurofighterów. Użycie różnorodnego uzbrojenia jednocześnie i w dowolnych warunkach pogodowych nigdy nie było łatwiejsze - mówi Chris Worning, pilotujący Eurofightery dla formy Cassidian.

Tymczasem Cassidian pracuje już nad kolejną fazę modyfikacji, obejmującą między innymi pociski dalekiego zasięgu Meteor i nowy radar z aktywnym skanowaniem elektronicznym.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.