Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurofighter z inteligentną bronią powietrze-ziemia

Eurofighter Typhoon z nowym uzbrojeniem - fot. Cassidian
Eurofighter Typhoon z nowym uzbrojeniem - fot. Cassidian

Koncern Cassidian zakończył testy w locie samolotów Eurofighter Typhoon z pakietem modyfikacji Phase 1 Enhancement (P1E). Jego wprowadzenie znacznie zwiększa możliwości operacyjne tych maszyn. Szczególnie wzrosły one w zakresie użycia nowych typów inteligentnej broni powietrze-ziemia. 

Testy Phase 1 Enhancement odbywały się w równolegle w Niemczech i Hiszpanii. Używano podczas nich maszyny należące do 4 i 7 serii, potwierdzając pełną integrację z modyfikacjami. Jest wśród nich nowy system identyfikacji "swój-obcy" Mode 5, układ wymiany i transmisji danych w standardzie Link-16 oraz nowe systemy uzbrojenia.

Eurofightery dostosowano do przenoszenia zasobnika Litening firmy Rafael, współpracującego z kierowanymi laserowo bombami. Wprowadzono też pełną integrację z pociskami IRIS-T. Pakiet ma być dostępny dla klientów przed końcem 2013 roku. 

Phase 1 Enhancement  stanowić znaczący krok w zakresie zdolności operacyjnych Eurofighterów. Użycie różnorodnego uzbrojenia jednocześnie i w dowolnych warunkach pogodowych nigdy nie było łatwiejsze - mówi Chris Worning, pilotujący Eurofightery dla formy Cassidian.

Tymczasem Cassidian pracuje już nad kolejną fazę modyfikacji, obejmującą między innymi pociski dalekiego zasięgu Meteor i nowy radar z aktywnym skanowaniem elektronicznym.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Zgryźliwy

  Kiedyś będziemy musieli dokupić coś dla naszych 48 efów, bo ta ilość to "śmiech na sali". Pomijając typ, bo kiedyś modliłem się, żebyśmy ich (F-16) NIE wybrali. Ale widocznie to nie był mój dzień. A tak na poważnie: ktoś u nas bierze Typhoony pod uwagę? Te dwa "odkurzacze" podkadłubem nie są wadą? No, jeżeli przyjąć strategię działania z baz to pewnie nie ale.... nie przyjmujemy aby ZNOWU złej strategii? Pytam się głównie w kontekście niedawnego wyboru Szwajcarii gdzie najlepiej podobno wypadł Rafale i prawdę mówiąc ku niemu bym się skłaniał i to pomimo ostatnich "wyskoków" potomków Napoleona.

  1. Ja

   @Zgryzliwy: Pelna zgoda. Tez sie kiedys modlilem by to nie byl F-16. Obecnie rowniez sklaniam sie ku Rafale oby tym razem byl to "ten dzien" ;)

  2. taki

   Nom - na JASSM wstępna zgoda Konkresu była (nawet chodziły słuchy że mamy kupić) Typhoon - nein danke Bo co mi dwusilnikowy myśliwiec - za mało mam pieniędzy by do każdej maszyny dokładać? O jakiej strategi mówisz- wogóle wiesz co znaczy słowo strategia? Pewnie geniuszu masz na myśli DOLe, no niestety żyjesz w błedzie przez całe lata 80te Holendrzy operowali z DOL na ... F-16 http://www.youtube.com/watch?v=Qx7Meo7w-pY Tak właśnie zawalił się twój świat A teraz http://www.youtube.com/watch?v=xa2bEsIHZ9Y Kolejny produkt made in USA który operuje z DOLa I co nadal widzisz jakiś sztuczny problem

  3. ryszard56

   prawdopodobnie MON zamierza kupić takie samoloty ale 1 transzy

 2. ryszard56

  Własnie pokazała sie kilka dni temu informacja że Niemcy zrezygnowali z 37 najnowszych Eurofighterów,można by je zakupić ,oczywiście jak by dało radę i do tego pociski Taurus KEPD 350,może by dało radę kupić w dobrej cenie i na dobrych warunkach,a nie kupować stare 1 transzy tak jak zamierza MON,pozdrawiam

Reklama