Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

DSEI 2013: Francuski transporter Titus na podwoziu Tatry

Nexter Titus 6x6 ACP -fot. Nexter
Nexter Titus 6x6 ACP -fot. Nexter

TITUS (Tactical Infantry Transport & Utility System) 6x6, produkowany przez francuską firmę Nexter, to pojazd opancerzony, bazujący na podwoziu terenowego pojazdu ciężarowego czeskiej firmy Tatra. Jest to rozwiązanie przeznaczone raczej do zadań pomocniczych oraz zastosowania w konfliktach o niskim i średnim natężeniu.   

Zaprezentowany na londyńskiej wystawie DSEI 2013 Titus 6x6 ACP jest najnowszym produktem firmy Nexter (dawniej GIAT). Pojazd jest przeznaczony do zadań patrolowych, czy transportowych w operacjach asymetrycznych, lub do zabudowy specjalistycznej. Oficjalne opisanie go jako Titus 6x6 armoured personnel carrier (APC), czyli transporter opancerzony, może być nieco mylące. Jednak w konfliktach o mniejszym natężeniu może on swobodnie zastąpić klasyczne transportery opancerzone, takie jak KTO Rosomak, w zadaniach patrolowych czy konwojowych.

Titus bazuje na podwoziu firmy Tatra w układzie 6x6 i skrętnych dwóch skrajnych parach kół. Wraz z silnikiem o mocy 450 KM zapewnia to dobre właściwości trakcyjne i wysoką manewrowość. Pancerz modularny może zostać skonfigurowany do ochrony balistycznej na poziomie od 2 do 4 w standardzie NATO Stanag 4569. odporność na miny i IED to 4a/4b. Sugerowana jest też instalacja kratownic przeciwkumulacyjnych PG Guard. 

Załoga pojazdu składa się z kierowcy, dowódcy i strzelca, obsługującego zdalnie sterowany moduł Nexter ARX20. Uzbrojenie standardowe to karabin maszynowy kalibru 12,7 mm, ale dostępne są też inne opcje, aż po 40 mm granatnik automatyczny i 20 mm działko. W wersji desantowej kabina może pomieścić 12 żołnierzy z pełnym wyposażeniem bojowym. Mogą oni prowadzić ognień przez dwa górne włazy i porty uzbrojenia w rampie desantowej w tylnej części pojazd. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Swiatowid

    Szkoda ze my nie mamy czegos takiego bychronic zolnierz, a nie w starach czy tarpanach !

Reklama