Przemysł Zbrojeniowy

Dr Krzysztof Księżopolski: Bezpieczeństwo energetyczne powinno być postrzegane również przez pryzmat bezpieczeństwa militarnego

Pytanie, na ile to współczesna polityka energetyczna państw kształtuje całość ich innych działań podejmowanych w wymiarze strategicznym również tych militarnych, stało się punktem wyjścia do kolejnej rozmowy w ramach „Forum Strategicznego”. Tym razem, gościem prezesa Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Strategii (FIBiS) Jacka Raubo był doktor Krzysztof Księżopolski, reprezentujący Szkołę Główną Handlową (SGH). Trzeba podkreślić przy tym, że obecny odcinek „Forum Strategicznego” (będącego wspólnym przedsięwzięciem Defence24 i Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Strategii) powstał w trakcie trwania niedawnego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

W trakcie kolejnej rozmowy w ramach „Forum Strategicznego” FIBiS i Defence24, doktor Krzysztof Księżopolski z SGH podkreślał stanowczo fakt, że dzisiaj przetrwanie i bezpieczeństwo państwa zależy już nie tylko i wyłącznie od odpowiedniego podejścia do kwestii militarnych. Co więcej, część kwestii wcześniej uznawanych za niezwiązane z bezpieczeństwem w ramach procesu sekurytyzacji staje się priorytetową sferą, od której zależy utrzymanie bezpieczeństwa państw. Stąd, też wzrastające znaczenie problematyki związanej z energetyką w strategiach poszczególnych państw.

Doktor Księżopolski wyjaśniał również, że bezpieczeństwo energetyczne jest ścisłą częścią bezpieczeństwa ekonomicznego, stąd na jego problematykę należy patrzeć o wiele szerzej, niż tylko w kategoriach zapewniania sobie samych źródeł energii po odpowiedniej cenie. Podkreślając chociażby wymóg patrzenia na zyski płynące z odpowiedniej polityki energetycznej państwa mogą bezpośrednio przekładać się na wzrost lub spadek możliwości efektywnego finansowania potencjału militarnego.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.