Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Delegacja Dowództwa Operacyjnego w HSW. Ważna deklaracja ws. wieży bezzałogowej

Fot. HSW
Fot. HSW

Jak poinformowała Huta Stalowa Wola S.A., zakład odwiedziła delegacja Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP. W jej skład między innymi wchodził gen. dyw. pil. Dariuszem Malinowskim, zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Przy tej okazji spółka poinformowała, że praca rozwojowa na system wieżowy ZSSW-30 zakończy się „w połowie roku”.

Spotkanie rozpoczęło się na poligonie w Nowej Dębie od pokazu dynamicznego Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego (ZSSW-30) zintegrowanego z KTO Rosomak oraz NBPWP Borsuk. "Pod koniec 2020 r. system przeszedł kluczowe badania, a w połowie roku HSW S.A. zakończy pracę rozwojową, co otworzy drogę do rozpoczęcia produkcji i dostaw do Sił Zbrojnych RP" - czytamy w komunikacie HSW. Nowe wieże będą zamawiane w pierwszej kolejności dla kołowych transporterów Rosomak, a następnie także dla BWP Borsuk. 

Cieszymy się, że po raz kolejny mamy możliwość zaprezentować specjalistom z Wojska Polskiego nowe kierunki naszych badań rozwojowych oraz przedstawić zaangażowanie HSW w rozwój zdolności wojsk rakietowych i artylerii oraz wojsk pancernych i zmechanizowanych.

Bartłomiej Zając, prezes zarządu Huty Stalowa Wola S.A.

Wieża ZSSW-30 jest przeznaczona do zwalczania celów opancerzonych i nieopancerzonych, w tym jego infrastruktury oraz do wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzonych działań bojowych. Dzięki zaawansowanemu systemowi kierowania ogniem oraz optoelektronice ZSSW-30 jest przystosowany do działania w różnych warunkach klimatycznych, niezależnie od pory dnia.

Projekt powstał przy dominującym zaangażowaniu polskiego przemysłu obronnego, jest efektem współpracy Huty Stalowa Wola z prywatnym przemysłem zbrojeniowym (konsorcjantem jest spółka WB Electronics). Wieża dysponuje systemem kierowania ogniem działającym na zasadzie hunter-killer z systemem automatycznego śledzenia celów (autotracker) oraz głowicami optoelektronicznymi dla dowódcy i działonowego produkcji PCO. Uzbrojenie wieży stanowi armata Bushmaster II Mk 44/S "stretch" (ze zdolnością użycia amunicji programowalnej), podwójna wyrzutnia ppk Spike oraz karabin maszynowy.

Część druga wizyty obejmowała prezentację potencjału produkcyjnego zakładu. Prezes HSW S.A. omówił również udział Huty Stalowa Wola S.A. w programach modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP.

Reklama
Reklama
image
Fot. HSW
image
Fot. HSW
image
Fot. HSW
Reklama

Komentarze

    Reklama