Przemysł Zbrojeniowy

Dania uzbraja swoją flotę F-35 w pociski średniego zasięgu

Test odpalenia rakiet AIM-120 z samolotu F-35A – fot. USAF
Test odpalenia rakiet AIM-120 z samolotu F-35A – fot. USAF

Departament Stanu podjął decyzję zatwierdzającą ewentualną zagraniczną sprzedaż rządowi Danii zaawansowanych pocisków powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120C-8 oraz sprzętu wsparcia logistycznego i programowego za szacunkowy koszt 215,5 mln Dolarów.

AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) to amerykański kierowany pocisk rakietowy powietrze–powietrze średniego zasięgu. Wersja 120C-8 to zmodernizowany wariant pocisku AIM120C-7, który pierwszy raz został przetestowany w 2023 roku. W nowym modelu zastosowano między innymi wewnętrzny GPS, ulepszone łącza danych i nowe oprogramowanie.

Królestwo Danii ma otrzymać 84 pocisków AIM-120C-8 oraz 3 zestawy do naprowadzania tych pocisków.

Zakup dotyczy również zapasowych sekcji sterujących AMRAAM, kontenerów i sprzętu pomocniczego, części zamiennych, materiałów eksploatacyjnych, wsparcia w zakresie napraw i zwrotów. A także oprogramowania do broni, dostawy i wsparcia dotyczącego oprogramowania niejawnego, wsparcia transportowego, czy publikacji niejawnych i dokumentacji technicznej.

Czytaj też

„Proponowana sprzedaż poprawi zdolność Danii do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez zapewnienie jej nowoczesnej i skutecznej amunicji powietrze-powietrze. Sprzedaż jeszcze bardziej podniesie i tak już wysoki poziom interoperacyjności duńskich sił powietrznych z połączonymi siłami USA oraz innymi siłami regionalnymi i NATO. Dania ma już pociski AMRAAM w swoim wyposażeniu i nie będzie miała trudności z przyjęciem tego typu broni do swoich sił zbrojnych.” – czytamy w komunikacie Agencji współpracy w zakresie bezpieczeństwa obronnego (DSCA).

Królestwo Danii jest w trakcie modernizacji swoich sił powietrznych. Swoją flotę F-16, ma zastąpić 27 wielozadaniowymi myśliwcami 5. Generacji F-35A Lightning II i to najprawdopodobniej z myślą o tych nowych maszynach przeprowadzany jest zakup pocisków AIM-120C-8.

Czytaj też

Warto zauważyć, że Polska w tym roku również otrzymała zgodę na zakup 745 pocisków AIM-120C-8 AMRAAM oraz powiązanych elementów logistyki i wsparcia programu, którego koszt szacuje się na 1,69 miliarda Dolarów.

Zakupem pocisków od USA zainteresowane są także takie kraje, jak Niemcy, Tajwan, Arabia Saudyjska, Włochy, Japonia, czy Szwecja.

Komentarze (2)

  1. xdx

    C-8 to nie pocisk , tylko pakiet adaptacyjny dla starszych wersji pocisków- dlatego Dania i Niemcy je zamówili, możliwości są te same jak pocisków C-7 .

  2. grzegorz 11

    W Dani twierdza w ( prasie militarnej ze jest to pocisk AIM 120 C-8 /D ) o zasięgu 160 KM i aktywna /pasywna głowica naprowadzania . Myślę ze ich trochę ponosi .