Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Damen stawia na okręty … i ekologię

  • Fot. Saab AB.
    Fot. Saab AB.
  • Fot. y.ganden (CC BY 2.0)
    Fot. y.ganden (CC BY 2.0)

Holenderska grupa stoczniowa Damen poinformowała o dwóch nowych rozwiązaniach, mających pomóc jednostkom pływającym w spełnieniu norm ekologicznych dzięki odpowiedniemu oczyszczaniu wód balastowych.

Damen opracował dwa zestawy oczyszczające: Damen LoFlo i Damen BalCon, które w pełni wypełniają warunki wynikające z międzynarodowej konwencji o zarządzaniu wodami balastowymi z 2004 r. (IMO Ballast Water Management Convention 2004) oraz z regulacji amerykańskich – w tym z przepisów Straży Przybrzeżnej USA.

Holendrzy liczą na duży popyt, ponieważ urządzenia zgodne z nowymi regulacjami IMO trzeba będzie wprowadzić na ponad 60000 jednostek pływających różnych wielkości. Damen opracował skonteneryzowane systemy oczyszczające o różnej wydajności, które będą działały według zasady: podłącz i działaj (plug and play”). Celem, jaki postawili sobie konstruktorzy, było zmniejszenie do minimum czasu wykonania całej operacji. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie jej np. podczas przeglądu lub remontu jednostek.

System oczyszczania wód balastowych Damen BalCon o wydajności 750 metrów sześciennych - fot. Damen

System Damen BalCon pozwala na oczyszczenie od 100 do 750 m3 wód balastowych na godzinę. Zawiera urządzenia partnera handlowego Damena - kanadyjskiej firmy Trojan Marinex. Dzięki zastosowaniu standardowego kontenera, możliwa jest instalacja systemu w ładowniach lub na pokładzie jednostek pływających.

System Damen LoFlo wykorzystuje rozwiązania francuskiej firmy BioSea i jest przeznaczony dla jednostek, które nie potrzebują wydajności tak dużej, jak w przypadku BalCon. Większość urządzeń znajdujących się obecnie na rynku światowym, ma wydajność nie mniejszą niż 100 m3. Tymczasem Damen chce zaproponować urządzenia o wydajności 30 lub 60 m3, co daje oszczędność miejsca i energii. W tym przypadku również przewiduje się wersję skonteneryzowaną, ułatwiającą transport i podłączanie.

System oczyszczania wód balastowych Damen LoFlo o wydajności 60 metrów sześciennych - fot. Damen

Reklama

Komentarze (1)

  1. virus

    Kiedyś niestety! zginą osoby dbające o środowisko ....dbając o środowisko:/

Reklama