Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Czeskie Goździki dotarły na Ukrainę

Fot.: mil.gov.ua
Fot.: mil.gov.ua

Na Ukrainę dostarczono 33 haubice samobieżne 2S1 Goździk kalibru 122 mm pozyskane z Czech za pośrednictwem polskiej firmy Wtórplast. Sprzęt trafił do „Szepetyckich Zakładów Remontowych”, skąd po remoncie i sprawdzeniu zostanie przekazany jednostkom ukraińskiej armii.

Jak informuje portal uprom.info, transport z działami samobieżnymi 2S1 Goździk przekroczył granicę słowacko-ukraińską na przejściu kolejowym Czop 29 czerwca 2018 r. Wszystkie pojazdy pochodzą z zapasów czeskich sił zbrojnych i zostały pozyskane za pośrednictwem Excalibur Army, firmy należącej do Czechoslovak Group. Dostawa na Ukrainę realizowana jest przez polską spółkę Wtórplast. Jest to ta sama firma, która w ubiegłym roku dostarczyła na Ukrainę 30 wozów bojowych BMP-1AK, które również pochodziły z czeskich zapasów. Maszyny w maju 2018 r. trafiły do jednostek po remoncie w Żytomierzu.

Haubice samobieżne 2S1 Goździk były i są nadal używane w Donbasie przez obie strony konfliktu. Na użycie broni tego typu zwrócono m.in. uwagę w raporcie Potomac Foundation „’’Lessons Learned’’ from the Russo-Ukrainian War” autorstwa dr Phillipa A. Karbera. Według tej publikacji pojazdy tego typu były wykorzystywane nie tylko do prowadzenia ognia pośredniego, ale też bezpośredniego – jako działa szturmowe (przez stronę rosyjską) lub przeciwpancerne – przez siły ukraińskie. 

Ukraińcy prawdopodobnie zdecydowali się na zakup haubic 2S1, aby relatywnie tanim kosztem uzupełnić zapasy tych prostych i wciąż skutecznych systemów artyleryjskich. Haubice S21 Goździk, będące przedmiotem transakcji, zostały prawdopodobnie wyprodukowane w Polsce, przez zakłady Huta Stalowa Wola, które dostarczały tego typu sprzęt m. in. armii Czechosłowacji. Główne uzbrojenie pojazdu stanowi 122 mm haubica 2A31, bazująca na dziale D-30. Przy szybkostrzelności do 7 strz./min dysponuje ona zasięgiem ponad 15 km, lub ponad 20 km jeśli zostanie użyta amunicja z napędem rakietowym.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.