Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Czeskie Goździki dotarły na Ukrainę

Fot.: mil.gov.ua
Fot.: mil.gov.ua

Na Ukrainę dostarczono 33 haubice samobieżne 2S1 Goździk kalibru 122 mm pozyskane z Czech za pośrednictwem polskiej firmy Wtórplast. Sprzęt trafił do „Szepetyckich Zakładów Remontowych”, skąd po remoncie i sprawdzeniu zostanie przekazany jednostkom ukraińskiej armii.

Jak informuje portal uprom.info, transport z działami samobieżnymi 2S1 Goździk przekroczył granicę słowacko-ukraińską na przejściu kolejowym Czop 29 czerwca 2018 r. Wszystkie pojazdy pochodzą z zapasów czeskich sił zbrojnych i zostały pozyskane za pośrednictwem Excalibur Army, firmy należącej do Czechoslovak Group. Dostawa na Ukrainę realizowana jest przez polską spółkę Wtórplast. Jest to ta sama firma, która w ubiegłym roku dostarczyła na Ukrainę 30 wozów bojowych BMP-1AK, które również pochodziły z czeskich zapasów. Maszyny w maju 2018 r. trafiły do jednostek po remoncie w Żytomierzu.

Haubice samobieżne 2S1 Goździk były i są nadal używane w Donbasie przez obie strony konfliktu. Na użycie broni tego typu zwrócono m.in. uwagę w raporcie Potomac Foundation „’’Lessons Learned’’ from the Russo-Ukrainian War” autorstwa dr Phillipa A. Karbera. Według tej publikacji pojazdy tego typu były wykorzystywane nie tylko do prowadzenia ognia pośredniego, ale też bezpośredniego – jako działa szturmowe (przez stronę rosyjską) lub przeciwpancerne – przez siły ukraińskie. 

Ukraińcy prawdopodobnie zdecydowali się na zakup haubic 2S1, aby relatywnie tanim kosztem uzupełnić zapasy tych prostych i wciąż skutecznych systemów artyleryjskich. Haubice S21 Goździk, będące przedmiotem transakcji, zostały prawdopodobnie wyprodukowane w Polsce, przez zakłady Huta Stalowa Wola, które dostarczały tego typu sprzęt m. in. armii Czechosłowacji. Główne uzbrojenie pojazdu stanowi 122 mm haubica 2A31, bazująca na dziale D-30. Przy szybkostrzelności do 7 strz./min dysponuje ona zasięgiem ponad 15 km, lub ponad 20 km jeśli zostanie użyta amunicja z napędem rakietowym.

Reklama

Komentarze (20)

 1. jowisz10

  Polska ma 342 sztuki goździków (armatohaubica 122mm o zasięgu 15-20km) i 111 sztuk wz. 1977 Dana (armatohaubica 152mm, zasięg chyba 25-30km) czemu nie sprzedano tego Ukrainie a w zamian nie wyprodukowano AHS Krab ( armatohaubica 155mm o zasięgu 40km). Przemysł zbrojeniowy w Polsce miałby zamówienia a więc w prosty sposób unowocześnienie armii i inwestycje w Polski przemysł.

  1. jkljklj

   450+ Krabów, kiedy niecałe 100 kosztuje ok 4,5mld. czyli 20+ mld.

 2. Obserwator

  I proszę, Czesi znów lepiej pojmują PR w kontekście pomocy Ukrainie niż Polska.

  1. esfsdfhdshjdh

   Oni po prostu pozbywają się starszego sprzętu, który już im nie będzie potrzebny. Nam goździki są na razie potrzebne.

 3. Hunter

  @szeregowy; Gozdziki pływają więc mają słabszy pancerz. Dobra świadomość sytuacyjna (BMS) plus wysoka mobilność (pływalność) daje więcej niż silny pancerz szczególnie w czasach broni dalekosiężnej i precyzyjnej. Znaczna ich ilość przeszła modernizacje i ma system Topaz oraz lżejsze i mocniejsze jednostki napędowe MTU. Gozdziki na szczeblu brygady są za słabe ale na szczeblu batalionu po modernizacji mogą być.

 4. maj.

  @Szeregowy Chcesz powiedzieć, że Kraby strzelają w ruchu?

 5. W3-pl

  ryba - to \"najlepsi\" od 1989 nie chceli nawet podwozia 2s1 - dla Raka. Przygotowali Pociski wz 1943 ZMOD\" do 6000 m (max 6900?)@jowisz10 - jak inaczej poSZli kontrachenci mistrzostw 2012? Nasi rozgrzebali K...ryla, zaskoczeni \"odkryli\" profil w poCiskach dosztarczonych od sojusznika NIE ODPOWIADA zamkowi AHS Krab!!!! oto wybory @kkk. Oni heli z Francji - od DWU takich Super dostawa w tym roku - zaobserwowano odpadanie wirnika. Ale w proxy wojence to Z grubej rury - uragan smiersz siali. U nas langusta kal 122mm, takiegosz kalibru ala CCCP-y artyleria + 152... a nie 155?! zwodowali \"jacht prezydencki\", patrzyli na Brazylie \"miszcze\" - bo Tam WWB + armata 105mm (=stare Leosie 1), heli na bogato 50... a nie widzeli \"homara\" Astros2- co wali do 2 razy dalej jak Langusta .

 6. Marek

  @devlin0 Nic. Dlatego, że efekt modernizacji 2S1 byłby niewspółmierny do wydanej kasy i dlatego, że nie ma sensu modernizować czegoś, co docelowo zamierza się wycofać. @jowisz10 Nie ma tak dobrze. Wymiana sprzętu to coś, co przeprowadza się stopniowo. Ponadto Dany nie są wcale takie złe. Na dodatek najprawdopodobniej można stosunkowo niewielkim kosztem przerobić je na NATOwski kaliber 155. Tyle tylko, że z nieco krótszą od Kraba czy Zuzanny lufą.

 7. Szeregowy

  Dla wszystkich którzy rownaja goździki z krabami, powiem tylko że to jak porównać lade do suzuki. Gozdzik cechuje się bardzo słabym zawieszeniem,praktycznie żadna ochrona załogi i strzela z postoju.ponad 20 lat temu sluzylem w szczecińskiej dywizji i miałem okazję widzieć te wozy w parku maszyn czekające na naprawy.ciesze się że mamy nasze kraby

 8. sorbi

  do jowisz10 o ile dobrze pamiętam ,to zasięg strzału Dany nie przekracza 20km.

 9. magazynier

  I komu te haubice przeszkadzały? Rak ma większą donośność? Pływa? A producent ten sam.

 10. maj.

  Wszystko to prawda tylko, że Goździk to haubica a nie haubicoarmata, która jeździ i strzela, a co potrafi KRAB to jeszcze nikt nie wie. Zasięg to parametr dotyczący raczej samego pojazdu (ile może przejechać). Dla działa odległość na którą może strzelać to donośność. Ile kosztowało by zastąpienie Goździków i Dan Krabami to nawet boję się pomyśleć.

 11. ktos

  @Jowisz 10 ... moze cie to zaskoczyc ale tak klasycznie po prostu... nie mamy kasy. Wierz mi kazdy rzadzacy chetnie kupilby i lotniskowiec (w koncu mozna zrobic przy nim sobie zdjecie) ale po prostu nas nie stac. W przeciwienstwie do panst do ktorych tu chetnie sie porownujemy, my dawalismy danine przez pol wieku dla wielkiego brata.

 12. ktos

  @Polak I - wystarczy wpisac \"wtorplast KRS\" w google i bedziesz wiedzial. Co ciekawe firma jest w stanie upadlosci likwidacyjnej a mimo wszystko dostaje takie kontrakty...

 13. Polak I

  Kto jest właścicielem tej firmy Wtórplast.

 14. Stańczyk

  Drogi Kolego jowisz10, przecież trwa produkcja Krabów i modernizacja jednostek artylerii lufowej - trzeba pamiętać o mocach produkcyjnych bo AHS to nie rower, produkcja trochę trwa. Dodatkowo nikt normalny nie sprzeda sprzętu którego nie ma czym zastąpić chyba że robi wałek jak z naszymi BWP-2. A co się tyczy Dany, to co ma piernik do wiatraka? Dana to trakcja kołowa i będzie na wyposażeniu dopóki nie powstanie Kryl.

 15. Marek1

  devlin0 - CO ty chcesz modernizować w starym 2S1 ?? malowanie ?? Armata bazowa to muzealna, niskociśnieniowa D-30, a podwozie nie ma zapasu dla zwiekszenia DMC w przypadku próby zmiany armaty na cokolweik nowszego. Jedyne co w polskich Gożdzikach mozna było zrobić to modernizacja SKO(Topaz), którą i tak mozna w duzej mierze o kant potłuc, bo oczywiscie poprzednie i obecne \"geniusze\" z IU/MON nie wpadli na pomysł, by tę modernizacje dociągnąć do końca.

 16. Popo

  Było nam kupić i przerobić na drony.

 17. kkka

  Za co ? Nie zabiorą policjantom, wojskowym, nauczycielom przywileji, 500+, i reszty innych przywieleji w różnych grupach zawodowych. Przegraja wybory.

 18. ryba

  devlin0 - jak rzad nie pomyślał jak sa modernizowane tyle że niewiem czy nie generuja zbyt duzych kosztów bo jeśli tak to warto sie zastanowic nad sprzedażą lub magazynem albo odsprzedażą

 19. w

  a nie mozna zmodernizować, wymienic działo, ??? No ale za tym nie mozna pojechac do USA

 20. devlin0

  a co z naszymi Gozdzikami...dlaczego MON nawet nie pomysli o modernizacji?i jakim kolwiek doposazeniu?

Reklama