Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

BWP CV-90 z nową pięścią przeciwpancerną

CV90 podczas strzelania z przeciwpancernego pocisku kierowanego Akeron.
CV90 podczas strzelania z przeciwpancernego pocisku kierowanego Akeron.
Autor. MBDA

Producent rodziny bojowych wozów piechoty CV90, rozpoczął współpracę z konsorcjum MBDA, której celem jest integracja wozów bojowych z nowym uzbrojeniem, w postaci przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Z bojowym wozem piechoty CV9030 MkIV zintegrowano przeciwpancerne pociski kierowane 5 generacji Akeron MP. To pociski o kalibrze 140 mm, masie 15 kg, posiadające tandemową głowicę kumulacyjną o przebijalności ocenianej na około 1000 mm jednorodnego stalowego pancerza walcowanego. Dostępne są także inne typy głowic, jak te służące do zwalczania personelu lub niszczenia budynków.

Czytaj też

Zasięg minimalny pocisku Akeron MP to około 150 m, zaś maksymalny 5 km. Jest on naprowadzany jest w dwóch trybach, w trybie odpal i zapomnij naprowadza się sam na widmo termiczne celu, natomiast może być również odpalany w trybie odpal i koryguj i jest wtedy kierowany przez operatora na cel, który widziany jest z kamery umieszczonej w głowicy pocisku. Akeron MP może atakować cele zarówno na wprost, jak również od góry, gdzie na przykład pancerz czołgu jest najsłabszy.

Reklama
YouTube cover video

CV90 MkIV to najnowsza generacja tego popularnego bojowego wozu piechoty, którą wyposażono w nowy silnik o mocy 1000 KM zaprojektowany i produkowany przez firmę Scania Jest on sprzęgnięty z przekładnią X300. Wóz wyposażono także w nową elektronikę uzupełnioną o tzw. rzeczywistość rozszerzoną nazwaną iFighting, której działanie polega na zbieraniu danych z różnych sensorów, odpowiednie ich przefiltrowanie tak aby załoga otrzymała tylko najbardziej istotne informacje.

Czytaj też

CV90 MkIV może być uzbrojony w różne rodzaje uzbrojenia głównego, w postaci armat rodziny Bushmaster w wersjach 30 mm, 35 mm oraz 50 mm. Uzupełnieniem jest sprzężony karabin maszynowy, wyrzutnie granatów aerozolowych oraz oczywiście wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych, która jednak nie jest standardem w tej rodzinie wozów bojowych. Pierwszym przeciwpancernym pociskiem kierowanym jaki zintegrowano z CV90 był RBS56 Bill/Bill 2 a następnie pociski rodziny Spike.

Reklama

Komentarze

    Reklama