Przemysł Zbrojeniowy

Bułgarskie F-16 zamówione

Rys. Lockheed Martin
Rys. Lockheed Martin

Rząd Stanów Zjednoczonych zlecił firmie Lockheed Martin produkcję ośmiu myśliwców F-16 Block 70, czyli tzw. F-16V. Samoloty mają kosztować bułgarskiego podatnika 512 mln USD, a dostawy mają się zakończyć w styczniu roku 2027.

Kontrakt dotyczy sześciu maszyn jednomiejscowych i dwóch dwumiejscowych. Maszyny będą budowane na linii produkcyjnej w Greenville (Karolina Południowa)  i w Fort Worth w Teksasie. Co ciekawe zakup samych samolotów to nieco ponad jedna trzecia całej inwestycji. Zgodnie z umową z czerwca 2019 r. licząc wraz z pakietem towarzyszącym Bułgarzy zapłacą bowiem aż 1,26 mld USD. Dodatkowe koszty to uzbrojenie, części zamienne, podwieszane zasobniki rozpoznawcze, zaplecze szkoleniowe i kursy dla pilotów personelu naziemnego, wsparcie rządu USA itp. Dokument podpisany z administracją USA nie wymienia jednak modernizacji infrastruktury bazy, z której miałyby operować bułgarskie F-16. Biorąc jednak pod uwagę, że państwo to ochraniają okresowo myśliwce amerykańskie to, przynajmniej częściowo, zaplecze takie już się być może w Bułgarii znajduje.

To największy zakup wojskowy Bułgarii od czasu upadku w tym kraju komunizmu. Sofia jeszcze pod koniec lat 80. dysponowała jednymi z najpotężniejszych lotnictw bojowych w Układzie Warszawskim, ustępującymi tylko sowieckiemu i (być może) polskiemu. Na jego stanie znajdowało się kilkaset maszyn w tym liczne MiG-21, MiG-23, Su-22, kilka rozpoznawczych MiG-25 oraz pewne ilości najnowszych wówczas MiG-29 i Su-25. Do dzisiaj w służbie przetrwało tylko po kilka sprawnych MiG-29 i Su-25, które mają znikomą wartość tak bojową jak i w kontekście ochrony przestrzeni powietrznej w czasach pokoju. Zakup symbolicznej (pół eskadry) umożliwi Bułgarii przynajmniej prowadzenie samodzielnego dozoru własnej przestrzeni powietrznej i do pewnego stopnia także działań rozpoznawczych.

F-16 Block 70/72 to najnowsza wersja popularnego myśliwca, który nad nieźle sprzedaje się na świecie. Obecnie produkowane są samoloty dla Bahrajnu, 14 sztuk zamówiła Słowacja a ostatnio 8 - właśnie Bułgaria. Nad zakupem 25 sztuk zastanawia się obecnie Maroko. Ostatnim potwierdzonym nabywcą 66 sztuk jest Tajwan, któremu Waszyngton jak na razie odmówił F-35 ze względu na politykę dotyczącą stosunków z ChRL.

Komentarze