Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Bułgaria: armia wybierze jeden z czterech transporterów

Kołowy transporter opancerzony BTR-60PB. Fot. Wikipedia
Kołowy transporter opancerzony BTR-60PB. Fot. Wikipedia

Bułgarski resort obrony poinformował o wystosowaniu formalnego zaproszenia do przesyłania ofert wobec czterech producentów opancerzonych transporterów piechoty. Armia tego państwa poszukuje 150 pojazdów tego rodzaju, mających stanowić wyposażenie trzech batalionowych grup bojowych, wchodzących w skład brygady zmechanizowanej.

Do składania ofert Bułgarzy zaprosili czterech producentów. Są to: niemiecka firma ARTEC oferująca Boxera, francuski Nexter Systems i VBCI, General Dynamics European Land Systems - MOWAG ze Szwajcarii z transporterem Piranha 5 oraz fińska Patria oferująca AMV. Termin składania ofert wyznaczono na 31 października bieżącego roku, natomiast zwycięzcę mamy poznać do jego końca. Ogłoszenie dostawcy przewidziano na 20 grudnia 2019 r. Wiadomo, że dostawy mają zostać rozłożone na 12 lat.

Zgodnie z planem wojska lądowe chcą pozyskać 60 wozów specjalistycznych (dowódczych, nośnik 120 mm moździerza, ewakuacji medycznej) oraz 110 w wersji transportera piechoty.

Przesłane zaproszenia do składania ofert to już kolejna próba znalezienia dostawcy transportera opancerzonego dla armii bułgarskiej. Obecnie na wyposażeniu jednostek piechoty zmechanizowanej Bułarii znajdują się pojazy produkcji radzieckiej i ich pochodne, produkowane i modernizowane siłami przemysłu bułgarskiego - BTR-60PB, BTR-60PB-MD i BRDM-2.

Kupno nowych transpoterów opancerzonych jest w Bułgarii uważane za jeden z priorytetów modernizacyjnych armii. Zgodnie z planem modernizacji sił zbrojnych tego państwa, Sofia zamierza przeznaczyć, w latach 2017-2029, 610 mln EUR na wyposażenie sił lądowych, 750 mln EUR na program kupna nowych samolotó bojowych i 410 mln EUR na zakup wielozadaniowych, modularnych okrętów patrolowych.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Sowa bez przyjaciół

  Dlaczego nie oferujemy Rosomaka? Proste. 1. Z tego co pamiętam to warunki licencji od Patrii pozwalają na sprzedaż Rosomaków tylko na wybranych rynkach. 2. Prawdopodobnie PGZ nie ma mocy produkcyjnych żeby robić Rosomaki na eksport. Muszą najpierw dostarczyć te zamówione przez MON. Nie chcą też, tych mocy zwiększać bo mają małe zaufanie do MON, że te po zwiększeniu produkcji będzie składać późniejsze zamówienia. Czy jest słuszne, że nie chcą rozszerzać rynków to już druga sprawa. MON jest nieobliczalnym klientem i jakiekolwiek plany pod MON to jak pisanie palcem po wodzie.

  1. Ja

   Ludzie myślcie. Bułgarzy nie zaprosili Rosomak S.A. do przetargu a po drugie Rosomak jest produkowany na licencji od Patrii więc......... Duże firmy więcej mogą zaoferować itp

  2. Davien

   Dodatkowo warto wziąść pod uwage Że Rosomak to polska wersja Patria AMV wieć watpie by ktos chciał naszego jak może miec oryginalnego AMV bez ograniczeń nałozonych na Rosomaka.

 2. Zbigniew

  Pomimo naszej aktywności na południowym terenie Europy w ramach idei Trójmorza, czy Międzymorza, Bułgarzy nie poznali polskiego Rosomaka, lub też poznali ale mają o nim tak złe zdanie że oferty do Polski nie skierowali.

  1. sża

   Bo Bułgarzy chcą mieć KTO, a nie słabo opancerzoną i kiepsko uzbrojoną motorówkę...

  2. Plusik

   Gadasz jak potłuczony. Bułgarzy chcą przy zakupie KTO ugrać jak najwięcej a Rosomak im tego dać nie może stąd brak zainteresowania naszym KTO z ich strony. Sam jesteś słabo opancerzona motorówką. Rosomak sie sprawdził w tym do czego ma służyć więc nie siej defetyzmu

  3. mobilny

   A ten dalej swoje. Rosomak dostanie zssw 30 oby od razu zintegrowaną z ppk. Tak późno wiem a 30 mm to standard. Swą przydatność pokazał w Afganistanie. Pomimo nie idealnosci to nadal świetny KTO. Zmień płytę.

 3. MI6

  U nas przy każdym zakupie jest mnóstwo gadania że import technologii że offset że produkcja w kraju że eksport a potem się okazuje że eksportu nie ma offset mizerny a integracja wieży z ppk Spike wymaga tyle czasu jak byśmy rakietę kosmiczną budowali...paranoja

 4. Polak

  Dlaczego KTO ROSOMAK praktycznie nigdzie nie bierze udziału w przetargach zagranicznych ?

  1. RPG

   Roski nisko opancerzone tylko 24 tony Stanag1

  2. RaaDaaR

   Bo Siemianowice nie wyrobią się z kontraktem eksportowym. Tyle.

  3. Wojtek76

   Bo licencja tego nie przewiduje.

 5. Grredo

  A mnie interesuje, co dalej z ZSSW -30 dla Rosomaków? Co dalej z testami BWP Borsuk lub innymi cieższymi Bwp? Przeraża mnie perspektywa, że wnukowie rozpoczynając służbę w naszej armii otrzymują bwp i t-72 w wersjach na których służył ich dziadek. Pewne decyzje nie wymagają setek godzin dialogów i analiz. Skoro już jest projekt Borsuk to raz w miesiącu ekipa W BMW z MON w towarzystwie wojskowej Insygni powinna jechać do Stalowej Woli i pytać o to co jeszcze jest w tym projekcie niezbędne i jak można przyspieszyć Borsuka? Przy dzisiejszym stanie wojsk lądowych i niedoborze Spike, to nawet Białoruś jest zagrożeniem. Świeto WP za kilka dni a przez cztery lata rządów nie przeprowadzono żadnego nowego projektu. Uwalono duże, zaawansowane kontrakty, w zamian kupujemy śladowe ilości bądź przysłowiowe "kuchnie polowe z ławeczkami". Liczyłem na dużo dużo więcej. synowie tego kraju zasługują na sprzęt nie skazujący ich na rolę mięsa armatniegi. Nasi żołnierze są bardzo dobrze wyszkoleni, ale jednostki nieukompletowane i niedozbrojone. Kolejny nasx bliski sąsiad po Litwie Rumunii pokazuje, że zakup ciężki pojazdów to nie jest filozofia. Bułgaria kupii sprzęt z dobrą wieżą i trafii on do jednostek. W naszym kraju kupiono wieże do Rosomaków, ale bez ppk. Podobno broblemy z integracją. 330szt. to nie problem, to katastrofa. Po za tym dlaczego nie kupujemy kamuflażu wielospektralnego dla Rosomaków i dla Leopardów? Trzeba zwiększyć możliwości ukrycia przed noktowizją i dronami przeciwnika. Technologia istnieje i sprzedaje te wyroby polska firma. dlaczego nie kupujemy po kilkadziesiąt szt zestawów kamuflażu rocznie? Życzę wygranej Patrii. Oby chociaż część podzespołów pochodziła z polskich zakładów.

  1. Xanadu

   Fizycznie jest tylko problem słabych napędów wieży. Dołożenie dwóch wyrzutni i rakiet bardzo obciąży ledwo wydolny napęd. Prawdziwym problemem są pieniądze dla Rafaela i Leonardo.

 6. nowy prezes czegoś tam

  A jedynie słuszny transporter znad Wisły, nieustannie modernizowany, posiadający 36,5 wersji specjalistycznych, zintegrowany z dronami a wkrótce i z bronią emergetyczną....?

  1. Piąta Lapa

   Rosjanie za-Su35 zaproponowali 12mln USD i to tylko w formie transferu

 7. inwestor

  a gdzie PGZ??

 8. sajmon

  Alez bierze udzial - to AMV Patrii. Bo niby dlaczego maja pytac licencjobiorce, skoro moga dostac oferte od licencjodawcy

 9. MateuszS

  A PGZ leży i kwiczy a nie oferuje na eksport..

 10. aik

  a gdzie nasz Rosomak?

Reklama