Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Brytyjczycy przygotowują się do budowy nowych "boomersów"

Dostawa do hali DDH (widocznej na drugim planie) sekcji rufowej i kiosku szóstego okrętu podwodnego typu Astute „Agamemnon” 3 sierpnia br. Fot. BAE Systems
Dostawa do hali DDH (widocznej na drugim planie) sekcji rufowej i kiosku szóstego okrętu podwodnego typu Astute „Agamemnon” 3 sierpnia br. Fot. BAE Systems

Koncern BAE Systems przeznaczył 67 milionów funtów na przygotowanie infrastruktury stoczni Barrow do budowy nowej generacji atomowych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi Successor.

Uzyskane fundusze mają być przeznaczone w pierwszej kolejności na rozbudowę wielkiej hali produkcyjnej DDH (Devonshire Dock Hall), w której wcześniej budowano m.in. atomowe, uderzeniowe okręty podwodne typu Astute. Okazało się, że zakryty teren o powierzchni 25 000 m2 jest zbyt mały, by mógł bez przystosowania służyć do realizacji programu budowy nowych brytyjskich „boomersów” Successor.

Kontrakt na modernizację hali DDH otrzymała firma Morgan Sindall. Ma ona przygotować nie tylko sam budynek, ale również jego otoczenie, dostosowując je do potrzeb programu Successor, chociaż nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakiej wielkości będą nowe okręty.

Brytyjski parlament zdecydował niedawno o zatwierdzeniu programu modernizacji systemu odstraszania nuklearnego. W jego ramach mają powstać cztery okręty typu Successor, które zastąpią jednostki Vanguard. Ich uzbrojenie będą stanowić pociski balistyczne Trident.

Czytaj więcej: Wielka Brytania kupi nowe strategiczne okręty podwodne. Parlament za nuklearnym odstraszaniem.

 

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. tadek

    A u nas chcieliby okręty budować... Przestawienie nasz stoczni na produkcję okrętów podwodnych, nawet tylko konwencjonalnych, może okazać się droższe niż same okręty, a przecież Brytyjczycy jedynie modernizują stocznię, która już budowała podobne okręty. Jedyny plus, że byłoby gdzie je remontować, o ile stocznie po ich zbudowaniu by nie upadły.

Reklama