Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Brimstone dla niemieckich Eurofighterów. Nowa linia

Wizualizacja wystrzelenia pocisku kierowanego Brimstone 3 przez myśliwiec Eurofighter Typhoon.
Wizualizacja wystrzelenia pocisku kierowanego Brimstone 3 przez myśliwiec Eurofighter Typhoon. Na belkach pod skrzydłami i kadłubem widać również pociski powietrze powietrze ASRAAM i Meteor, a także pociski manewrujące Storm Shadow.
Autor. MBDA

Firma MBDA otrzymała od Niemiec kontrakt na produkcje i dostawę pocisków przeciwpancernych Brimstone 3 – poinformował producent tej broni w komunikacie.

Pociski mają być wykorzystywane przez niemieckie samoloty wielozadaniowe Eurofighter. Jednym z najważniejszych postanowień umowy jest realizacja kontraktu w zakładach MBDA w Schrobenhausen w Niemczech. Specjalnie w tym celu ma tam zostać stworzona nowa linia montażu końcowego, a przy okazji centrum serwisowania pocisków Brimstone. Tym samym zamówienie nie tylko doprowadzi do lepszego uzbrojenia Luftwaffe, ale także do zwiększenia światowego wolumenu produkcji pocisków Brimstone, które w zasadzie pozbawione są wad poza tą jedną, że do tej pory ich możliwości dostarczania były ograniczone.

Reklama

„Zakup Brimstone 3 przez Niemcy stanowi istotny wkład w standaryzowanie uzbrojenia w Europie i zwiększenie zapasów amunicji należącej do Bundeswehry. Nowa linia produkcyjna będzie pierwszą tego rodzaju instalacją poza Wielką Brytanią. Decyzja o jej ustanowieniu pokazuje wartość modelu współpracy MBDA w zapewnianiu suwerennych europejskich zdolności obronnych.” - powiedział Eric Beranger, dyrektor generalny MBDA.

Oficjalny komunikat MBDA nie podaje liczby zamówionych pocisków, jednak z wcześniejszych informacji wynika, że pierwsza partia obejmuje około 300 pocisków, a cała umowa ramowa ponad 3 tysiące.

Brimstone 3 to jeden z najbardziej zaawansowanych na świecie pocisków powietrze-ziemia, który może być wykorzystywany zarówno przez śmigłowce i drony jak i załogowe odrzutowce bojowe. Może też być wykorzystywany przez platformy lądowe, np. niszczyciele czołgów. Umożliwia precyzyjne rażenie w każdych warunkach pogodowych celów stacjonarnych i szybko poruszających się. Broń ta jest stosunkowo niewielka gabarytowo i lekka, a co za tym idzie myśliwiec odrzutowy może zabrać duże jej ilości, co zamienia go praktycznie w maszynę pola walki zdolną do likwidacji dużej liczby sprzętu pancernego i zmotoryzowanego przeciwnika.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

 1. user_1050711

  To my jesteśmy na pierwszej linii możliwego rosyjskiego najazdu i to my jesteśmy w chorej świadomości Kremla ich pierwszoplanowym wrogiem, nie Niemcy. Oraz to z nami od dawna producent Brimstone'a chciał współpracować. To jest jakiś zupełny absurd, że nie podjęliśmy tego na poważnie my, a podjęli Niemcy. Absurd, jeśli nie oskarżenie !

  1. QVX

   Przecież tu nie chodzi o BW, ale o to byśmy kupili EF. Stąd ta szybka integracja.

  2. Davien3

   QVX przecież Brimstone był od dawna zintegrowany z EF-2000

 2. szczebelek

  W Polsce byśmy produkowali brimstone gdyby to był zakład MBDA w naszym kraju.

  1. user_1050711

   @Szczebelek. No właśnie ! Toyota - chcemy, Toshiba - chcemy (a właśnie ucieka od nas), ABB chcemy, choć wygasili nam cały Zamech... Ale MBDA nie chcemy. Gdyż jest to produkcja dla obronności, a akurat w tym sekotorze bolszewickie pojmowanie gospodarki trzyma się mocno ! Lepiej nic, ewentualnie dzidy, niż prywatne zakłady najlepszych technologii, najlepszych światowych firm.

  2. Artarmar

   Ciekawe kto jak mamy najniższe bezrobocie w Eu... A jakie problemy już z tym co musimy produkować? Jest też druga linia. Hi Tech cóż Niemcy mają większe doświadczenie, patrzmy jako NATO a nie sami...

  3. Artarmar

   Najpierw zadbajmy o nosniki czyli wiropłaty (apache lub bezzalogowiec) i samoloty pola walki jak fa 50pl bo przecież nie puścimy tak blisko f16 czy f35

 3. Weneda 1977

  Kiedy te pociski znajdą się w polskiej armii? Czy w ogóle,? Miał powstać pułk niszczyciel czołgów w Suwałkach zlikwidowany kiedyś i cisza.

  1. QVX

   Przemysł chce tam Spike NLOS, a MON Brimstone.

 4. LMed

  No cóż czołgów nie za dużo ale rakiet wszelkich coraz więcej ci Niemcy... Takie czasy koledzy No nie?

Reklama