Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Bojowe drony z Izraela dla Niemiec

Fot. IAI / iai.co.il
Fot. IAI / iai.co.il

Niemieckie Federalne Ministerstwo Obrony wyraziło zgodę na zawarcie z izraelskim koncernem IAI strategicznej umowy dzierżawy pięciu egzemplarzy bojowych dronów Heron TP. Pośrednikiem transakcji została spółka Airbus Defence & Space, która w obliczu „zielonego światła” z Berlina podpisała z izraelskim dostawcą dedykowany kontrakt wart 600 milionów USD. Jego postanowienia będą obowiązywać przez kolejne 9 lat.

Decyzja o zawarciu porozumienia z koncernem Israel Aerospace Industries zapadła ostatecznie 14 czerwca br. po uznaniu zasadności zamówienia przez niemieckie Federalne Ministerstwo Obrony. W efekcie Niemcy przyjęli do realizacji propozycję dzierżawy pięciu dronów Heron TP z Izraela, co spotkało się z wyrazami aprobaty i podziękowania ze strony najwyższych przedstawicieli władz izraelskich – na czele z premierem Benjaminem Netanjahu. "Gigantyczny kontrakt jest wyrazem strategicznego partnerstwa między Niemcami a Izraelem i potwierdza potencjał przemysłu izraelskiego, który może wnieść wkład do zasobów takich krajów jak Niemcy” – stwierdził Netanjahu.

Zaliczany do strategicznych porozumień kontrakt objął w pierwszym rzędzie wydatek 600 mln USD na pozyskanie przez pośredniczącą w zamówieniu firmę Airbus Defence & Space pięciu dzierżawionych na okres 9 lat dronów bojowych. Ich operacyjne rozmieszczenie oczekiwane jest do wykonania w perspektywie 2020 roku. Szacuje się, że całość zamówienia, wraz z kosztami towarzyszącymi i amortyzacją przekroczy kwotę 1 mld USD.

Nie będą to zarazem pierwsze doświadczenia Niemców z izraelskimi konstrukcjami bezzałogowymi tego typu. Bundeswehra pozostaje od 2010 roku użytkownikiem wcześniejszej generacji izraelskich BSP, Heron 1. Niemieckie siły zbrojne korzystały z nich podczas operacji zwiadowczych w Afganistanie i Mali. Aktualny kontrakt ma z kolei zapewnić skuteczne rozwiązanie przejściowe w perspektywie 2027 roku i oczekiwanego startu wdrożenia programu europejskiego bojowego systemu bezzałogowego RPAS (Remotely Piloted Aircraft System).\

image
Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Aktualnie nabywany Heron TP uzupełni niemieckie zasoby bezpilotowców docelowo jako instrument bojowy, w pełni zdolny do przenoszenia uzbrojenia. Heron TP jest strategicznym wariantem BSP z rodziny Heron. Jest on przystosowany do działania na wysokich pułapach i rozległym obszarze prowadzenia misji. Choć ich główny zakres wykorzystania stanowią w dalszym ciągu zadania rozpoznawcze, to jednak posiadane uzbrojenie umożliwia też używanie tej maszyny w roli systemu precyzyjnego uderzenia.

Reklama

Komentarze (6)

 1. fan_club_Daviena

  @Davien jak pokazał przykład Korei broń jądrowa działa niezwykle sugestywnie nawet na USA, co do Tridentów co Rosjanie maja czym odpowiedzieć a ostatnie starty tych rakiet wykazały, że są w koszmarnym stanie technicznym, wiec faktycznie należy sie bać bo mogą polecieć w przeciwna stronę niż cel.

 2. Davien

  Do Yaro na temat tych dwóch Bujanów-M: Jeżeli mają 3M14 o zasiegu 2500km to nie kilka ale wszystkie Kalibry maja głowice jądrowe, co czyni te jednostki bezuzytecznymi w Syrii. No chyba że Rosja chce dostac w odpowiedzi do 20 Tridentów II D5 z któregos Ohio jak rozpocznie wojne jądrową.

 3. as

  Większość z forumowiczów pytała kiedyś po co Niemcom drony GlobalHawk klasy HALE a wcześniej Heron TP (MALE/HALE). Odpowiedź jest banalnie prosta zważywszy na ujawnione działania BND w stosunku do innych członków NATO i UE. SIGINT i radiowywiad, dokładne mapy TERCOM z SAR np dla Taurusów

 4. Lewak

  Czy Niemcy nie boją się o to ,że źli Żydzi sprzedadzą Rosjanom kody źródłowe do ich dronów? !!! Takie pytania zawsze zadają nasi rodzimi antysemici , ujawniający się nawet na tym portalu , gdy pojawi się jakakolwiek informacja o izraelskim sprzęcie wojskowym przydatnym dla naszej armii. Świadczy to jednocześnie o wyjątkowej głupocie rodzimych antysemitów jak i poważnym problemie głęboko zakorzenionej wrogości do Izraela i Żydów w niektórych grupach społecznych. Problem nie jest taki błahy , gdyż Izrael jest jedynym niezwykle nam potrzebnym sojusznikiem NATO na Bliskim Wschodzie i dostawcą najnowocześniejszego uzbrojenia dla wielu krajów NATO.

 5. Morgul

  jakie ceny ... 5 sztuk w dzierżawie na 9 lat za 600 milionów $ prawie 50 milionów PLN za sztukę rocznego użytkowania za taką kasę można mieć 3 -4 szt. F35 ...

 6. yaro

  Odnalazły się dwie korwety rakietowe Flotylli Kaspijskiej :) Małe korwety rakietowe „Grad Swijażsk” i „Wielki Ustiug” dokonały przejścia kanałami i rzekami z Morza Kaspijskiego na Morze Czarne do Sewastopola a z tamtąd przepłynęły przez cieśniny Bosfor i Dardanele na Morze Śródziemne i odnalazły się w porcie Tartus (Syria). Każdy okręt przenosi po 8 rakiet 3M-14K \"Kalibr\" o zasięgu 2500 km. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że kilka z nich ma głowice jądrowe. ---------------- CZyli mamy w Syrii juz broń atomową ...

Reklama