Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Bezzałogowy wóz bojowy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Nimr RCV.
Fot. EDGE

Na targach IDEX 2023 koncern Edge zaprezentował swój bezzałogowy pojazd bojowy 8x8 o nazwie NIMR RCV 8x8, powstały na bazie kołowego transportera opancerzonego 8x8 o tej samej nazwie.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Pojazd został wyposażony w belgijski system wieżowy Cockerill 1030, którego  uzbrojeniem jest armata automatyczna Bushmaster Mk44. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Oprócz tego wieża jest wyposażona w dwa przeciwpancerne pociski kierowane  Spike LR, które znacząco zwiększają zdolności pojazdu do eliminacji ciężko opancerzonych celów jak czołgi podstawowe czy ciężkie bojowe wozy piechoty. W przypadku uzbrojenia głównego jest ono w pełni wystarczające do niszczenia siły żywej przeciwnika czy pojazdów jak transportery opancerzone lub  wiele typów bojowych wozów piechoty. Z racji na modułowość  tego systemu wieżowego możliwa jest zmiana poziomu ochrony zapewnianego przez jego opancerzenie do poziomu 4 wg. normy STANAG 4569A. Może on zostać wymieniony na inny system wieżowy np. z uzbrojeniem głównym większego kalibru.

Czytaj też

Kadłub pojazdu powstał z wykorzystaniem rozwiązań użytych w kołowym transporterze opancerzonym NIMR 8x8, co przełożyło się na masę całego pojazdu wynoszącą 23 tony.Pojazd ma napęd hybrydowy o mocy 600 KM, który pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 130 km/h. Wóz może samodzielnie pokonywać przeszkody wodne metodą pływania.

Bezzałogowiec został stworzony we współpracy z estońskim przedsiębiorstwem Milrem Robotics, którego pakiet większościowy w połowie lutego zakupił wspomniany koncern Edge.

Czytaj też

Komentarze (4)

 1. Szwejk85/87

  To jest kierunek którym powinna pomykać naszą armia. Odkurzyć dokumentację TKS, zainstalować na nim coś bezzałogowego i zatrudnić 2-3 informatyków którzy nie wiedzą że się nie da i w pół roku będziemy mieli działający demonstrator technologi.

 2. Mama Leona

  Czy to aby nie jest kierunek, w którym powinny pomykać armie krajów o ujemnym przyroście naturalnym i długotrwałym trendzie do emigracji młodych energicznych?

 3. szczebelek

  Estonia jeszcze pożałuje...

 4. gitmalina

  No proszę jaki ładniutki. A w III RP coś się robi poza tą zabawką Perunem, który poza saperami to do niczego innego się nie nadaje?