Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Beryle do modyfikacji. Jest przetarg

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter

4 Regionalna Baza Logistyczna opublikowała ogłoszenie o zamówieniu, którego celem jest wykonanie naprawy głównej i modyfikacji karabinów szturmowych 5,56 mm Beryl oraz 5,56 mm Mini - Beryl.

Reklama

Ogłoszenie o powyższym zamówieniu zostało opublikowane przez 4. Regionalną Bazę Logistyczną za pośrednictwem Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej 23 grudnia ubiegłego roku. Przedmiotem przetargu jest usługa naprawy głównej i modyfikacji karabinów szturmowych Beryl kalibru 5,56 mm oraz ich wersji mini. Postępowanie ofertowe jest prowadzone w formie procedury ograniczonej i potrwa do 24 stycznia br. do godz. 9:00.

Reklama

W komunikacie czytamy, że wykonawca, którego oferta zostanie wybrana jako najkorzystniejsza, będzie zobowiązany do wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy przed jej podpisaniem. Szczegółowe informacje dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy, warunków finansowych oraz szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zostaną określone w specyfikacji warunków zamówienia (SWZ), która zostanie przekazana podmiotom zaproszonym do składania ofert. Wybrany wykonawca będzie zobowiązany do realizacji omawianej usługi w terminie od 2 kwietnia 2023 r. do 28 listopada 2025 r.

Czytaj też

Jednym z warunków jakie stawia 4. Regionalna Baza Logistyczna w swoim zamówieniu jest konieczność wykazania zdolności do realizacji przedmiotu zamówienia popartej należytym wykonaniem co najmniej jednej usługi naprawy 5.56 mm karabinków szturmowych o wartości nie mniejszej niż 1 500 000 PLN. Dodatkowo w tym przypadku zamawiający nie ogranicza maksymalnej liczby kandydatów.

Reklama
Fot. 12BZ
Fot. 12BZ

Beryle zostały wprowadzone w Siłach Zbrojnych RP z uwagi na konieczność zabezpieczenia etatowych potrzeb pododdziałów oraz realizowany proces wymiany nieperspektywicznych karabinków systemu Kałasznikowa typu AKM/AKMS, na amunicję 7,62x39 mm. Z kolei systemy Mini-Beryl mogą być używane, między innymi, przez żołnierzy jednostek wsparcia, zapewniając przy tym znacznie większą siłę ognia niż np. pistolety maszynowe.

Czytaj też

Seria Beryl to doskonalona od 25 lat konstrukcja opracowana przez Fabrykę Broni w Radomiu po decyzji o standaryzacji kalibrów w ramach NATO. W skład serii sportowych karabinków samopowtarzalnych Beryl wchodzi już sześć odmian tej konstrukcji.

Obecnie Beryle są powoli zastępowane przez system MSBS Grot, ale będąone jeszcze dłuższy czas znajdować się w służbie. Stąd decyzje o ich remontach oraz modyfikacji. Kolejne odmiany tych karabinków cechowały się m.in. polepszoną ergonomią, możliwością instalacji systemów celowniczych itp. $$

Reklama

Komentarze (8)

 1. Sojer

  Beryli jest może 70 tys. Grotów może 40 tys. Wciąż w ramach mobilizacji zostają tylko AKM. Dopóki nie będzie 200 tys. Grotów nie można mówić, że to podstawowy karabinek.

 2. Tarantula

  Jak do czego dojdzie to nawet starego akmsa lepiej mieć niż nic. I nieoklamujmy się. Nie każdy dostanie super nowoczesna broń, bo nie każdy będzie jej potrzebował. Super broń nada się na 1 linie a do pilnowania tyłów magazynów itp. starczy beryl.

 3. K-K

  Nigdy nie strzelałem z Beryla, ale z tego co kojarzę do RIS nie jest w pełni zintegrowany z karabinkiem (raczej przyśrubowany do pokrywy zamka lub czegoś innego). Zatem waga karabinku jest większa od podobnych w tej klasie. Proszę ekspertów o komentarz.

  1. Pucin:)

   @K-K - waga karabinka Beryl wz. 96 - 3650 g >>> v. >>>>> waga karabinka Grot - 3650 g (wersja lufa 405 mm - tzw. klasyczna) - dane zaczerpnięte ze strony FB Radom - a podobno Grot to klasa sama w sobie!!!!!! Ha Ha Ha!!!! :)

 4. RGB

  czy Beryl jest na natowska amunicję?

  1. RedAlert

   Tak

  2. Paurek

   Tak

  3. salvator

   Oraz na 7,62x39 do kałacha.

 5. Sorien

  Armia zawodowa jak sobie chce aż tak bardzo wydawać ciężkie pieniądze to niech ma tego Grota . A rezerwa w liczbie przynajmniej 2 mln sztuk powinna mieć Beryla tanie to i skuteczne oraz niezawodne a w razie wojny te czynniki są kluczowe . Drogie Zabawki są dobre na czas pokoju

  1. hermanaryk

   Szkolenie na grotach trwa znacznie krócej niż na karabinkach wywodzących się z kałasza i przynosi lepsze rezultaty. Dla WOT, których żołnierze poza służbą wojskową mają też inną pracę, to wielkie ułatwienie, znacznie większe niż dla wojsk regularnych, bo ich żołnierze niczym innym się nie zajmują. No i dlaczego mielibyśmy szkolić terytorialsów dwa razy: najpierw na berylach, które pewnie za parę lat zostaną wycofane, a potem na grotach? Żeby zmarnować czas i zwiększyć koszty?

  2. pawlo

   no powiem tak w wojskach lądowych miałem najpierw kbkakMs ( każdy to przechodził :) ) póżniej beryla przenosząc się do WOT dostałem beryla wersja C więc większość żołnierzy Wotu przez pierwsze dwa lata miała beryle ,więc jak weszły Groty to i tak musieliśmy na nowo uczyć się broni.Więc uważam że to nie jest marnowanie czau i pieniędzy bo warto znać też broń w systemie kałasznikowa zwłaszcza że wrazie W przeciwnik jest wyposażony właśnie w ten rodzaj broni

  3. recon01

   Ostatnie zdanie jest dobre powtórz je Ukraińcom używającym Grota :)

 6. Rainman184

  Tak beryl jest na amunicję NATO , Polacy wycisnęli ile mogli z karabinków rodziny AK , o ile się nie mylę to Finlandia i wiele krajów też opracowało swoje wersję karabinków na bazie AK , proste i tanie , tak samo jak wiele krajów opracowało swoje wersję na rodzinie AR 14 , też proste i tanie , ale AK oraz AR 14 już dawno temu osiągnęły szczyt rozwoju, i odbiegają już znacznie od nowoczesnych karabinków typu grot ITd ,

  1. Sorien

   Na wojnie masowej liczy się kompromis między taniością, niezawodnością a skutecznością kolejności nie jest przypadkowa.... Lepiej mieć 1000 z berylem niż za cenę tych 1000 berylow mieć 500 grotów.....

  2. Edmm

   Sorien to może milion łuków? ... lepiej miec milion łuków niż 1000 beryli

 7. Qba

  To nie są karabiny tylko karabinki.

 8. Rainman184

  Beryl jest udana konstrukcja , i jako masówka powinno byc w magazynach tego dużo w razie czarnej godziny

Reklama