Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Bahamy powiększają flotę patrolowców

 • E-2D Hawkeye podczas tankowania w powietrzu z samolotu KC-10/ Fot. US Navy
  E-2D Hawkeye podczas tankowania w powietrzu z samolotu KC-10/ Fot. US Navy

Do stoczni Damen Shipyards Gorinchem w Holandii przybył pierwszy kadłub okrętu patrolowego Stan Patrol 3007 przeznaczonego dla sił zbrojnych Wspólnoty Bahamów.

Jest to pierwszy z dziewięciu okrętów budowanych przez Holendrów dla Wspólnoty Bahamów. Zamówienie obejmuje bowiem dodatkowo trzy dalsze okręty patrolowe Stan Patrol 3007, cztery patrolowce 4207 i jedne okręt RoRo typu 5612.

Pierwszy patrolowiec Stan Patrol 3007 przybył do stoczni Gorinchem by w ciągu 15 tygodni otrzymać tam specjalistyczne systemy okrętowe i przejść próby morskie. Przekazanie okrętu ma nastąpić w 26 tygodniu przyszłego roku, jednak później odbędzie się szkolenie i trening dla trzynastoosobowej załogi.

Według producenta Stan Patrol 3007 to bardzo dobra jednostka do zwalczania przemytu i nielegalnej imigracji. Duża prędkość (ponad 30 w) i bardzo małe zanurzenie łączy się tu z bardzo dobrą dzielnością morską - w czym pomaga opatentowany przez Damena specjalny kształt dziobu „Sea Axe”. W operacjach inspekcyjnych przydatny jest również szybki system spuszczania do wody łodzi motorowych RHIB (również opracowanych według nowego projektu).

Reklama

Komentarze (1)

 1. Rico

  Czy ten kadłub jest ze szkła...

  1. Tyberios

   Z aluminium.

Reklama