Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Amunicja termobaryczna dla polskiej armii?

Autor. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Agencja Uzbrojenia poinformowała o zamiarze przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych dotyczących opisu przedmiotu zamówienia na amunicję termobaryczną (paliwowo-powietrzną) dla Sił Zbrojnych RP.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Opis amunicji termobarycznej obejmuje:

 1. Granaty ręczne (zaczepne i obronne),
 2. Pociski do moździerzy 60 mm,
 3. Pociski do moździerzy 98 mm,
 4. Pociski do moździerzy 120 mm,
 5. Pociski do granatników RPG,
 6. Pociski do granatników wielozadaniowych,
 7. Pociski do granatników podwieszanych,
 8. Pociski do granatników automatycznych,
 9. Pociski do artyleryjskich wyrzutni pocisków rakietowych WR-40 Langusta,
 10. Pociski do wyrzutni pocisków kierowanych,
 11. Głowic bojowych do amunicji krążącej Warmate,
 12. Głowic bojowych dla bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius.

Czytaj też

Planowany termin przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych do dnia 10.03.2023. Podmioty zainteresowane muszą zgłosić swój udział do dnia 24.02.2023.

Reklama
Reklama

Komentarze (13)

 1. Adr

  Kasetową jeszcze proszę

  1. bc

   Ale jak to? przecież to tylko dla starszych i mądrzejszych ;)

 2. bc

  Tylko stara dobra kasetowa niezastąpiona, 200k szt 155mm na już. I beż żadnych bzdurnych teorii z d.. o masowych niewybuchach.

 3. eee

  Jeszcze tylko amunicje kasetową, prawie do wszystkiego i amunicje odłamnkową, elaborowana heksogenem, oraz z zapalnikami zbliżeniowymi, czy szrapnelową, A ciekawe jak zachowa sie głowica detonująca nad celem , a jak detonująca nad samym gruntem, bez krateru, jak np kosiarka stokrotek?

  1. X

   Zwykła odłamkowa elaborowana heksogenem, ...fantazji to Ci nie brakuje ;)

  2. Ma_XX

   zasobnik MW-1 z Tornado :D

 4. Radca

  Informacja o Zamiarze Przeprowadzenia Wstępnych Konsultacji Rynkowych w zakresie amunicji termobarycznej. Ze strony Biuletyn Informacji Publicznej Agencji Uzbrojenia - BIP (wp.mil.pl) Opublikowane 17 lutego 2023 r. – termin zgłoszeń 24 lutego 2023 r. Oczywiście termin na przygotowanie się do konsultacji to 7 dni (nie budzi podejrzeń, że to ustawka). No i to wielomiesięczne milczenie, które nastąpi po konsultacjach …. Później pilny zakup poza granicami z wykorzystaniem darmowego szkolenia, którym w istocie są konsultacje.

  1. Roobin

   A słowo "wstępnych" nic Ci nie mówi?

 5. X

  Czym wy (niektórzy) się tu ........(wyrazy uznane powszechnie za...) podniecacie ? "Oni" teraz, gdy wróg jest prawie u bram informują o zamiarze zapytania na zapytanie !!! Podczas, gdy pierwsze polskie takie ładunki powstały w latach 80 tych (bomba Tejsy). Przenoszą ją Su-22, jako jedyne. A jeśli chodzi o czasy niedawne, to polecam artykuł z tego Portalu z roku 2018 (Powstaną polskie pociski termobaryczne?). A teraz, znając "ich", to dużą część takiego zamówienia może zgarnąć jakiś zagraniczny podmiot, bo on ma kompetencje już teraz, a my nie. Ot, taki dalszy ciąg "konsekwentnego" wzmacniania :/

 6. ŚniętyMikołaj

  proponuję jeszcze przetarg na drona z możliwością podczepiania amunicji 73mm oraz od RPG7. mamy jej bardzo duże ilości a jak zrezygnujemy z BWP 1 to szczególnie ta może być przydatna, co pokazała specoperacja na Ukrainie. Zresztą takiego drona to może prawie każdy student z WATu szybko zrobić a z uruchomieniem masowej produkcji z chińskich podzespołów nie będzie problemu. Tani i bardzo skuteczny efektor na lekko opancerzone cele oraz małe grupy piechoty.

 7. ŚniętyMikołaj

  w końcu się obudzili! Wprowadzić jeszcze kasetową oraz fosforową. I miny przeciwpiechotne, z których dobrowolnie zrezygnowaliśmy a z którymi ruscy nie maja problemów zostawiać nawet w terenach cywilnych i zurbanizowanych.

 8. Prezes Polski

  No, no... ktoś w MON chyba się dowiedział, że istnieje coś takiego jak amunicja termobaryczna i poczuł wielki wstyd, że nie wiedział do tej pory. I niesiony tym wstydem postanowił zamówić ja dosłownie do wszystkiego. Już sobie wyobrażam przerażenie dowódców, którzy w końcu dostaną to coś i będą musieli szkolić żołnierzy (a sami nie mają pojęcia jak tego używać...). Może od razu zamknijmy to coś w magazynach, żeby sobie kto krzywdy nie zrobił.

 9. Conan_babrbarzyńca

  Świetna wiadomość ale powinniśmy zakupić również amunicje termobaryczną do artylerii 155mm oraz tysiące rakiet kasetowych do Chunmoo które posiada Korea płd na stanie w ogromnych ilościach ponoć ma 200 tysięcy takich rakiet!

 10. Prezes Polski

  Ale te moździerze 98mm - dziwaczny produkt traktatów rozbrojeniowych, możnaby już wysłać do magazynów i zastąpić czymś normalnym.

 11. palilo

  Świetna wiadomość, poza tym cieszy jak wiele typów pocisków planują pozyskać. Nawet taki mały warmate czy pirat z głowicą termobaryczną zrobi duże szkody.

 12. AdSumus

  Oby, i żeby zamówili z jak najcięższymi głowicami. Bo moc rośnie geometrycznie wraz z masą.

 13. Allah|1435

  Dlaczego na liście brakuje artyleryjskiej amunicji termobarycznej 155mm?

Reklama