Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Amunicja Krążąca: Sprostać wyzwaniu stawianemu przez cele wrażliwe czasowo

Izraelski system Harop. Fot. IAI
Izraelski system Harop. Fot. IAI

Na współczesnym polu walki kluczowymi zdolnościami stały się wykrycie przeciwnika na czas i podejmowanie działań w oparciu o informacje zbierane w czasie rzeczywistym. Dokładne położenie wroga w nowoczesnym środowisku walki nie zawsze jest znane, nawet jeżeli ogólnie wiemy, gdzie nieprzyjaciel prowadzi działania.

Ciągły monitoring dużych obszarów, wykrywanie wroga na czas i szybka reakcja, natychmiast po pojawieniu się celu stanowią obecnie dominujący na współczesnym polu walki imperatyw. Tego typu zadania to specjalność amunicji krążącej wytwarzanej przez Israel Aerospace Industries (IAI).

Uzbrojenie to zaprojektowano do działania na złożonych teatrach. Jest ono zdolne do natychmiastowego wykrycia celów poruszających się pieszo, bądź pojazdów. Z amunicją krążącą w powietrzu, wyposażoną w odpowiednie sensory, jesteśmy w stanie w wydajny sposób radzić sobie z tego typu przeciwnikiem.

Rodzina amunicji krążącej IAI stanowi idealny środek ku temu, by zwalczać czasowo wrażliwe, tymczasowe i unikające kontaktu z siłami własnymi cele. Platformy te przypominają uważnego myśliwego na czatach, cierpliwie wypatrującego swojej zdobyczy, by uderzyć we właściwym momencie.

Amunicja krążąca może pozostawać w rejonie działań bojowych przez dłuższy czas, wykorzystując czułe sensory elektro-optyczne bądź wykrywające promieniowanie radarowe. W ten sposób zapewniane jest pokrycie całego obszaru, co do którego mamy pewność, że działa tam przeciwnik.

Siły naziemne mogą sterować amunicją krążącą na odległość, spoza linii frontu, bądź też na samej linii frontu, z wykorzystaniem panelów sterowania w formacie tabletu. 

Historia Amunicji Krążącej

W latach osiemdziesiątych firma IAI stała się pionierem w domenie amunicji krążącej, wraz z rozwojem platformy Harpy, która miała wypełnić luki w zbieraniu danych wywiadowczych na temat aktywności wroga.

Następnie powstała większa platforma, znana jako Harop. Ostatnimi laty IAI kontynuuje przecieranie szlaków w tym obszarze, wprowadzając kilka taktycznych platform tego typu.

Wśród nich znajduje się napędzany elektrycznie BSP Mini Harpy, wyposażony w podwójny system naprowadzania, v anty-radarowego i elektro-optycznego  

Mini Harpy, z wagą 40 kg, startuje z pojazdów, podobnie jak Harop. Jednak, wraz ze zwiększonym spektrum zdolności, Mini Harpy jest w stanie korzystać ze wszystkich swoich sensorów jednocześnie. Korzystając z sensorów emisji  radarowej, oraz nocnych i dziennych sensorów elektrooptycznych , Mini Harpy pozwala użytkownikowi na pokrycie większego obszaru i skuteczniejsze poszukiwanie celów. Sensor  anty-radarowy jest bowiem wykorzystywany do kierowania czujnikami elektrooptycznymi. Mini Harpy przenosi głowicę bojową z 8 kg materiałów wybuchowych. Jest w stanie atakować cele dokładnością do 1 metra. Zasięg operacyjny to 100 kilometrów, co pozwala jednostkom naziemnym na rozszerzenie działań głębiej na wrogim terytorium, lub też korzystać z uzbrojenia ofensywnego z zaplecza działań, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Quadcopter Rotem proponowany przez IAI to inne  rozwiązanie oferowane w zakresie taktycznej amunicji krążącej, stworzone do wykorzystania przez siły naziemne i pojedynczych żołnierzy małych jednostek. Z zasięgiem 10 km jest on środkiem walki odpowiednim dla jednostek do szczebla batalionu.

System jest lekki, ma niewielkie rozmiary i cechuje się niską ceną. Pozwala pojedynczym żołnierzom umieścić „oczy na niebie” i spojrzeć na to, co znajduje się za pagórkiem, poza zasięgiem wzroku, a następnie przypuścić atak natychmiast po pojawieniu się celów.

Rotem zapewnia jednostkom taktycznym szereg nowych możliwości w zwalczaniu przeciwnika. Jeśli bezzałogowiec nie otrzyma autoryzacji ataku, może wrócić do operatora, celem wymiany baterii, a następnie natychmiast wrócić do działania. System wyposażono w optoelektronikę, dzienną i nocną.  

Amunicja krążąca IAI nie tylko unosi się na niebie, ale jak czujny łowca dba o to, by siły lądowe monitorowały odpowiedni teren, w oczekiwaniu na wykrycie celów. Gdy te się pojawią, systemy są gotowe do natychmiastowego uderzenia.  Poprzez wzmocnienie działań na poziomie taktycznym i operacyjnym, amunicja krążąca pozwala wojskom lądowym i komponentowi operacji specjalnych na przybycie na pole walki z nową przewagą, poprzez wypełnienie luk w zbieraniu informacji wywiadowczych i zapewnienie efektywnego środka walki z umykającym, efemerycznym wręcz, „znikającym” przeciwnikiem.

Artykuł przygotowany przez Israel Aerospace Industries (IAI)

Reklama

Komentarze

    Reklama