Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Amunicja krążąca od ITWL [DEFENCE24 TV]

Jet-2 LM - silnik
Fot. Defence24

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zaprezentował na MSPO 2022 propozycję odrzutowej amunicji krążącej JET-2 LM, opartej o sprawdzony system latających celów JET-2. „Proponujemy kompletny system, którego głównym elementem jest platforma wyposażona w trzy typu głowic taktycznych. Jest ona oparta o opracowany wcześniej w ITWL bsp z silnikami odrzutowymi w środku kadłuba zabudowana jest głowica taktyczna. Obiekt jest do przeznaczenia wyłącznie bojowego.”

Reklama

"Ma trzy typy głowic taktycznych do wyboru: termobaryczną, odłamkowo-burzącą i kumulacyjną" – mówi dr. Inż. Paweł Szczepaniak, kierownik Zakładu Kompozytowych Konstrukcji Lotniczych ITWL. Jak dodaje zasięg operacyjny bez translacji JET-2 LM to około 70 km, a prędkość maksymalna 140 m/s. Długotrwałość lotu od ponad 20 do 50 minut.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Prezes Polski

  Obecna wojna pokazuje, że amunicja krążąca to raczej ślepa uliczka. Problemem jest to, że efektor jest jednocześnie środkiem rozpoznania i obserwacji, a jak już uderzy, tracimy go. Furorę natomiast robią w zasadzie cywilne drony typu quadrocopter z podwieszonymi pociskami do granatników, moździerzy czy granatami. Skuteczność większa za ułamek ceny. Kamikadze sprawdzą się dla sił specjalnych do eliminacji wysokowartościowych celów.

  1. hermanaryk

   Siły specjalne zwykle noszą swoją broń na plecach. Z tym latadłem specjalsi mieliby trochę problemów :)

  2. Był czas_3 dekady

   Masz waść to na myśli https://defence24.pl/wojna-na-ukrainie-raport-specjalny-defence24/bezzalogowe-latajace-rewolwery-dla-ukrainy Też by się przydały w naszej armii.

 2. ryko

  Amunicja krążąca / bojowa, typu kamikadze powinna latać nisko, tak aby była wykryta jak najpóźniej. Dzięki temu na reakcję obronną zostanie 1-2-3 sekundy, dodatkowo miejsce skąd startuje będzie trudne do namierzenia. Obecnie mapy są bardzo szczegółowe i zaprogramowanie przed lotem dokładnej marszruty powinno być bardzo proste (na odległość do 70 km można zaprogramować małe zwroty co kilkaset metrów czy kilometr - pamięć dowolnej kości pomieści wszystko z naddatkiem ;) A programowanie można zrobić z byle telefonu / tableta tuż przed startem.

 3. Obswtr2000

  W jaki sposób jest znajdowany cel?

 4. Valdore

  Wyglada ciekawie, a przy tej masie możliwa jest całkiem silna głowica bojowa.