Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Amunicja krążąca dla włoskich sił specjalnych ujawniona

Hero-30
Autor. UVision

Włoskie wojska specjalne okazały się być pierwszym w NATO użytkownikiem amunicji krążącej Hero 30 dostarczanej w ramach kooperacji ich producenta, izraelskiej firmy Uvision i niemieckiego koncernu Rhenimetall. Dokładna liczba zamówionych egzemplarzy pozostaje tajna, natomiast wartość kontraktu to 3,88 mln euro a termin dostawy mija w bieżącym roku.

Reklama

W październiku 2021 roku obie firmy zawarły umowę o partnerstwie strategicznym w obszarze amunicji krążącej. Miało im ono zapewnić wiodącą pozycję w tym segmencie rynku w Europie i stanowić bazę dla wspólnych projektów. We wrześniu ubiegłego roku Rheinmetall i UVision ogłosiły w komunikacie prasowym, że otrzymały pierwsze zamówienie od europejskiej formacji sił specjalnych NATO na dostawę krążącej amunicji bojowej i szkoleniowej Hero-30, kursów szkoleniowych i zintegrowanego sprzętu logistycznego i wsparcie. Wartość umowy wynosiła 3, 88 mln euro.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W grudniu włoskie ministerstwo obrony w elektronicznym systemie zamówień TED opublikowało informację o udzieleniu zamówienia na amunicję krążącą spółce RWM Italia, która jest podmiotem zależnym koncernu Rheinmetall. Tym samym zakończyły się spekulacje dotyczące tajemniczego klienta. Włoska spółka została wybrana głównym wykonawcą na rynku europejskim, dostarczając również niektóre komponenty amunicji, systemy montażowe i zarządzając wsparciem logistycznym oraz szkoleniem.

Czytaj też

Rodzina amunicji krążącej Hero to flagowy produkt firmy UVision i obejmuje szeroką gamę maszyn: Hero-25, Hero-30, Hero-90, Hero-120, Hero-400EC (EC oznacza napęd elektryczny), Hero-900 i Hero-1250. Wszystkie są zbudowane w charakterystycznym układzie z krzyżową konfiguracją składanych płatów nośnych i powielającego tę konfigurację usterzenia ogonowego. Taki układ aerodynamiczny sprzyja stabilnemu lotowi zarówno w poziomie jak i podczas szybkiego i ostrego nurkowania, typowego podczas ataku amunicji krążącej na cel. Hero-30 to jeden z najmniejszych modeli, który razem z pojemnikiem transportowo-startowym ma masę 7,8 kg. Masa głowicy bojowej to 0,5 kg. Zasięg lotu 15 km, a długotrwałość lotu wynosi 30 minut.

Reklama

Komentarze

    Reklama