Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

ACV-30 na Modern Day Marine

Wozy te zwiększą możliwości odpowiedzi ogniowej amerykańskiej piechoty morskiej podczas przeprowadzania desantu
Wozy te zwiększą możliwości odpowiedzi ogniowej amerykańskiej piechoty morskiej podczas przeprowadzania desantu
Autor. BAE Systems

W trakcie wystawy Modern Day Marine 2023, firma BAE Systems zaprezentowała nową wersję amfibijnego kołowego transportera opancerzonego ACV.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama
Reklama

Jednym z najnowszych przygotowywanych do wdrożenia wariantów wozu ACV (Amphibious Combat Vehicle) jest wersja kołowego bojowego wozu piechoty ACV-30. Wóz wyposażony jest w bezzałogową wieżę RT20 firmy Kongsberg Defence, która uzbrojona została w 30 mm armatę automatyczną Mk44S (lub jej wersję rozwojową M813) oraz sprzężony z nią karabin maszynowy M240 kaliber 7,62 mm.

Czytaj też

W tym momencie BAE Systems jest w trakcie budowy pierwszych trzech ACV-30 w konfiguracji produkcyjnej, które mają zostać dostarczone do testów w styczniu 2024. Co ciekawe, prezentowany podczas MOdern Day MArine 2023 ACV-30, ma zainstalowane panele dodatkowego opancerzenia. Obecnie USMC eksploatuje już około 200 wozów w wersji kołowego transportera opancerzonego ACV-P.

Czytaj też

Na razie produkcja seryjna skupia się na wersji ACV-P, drugim wariantem w kolejce jest wóz dowodzenia ACV-C, trzecim który będzie produkowany jest ACV-30 a czwartym - wóz zabezpieczenia technicznego ACV-R. Trwają również prace nad wersją ACV-C4UAS służącą do kontroli systemów bezzałogowych i prowadzenia rozpoznania.

Reklama

Komentarze

    Reklama