Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

30 śmigłowców T129 ATAK dla Pakistanu

Fot. TAI
Fot. TAI

Turecki Podsekretariat do Spraw Przemysłu Obronnego poinformował o podpisaniu umowy na sprzedaż 30 śmigłowców T129 ATAK.

Turecki urząd poinformował o pomyślnym zakończeniu negocjacji i podpisaniu pierwszej umowy eksportowej na dostawę 30 śmigłowców T129 produkcji Turkish Aerospace Industries dla Pakistanu. Umowa obejmuje też logistykę, amunicję, części zamienne, wyposażenie eksploatacyjne i szkolenie.

O podpisaniu umowy informowała wcześniej w swoim manifeście wyborczym turecka partia rządząca AKP. Brak było wówczas jednak jakichkolwiek szczegółów związanym z tym kontraktem.

Wiropłaty T129 powstają w zakładach Turkish Aerospace Industries na podstawie umowy podpisanej w 2007 roku z firmą AgustaWestland, która dotyczyła licencji i dalszego rozwoju maszyn AW129 (A-129) Mangusta. TAI posiada prawo do dalszego eksportu produkowanych przez siebie śmigłowców szturmowych, które od A-129 Mangusta różnią się przede wszystkim mocniejszymi silnikami LHTEC CTS 800-4A i pięciołopatowym wirnikiem głównym, wzmocnionym opancerzeniem, turecką awioniką, systemami obserwacyjnymi oraz uzbrojeniem.

W jego skład wchodzi działko 20 mm, pociski niekierowane kalibru 70 mm, kierowany laserem wariant Cirit, oraz przeciwpancerne pociski kierowane typu Mizrak-U o zasięgu 8 km (turecki odpowiednik ppk Hellfire II). Oba typy rakiet produkuje turecki koncern Roketsan. Zestaw uzupełniają przeznaczone do samoobrony pociski powietrze-powietrze Stinger.

Reklama

Komentarze (11)

 1. LLd

  petrygo, obawiam się, że Turcja nam długofalowo zagraża, rośnie jej potęga a kierunek ekspansji zawsze marzył im się ten sam, a na drodze jest Europa centralna. Myślę, że raczej powinniśmy starać się nawiązać jak najwięcej nici współpracy w Międzymorzu, tak abyśmy w końcu zaczęli mieć wspólne interesy, to skandal że wciąż nie potrafimy się zorganizować tak, żeby stanowić razem wielką siłę.

 2. petrygo

  Jest pewna synergia między PL a TR ! My mamy technologie których nie mają Turcy. Po co im Stingery skoro można użyć GAD-a z polskim Piorunem. Turcy mają technologie naprowadzanych pocisków PPK, my doświadczenie w radiolokacji, produkcji części przekładni i kompozytów. Turcja nie ma tak wydajnych paliw stałych, nie produkuje korpusów kompozytowych i części autopilotów, sensorów IR. Oni mają za to technologie balistyczne moglibyśmy wspólnie zrobić bardzo porządny pocisk balistyczny, WBE sprzedawało prawdopodobnie do Turcji Warmate, oni mają dobry pocisk samosterujący Hisar a chcą zyskać doświadczenia w radiolokacji i SIGINT (PET-PCL). Słowem naprawdę mogłoby coś z tego wyjść gdyby nie ... presja wielkiego brata.

 3. Ernst Junger

  30 sztuk za 1,5 mld dolarów.

 4. dred

  Tylko AH-64 lub AH-1 Z Viper reszta konkurencji to w porównaniu z nimi konstrukcje z klocków LEGO, szkoda kasy.

 5. Marek

  \"Może i Polska powinna rozważyć takową ofertę i pomyśleć o tym tureckim wynalazku\" @jasio A po co? Jak chcemy gotowe śmigłowce, to są u Amerykanów, a jak chcemy uczestniczyć w programie nowego śmigłowca, to jest Leonardo.

 6. Ais

  USD1.5 billion

 7. bryxx

  Potrzebujemy nowych śmigłowców w tym bojowych ale na pewno nie tych. Debiut bojowy pokazał co to coś jest warte. Pełne panowanie w powietrzu zabezpieczenie elektroniczne, latali jak nad własnym poligonem i skończyło się widowiskowym strąceniem. Szkoda kasy i pilotów na takie coś.

 8. rtr

  I pomyśleć, że w latach 80-tych przemysł lotniczy w Turcji był w powijakach i naszemu do piet nie dorastał..Szereg mądrych decyzji a zwłaszcza zakup F-16 ale z produkcja u Turcji rozwinął i pchnął technologicznie do przodu turecki przemysł..Teraz sami produkują czy to własne czy na licencji samoloty, śmigłowce, są znaczącym kooperantem i dostawcą podzespołów dla wielkich koncernów, rozwijają własne technologie..jak licencja to własna awionika, uzbrojenie..Tylko, że przez lata rządzący mieli wizje i ją skutecznie realizowali..A nasi włodarze?..eeeechh..

 9. jasio

  Może i Polska powinna rozważyć takową ofertę i pomyśleć o tym tureckim wynalazku

 10. LLd

  Turcja coraz bliżej z Pakistanem, ciekawe. Zastanawiam się czy po cichu w drugą stronę nie wędrują technologie jądrowe i rakietowe, dałbym sobie paznokieć uciąć że tak, a to powinno nas martwić, bo starcie świata islamu z Europą jest w długiej perspektywie nieuniknione.

 11. milo

  Ciekawe jaka kwota kontraktu, może byłoby nas stać, turecka odmiana mangusty daje radę.

Reklama