Przemysł Zbrojeniowy

30 śmigłowców T129 ATAK dla Pakistanu

Fot. TAI
Fot. TAI

Turecki Podsekretariat do Spraw Przemysłu Obronnego poinformował o podpisaniu umowy na sprzedaż 30 śmigłowców T129 ATAK.

Turecki urząd poinformował o pomyślnym zakończeniu negocjacji i podpisaniu pierwszej umowy eksportowej na dostawę 30 śmigłowców T129 produkcji Turkish Aerospace Industries dla Pakistanu. Umowa obejmuje też logistykę, amunicję, części zamienne, wyposażenie eksploatacyjne i szkolenie.

O podpisaniu umowy informowała wcześniej w swoim manifeście wyborczym turecka partia rządząca AKP. Brak było wówczas jednak jakichkolwiek szczegółów związanym z tym kontraktem.

Wiropłaty T129 powstają w zakładach Turkish Aerospace Industries na podstawie umowy podpisanej w 2007 roku z firmą AgustaWestland, która dotyczyła licencji i dalszego rozwoju maszyn AW129 (A-129) Mangusta. TAI posiada prawo do dalszego eksportu produkowanych przez siebie śmigłowców szturmowych, które od A-129 Mangusta różnią się przede wszystkim mocniejszymi silnikami LHTEC CTS 800-4A i pięciołopatowym wirnikiem głównym, wzmocnionym opancerzeniem, turecką awioniką, systemami obserwacyjnymi oraz uzbrojeniem.

W jego skład wchodzi działko 20 mm, pociski niekierowane kalibru 70 mm, kierowany laserem wariant Cirit, oraz przeciwpancerne pociski kierowane typu Mizrak-U o zasięgu 8 km (turecki odpowiednik ppk Hellfire II). Oba typy rakiet produkuje turecki koncern Roketsan. Zestaw uzupełniają przeznaczone do samoobrony pociski powietrze-powietrze Stinger.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.