Reklama

Geopolityka

Protesty przeciwko aresztowaniu członków rządu Katalonii

Fot. Núria / Flickr.com / CC 2.0.
Fot. Núria / Flickr.com / CC 2.0.

Na kilku drogach i trasach kolejowych Katalonii prowadzone są blokady od piątkowego poranka. Ich uczestnicy domagają się od władz w Madrycie wypuszczenia aresztowanych w czwartek dziewięciorga członków zdymisjonowanego katalońskiego rządu Carlesa Puigdemonta.

W piątek rano nieprzejezdne były drogi m.in. w miejscowości Bassella koło Lleidy, a także w Sallent, Bruc, Molins de Rei, Bausen, Castelloli oraz w Foradadzie. Przed południem sparaliżowana została też jedna z głównych ulic Barcelony, Gran Via. Manifestanci z flagami Katalonii wkroczyli na jezdnię utrudniając ruch w obu kierunkach. Wśród protestujących są działacze różnych organizacji proniepodległościowych, w tym członkowie tzw. Komitetów Obrony Republiki.

Protestujący przeciwko aresztowaniu dziewięciu byłych członków katalońskiego rządu utrudnili też ruch pociągów w aglomeracji barcelońskiej. Wprawdzie służby usunęły manifestantów z linii kolejowej w miejscowości Sant Cugat del Valles, ale protest doprowadził do licznych opóźnień pociągów.

Czytaj także: Katalonia: Madryt przejmuje kontrolę

Pierwsze manifestacje przeciwko aresztowaniu odsuniętych od władzy katalońskich ministrów odbyły się w czwartek wieczorem na ulicach największych katalońskich miast, m.in. Barcelony, Tarragony i Lleidy. Protestowało tam kilkadziesiąt tysięcy osób. W czwartek późnym wieczorem dziewięciu byłych członków katalońskiego rządu zostało przewiezionych do więzienia pod eskortą policji. Tymczasowy areszt odbywają oni w dwóch zakładach karnych zlokalizowanych na terenie aglomeracji madryckiej.

Siedmiu zdymisjonowanych ministrów zostało przewiezionych do stołecznego więzienia dla mężczyzn Estremera. Trafili tam wicepremier Oriol Junqueras, minister spraw wewnętrznych Joaquim Forn, minister spraw zagranicznych Raul Romeva, minister polityki terytorialnej Josep Rull, minister sprawiedliwości Carles Mundo, rzecznik rządu Jordi Turull, a także minister przedsiębiorczości Santi Vila. Ten ostatni w piątek przed południem wpłacił kaucję w wysokości 50 tys. euro i ma w ciągu dnia wyjść na wolność.

Tymczasowy areszt w więzieniu dla kobiet Alcala-Meco rozpoczęły w czwartek późnym wieczorem była szefowa katalońskiego resortu pracy Dolors Bassa oraz była minister administracji publicznej Meritxell Borras. Decyzja o tymczasowym areszcie dla dziewięciorga przebywających w Hiszpanii zdymisjonowanych członków rządu Puigdemonta została podjęta przez Sąd Najwyższy Hiszpanii w czwartek po południu. Zarzuca im się bunt, nieposłuszeństwo wobec władzy oraz malwersację środków publicznych.

Czytaj także: Separatystyczne domino w Europie. Po Hiszpanii czas na Włochy? [KOMENTARZ]

Według agencji AFP w piątek sędzia Carmen Lamela z madryckiego sądu Audiencia Nacional wyda Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) przebywającego w Brukseli Puigdemonta.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

 1. krzysiek84

  Ciekawe czy UE rozpocznie procedurę ws. praworządności w Hiszpanii: region autonomiczny chce się odłączyć, mieszkańcy są w 99% za, a państwo hiszpańskie łamie demokrację...

  1. Boczek

   Nie musi. Przecież oprócz referendum, wszystko przebiega praworządnie i zgodnie z ich konstytucją. Co ci przeszkadza w zrozumieniu tego? Chętnie Ci w tym pomogę, ale musisz najpierw odpowiedzieć na: - gdzie i w którym miejscu, łamana jest demokracja? - skąd wziąłeś owe 99%? Bo załamanie się "ruchu" autonomicznego po zaledwie kilku dniach i jednym jedynym zmasowanym proteście - niejako tupnięciu nogą - Katalończyków będących za jednością Hiszpanii nie jest tego świadectwem. - skąd wziąłeś, że autonomiczny region może ot tak sobie się odłączyć? Nie tylko w Hiszpanii. Nawet wyszukałem specjalnie z Twojego powodu w internecie hiszpańską konstytucję z dnia 27 grudnia 1978 r. wraz z ostatnią zmianą z 27 sierpnia 1992 r. - zatem aktualna. Zatem pytaj. Możesz się też do lekcji przygotować czytając w ich konstytucji: - Artykuł 2 i - Artykuł 149, punkt 32, żeby już nie czytać wszystkiego, bowiem Hiszpania, jako najbardziej zdecentralizowany kraj w Europie, z najszerszymi autonomiami lokalnymi, ma bardzo rozbudowaną i szczegółową konstytucję. No, to czas start.

  2. Dwójmyślenie

   Ale to jest praworządne pałowanie i zamykanie niewygodnych w więzieniach w imieniu ochrony państwa prawa, demokracji, i jedności z Unią Niem-przepraszam, Europejską.

Reklama