Reklama

Siły zbrojne

Promocja na pierwszy stopień oficerski

 • Leonardo Falcon EVO, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
  Leonardo Falcon EVO, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej w niedzielę, 27 listopada, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wziął udział w promocji na pierwszy stopień oficerski żołnierzy rezerwy.

Aktu promowania 176 żołnierzy rezerwy dokonali szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Mieczysław Gocuł oraz jego zastępcy, generał broni Michał Sikora i generał brygady Jan Dziedzic. Za ponadprzeciętne wyniki podczas szkolenia poligonowego minister obrony narodowej wyróżnił ppor. rez. Joannę Charytoniuk. Następnie wszyscy nowo promowani żołnierze złożyli uroczyste ślubowanie.

Powiększacie dzisiaj kadrę Wojska Polskiego, stanowiąc jej rzeczywistą elitę. Przyszliście, nie z woli zewnętrznego rozkazu, nie z przymusu, przyszliście, bo uważaliście, że ojczyzna was potrzebuje. Przyszliście z różnych środowisk, reprezentujecie różne zawody, różne umiejętności. Są wśród was lekarze, adwokaci, artyści, przedsiębiorcy, naukowcy. Z elity narodu współtworzycie dzisiaj elitę armii. Przyszliście wraz z tą wielką falą patriotyzmu polskiego, która wznosi się w ostatnich latach, przekształca naszą ojczyznę i przekształca armię

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz
 

Minister obrony narodowej podkreślił, że to nowo promowani będą istotnym czynnikiem współkształtującym tę armię. - Ona się zmienia, ona jest nowa. Zniesiono wszystkie te elementy i czynniki, które sprawiały, że była ona ograniczana, pomniejszana. Zniesiono limity dotyczące żołnierzy szeregowych, dotyczące awansu podoficerów, dotyczące awansu oficerów. Przychodzicie do armii, w której zmieniany jest także korpus generalski. Ponad 20 generałów mianowano w ciągu ostatniego roku i tyle samo przeszło do rezerwy. To nowa armia także strukturą swoją – dodał minister Macierewicz. Jak zaznaczył szef MON – rychło już, zasilona będzie przez ponad pięćdziesięciotysięczną formację Obrony Terytorialnej. To nowa armia, także z najnowocześniejszym wyposażeniem oraz tym wszystkim, co przyniosło wielki historyczny przełom, jaki dokonuje się, na skutek decyzji szczytu NATO z lata bieżącego roku. Na granicy polskiej wraz z wami, strzec naszego bezpieczeństwa będą żołnierze armii Stanów Zjednoczonych, będą strzec żołnierze armii Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Nie ma chyba w języku polskim wspanialszych słów, niż te słowa przysięgi, które dzisiaj powtarzaliście i nie ma dla wojska, dla państwa i narodu wspanialszej sytuacji, jak przysięga nowych oficerów Rzeczpospolitej

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz

– My Polacy będziemy wreszcie decydowali, kto będzie wraz z naszymi żołnierzami bronił naszych granic. Nikt inny. Na to naród polski czekał 70 lat. Ale siła Polski leży w polskiej armii, ale siła tej armii jest w waszych rękach. I jest w tej wielkiej tradycji, którą symbolizuje Grób Nieznanego Żołnierza, na który patrzycie, umiejscowiony pod arkadami Pałacu Saskiego, zniszczonego przez niemieckiego najeźdźcę. Ale wierzę, że prędzej czy później odbudowanego – powiedział szef MON.

Siłę tej armii stanowi wielka wiara narodu polskiego, najlepiej symbolizowana przez krzyż Jana Pawła II, stojący tu na placu Józefa Piłsudskiego, na placu Zwycięstwa, na placu zwycięstwa patriotyzmu i ducha narodu polskiego. Jesteście częścią tej wielkiej fali odradzającego się narodu polskiego. Polska, państwo polskie liczy na was!

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz

Minister obrony narodowej, w asyście dwóch nowo promowanych oficerów, złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a Orkiestra Reprezentacyjna odegrała „Pieśń Reprezentacyjną WP”. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

Fot. Maciej Nędzyński(CO MON)

Fot. Maciej Nędzyński(CO MON)

Reklama

Komentarze (7)

 1. AM

  Ci generałowie, którzy to autoryzują powinni się spalić ze wstydu. Oni wiedzą doskonale ile wysiłku kosztuje wyszkolenie oficera. Jeden prosty sprawdzian. Dałbym tym nowo promowanym karabinki przez pierś z bagnetem i kazał im wykonać zwrot w lewo w marszu kolumną. Oni ani klęknąć ani krok w tył nie potrafią wykonać, czyli nie potrafią tego co potrafi szeregowy w dniu przysięgi. Ktoś tym ludziom robi wirlką krzywdę.

  1. Anakonda

   Albo nie masz pojecia o czym piszesz albo zazdrosc Cie zzera przez niespełnione aspiracje

 2. AM

  Gdyby to nie była rzeczywistość to to było by nawet zabawne. Jako szeregowy wolałbym raczej nie być dowodzony przez takich oficerów.

  1. N

   Tylko proszę pamiętać, że wojny zaczynają zawodowcy a kończą rezerwiści :)

 3. antek

  Za ponadprzeciętne wyniki podczas szkolenia poligonowego minister obrony narodowej wyróżnił ppor. rez. Joannę Charytoniuk. - MON przez 6 i pół miesiąca zapłacił Joannie Charytoniuk 34 tysiące złotych za "doradztwo personalne". Jakie doświadczenie ma, by zajmować się kadrami w resorcie obrony? Charytoniuk była instruktorką nurkowania, prowadziła firmę "Centrum Foki". Później przez krótki czas była zatrudniona w Wojskowej Akademii Technicznej.

 4. gosć

  W paradach, promocjach i innych tego typu bzdetach zawsze byliśmy najlepsi...

 5. WERSOT

  BRAWO BRAWO I JESZCE RAZ BRAWO

 6. były_trep

  "Siłę tej armii stanowi wielka wiara narodu polskiego, najlepiej symbolizowana przez krzyż Jana Pawła II" To ateiści i innowiercy zostali wykluczeni z narodu? Jak te brednie się mają do Konstytucji RP mówiącej o neutralności światopoglądowej państwa?

 7. były_trep

  "To nowa armia, także z najnowocześniejszym wyposażeniem" Minister ma gorączkę czy zwidy?

Reklama