Geopolityka

Prof. Machnikowski: Upadek Mosulu i Rakki może zmienić IS [Defence24.pl TV]

Ryszard Machnikowski, fot. Defence24.pl
Ryszard Machnikowski, fot. Defence24.pl

"Utrata przez Państwo Islamskie Mosulu czy Rakki niekoniecznie oznacza rozpad PI, tylko zmianę formy organizacyjnej i zmianę aktywności" – powiedział prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z Defence24.pl.

Machnikowski wyraził opinię, że w przypadku utraty zaplecza terytorialnego, jakim są największe miasta, w których PI ma oparcie, wróci ono "do swoich korzeni" i do sytuacji z 2006, 2007 i 2012 roku – czyli funkcjonowania jako sieć grup terrorystycznych. Działają one w oparciu o lokalne miejsca lub na zasadzie nieformalnych grup nielegalnych. "W dalszym ciągu będą prowadziły swoją działalność i będą zwalczane odpowiednio przez siły irackie i syryjskie" – dodał rozmówca.

Profesor wypowiedział się również na temat powrotu bojowników do Europy. Powołał się na opinie ekspertów, których większość twierdzi, że część tych osób "wróci do Europy i będzie kontynuowała swoją działalność".

Nie oczekuję skokowego wzrostu tego zagrożenia, ponieważ nie wszyscy, którzy działają w Państwie Islamskim na terenie Syrii i Iraku rzeczywiście zdołają wrócić. Nie wszyscy, którzy wrócą, będą zainteresowani kontynuowaniem swojej działalności, natomiast w jakimś zakresie na pewno ewentualny powrót bojowników będzie stanowił zwiększone ryzyko dla lokalnych sił bezpieczeństwa.

prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego

Zapytany o Al-Kaidę Machnikowski powiedział, że ta terrorystyczna organizacja w dalszym ciągu istnieje, lecz obecnie to tzw. Państwo Islamskie jest bardziej znane. Al-Kaida, która funkcjonuje już od dłuższego czasu ma zupełnie inny charakter.

W Syrii to, co powszechnie znane jest jako Al-Kaida, tak naprawdę odcięło się od centrali. "Należy to postrzegać jako pewnego rodzaju krok taktyczny, żeby zakorzenić bardziej tę organizację w miejscu, w którym się znajduje" – powiedział profesor, przypominając, że wciąż istnieją: AQAP, czyli Al-Kaida na Półwyspie Arabskim, AQIM, czyli Al-Kaida w Maghrebie oraz inne powiązane z Al-Kaidą grupy np. na pograniczu afgańsko- pakistańskim.

Z całą pewnością Al-Kaida nie powiedziała jeszcze swojego ostatniego słowa i na jej pogrzeb jest jeszcze za wcześnie.

prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego

Komentarze