Reklama

Siły zbrojne

Próby system THAAD w odpowiedzi na testy Korei Północnej

Fot. USAAF
Fot. USAAF

Według agencji Reuters Amerykanie zamierzają w najbliższych dniach przeprowadzić testy system przeciwlotniczego i przeciwrakietowego THAAD, ma być to odpowiedź na agresywne działania Korei Północnej.

Przyśpieszenia prac związanych z uruchomieniem systemu THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) jest niewątpliwie powiązane z testami rakiety balistycznej, jakie Korea Północna przeprowadziła 4 lipca 2017 r. Duża grupa specjalistów uznała, że Pjongjang wystrzelił wtedy pocisk międzykontynentalny, który mógłby już bezpośrednio zagrozić Stanom Zjednoczonym.

Czytaj też: USA i Korea Płd. odpowiadają na próby rakietowe. Ćwiczenia z użyciem pocisków balistycznych.

W odpowiedzi na agresywne działania północnokoreańskiego reżimu, Amerykanie zamierzają przeprowadzić po raz pierwszy próbę użycia systemu THHAD przeciwko rakietom balistycznym pośredniego zasięgu. Planują przy tym wykorzystać wyrzutnie systemu rozlokowane na Alasce (Pacific Spaceport Complex Alaska w Kodiak), które prawdopodobnie już znalazły się w zasięgu rakiet z Północnej Korei.

Specjaliści przypuszczają, że podobne próby zostaną przeprowadzono z wyrzutniami systemu THAAD rozmieszczonymi na wyspie Guam. W ten sposób Korea Północna zostałaby odseparowana z dwóch ważnych dla Amerykanów kierunków. Zamiar przeprowadzenia prób systemu THAAD (oznaczonych jako FTT-18) na początku lipca br. potwierdziła amerykańska agencja obrony antyrakietowej MDA (U.S. Missile Defense Agency).

Reklama

Komentarze

    Reklama