Siły zbrojne

Pro Defense 2017: Granatnik M72 z Dezametu [Defence24.pl TV]

W czasie targów Pro Defense 2017 Zakłady Metalowe DEZAMET S.A. zaprezentowały ręczny granatnik przeciwpancerny M72, proponowany między innymi na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jak powiedziała w rozmowie z Defence24.pl Aleksandra Pawlik z Zakładów Metalowych DEZAMET S.A., za wyposażeniem WOT w granatniki M72 przemawiają między innymi ich efektywność, niska masa oraz niska cena. W wypadku wyboru przez MON, polska spółka będzie jego producentem na licencji firmy Nammo.
 
 

Proponujemy Wojskom Obrony Terytorialnej (M72 - red.) z tego względu, że jest to granatnik najlżejszy, najbardziej efektywny w swoim kalibrze, najtańszy (...) Oferujemy dwa typy głowicy kumulacyjnej - jedna o przebiciu 350 mm minimum (...) i druga, która ma minimalne przebicie 450 mm.

Aleksandra Pawlik, Zakłady Metalowe DEZAMET S.A.
 
Firma proponuje również pocisk z głowicą przeciwko umocnieniom. Zdaniem przedstawicielki producenta największą zaletą granatnika M72 jest jego niska masa, która razem z pociskiem w wersji przeciwpancernej wynosi 3,5 kg. 
 
 
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali zaproszeni na dwa pokazy broni zorganizowane przez spółkę w 2016 r. w oraz marcu bieżącego roku. W demonstracjach uczestniczyli przedstawiciele lubelskiej, podlaskiej oraz podkarpackiej brygady OT.
 

Można było zobaczyć, że po praktycznie dwóch minutach przysposobienia się do tego granatnika celność była praktycznie stuprocentowa.

Aleksandra Pawlik, Zakłady Metalowe DEZAMET S.A.
  

Komentarze (18)

 1. Jacek90144

  Dlaczego w granatnikach które służą do niszczenia lekko opancerzonych celów nie stosuje się głowic z ładunkiem EFP? Taka głowica ma max 50-100rha ale na bwp spokojnie wystarczy a w pojeździe robi dużo więcej bałaganu niż w przypadku głowicy kumulacyjnej.

 2. JASIO co wie

  OK..do walk w mieście i działań z zasadzek na zasadzie "Wymierz-Odpal -Traf" dla WOTu i struktur paramilitarnych typu folkszturm może być efektor nie wymaga szkolenia i nie występuje w nim tzw zjawisko wyrzutu spalania gazów prochowych ( w Komarze takie zjawisko występuje) ma) ponieważ etap początkowy lotu wystrzeliwanego pocisku opiera sie na zasadzie odpalenia ciśnieniowego a dopiero po przelocie ok 3 metrów włącza sie silnik rakietowy pocisku gdzie w przypadku strzelania z RGP-7 występuje natychmiastowy wraz pociskiem wyrzut spalania gazów który może powodować "efekt paniki / dezorientacji" wśród niewyszkolonych .Wracając do granatnika M72, ze względu na prostotę działania i wagę dorzuciłbym go po 2 sztuki do każdej drużyny wojsk operacyjnych bo jednak RPG-7 z amunicją modyfikowaną z "Dezametu" od Panzerfausta to na grubą zwierzynę no i ma swoją wagę plus zasobnik z pociskami no i zgrywanie przyrządów optycznych to wymaga szkolenia i pewnych umiejętności by być skutecznym w trafianiu ..

  1. Legionista

   (...) no i zgrywanie przyrządów optycznych to wymaga szkolenia i pewnych umiejętności by być skutecznym w trafianiu (...) Czy z tego wynika, że w przypadku M72 nie ma potrzeby zgrywania przyrządów celowniczych w czasie celowania?

 3. gruby

  najtaniej zmodernizować Komary ,których jest pod dostatkiem w magazynach.Nie wiem dlaczego wojo nie chce o tym słyszeć.Lubią chyba kupować nowe zabawki na koszt podatnika

  1. Maho

   Przecież już dawno próbowali i zmagazynowane nie nadają się do modernizacji.

  2. M.M

   Próbowano. Okazało się to w praktyce trudniejsze niż się wydawało i w efekcie ekonomicznie nieuzasadnione.

 4. Zbulwersowany podatnik

  M72 LAW z Dezametu vs AT4. Czy ktoś obeznany mógłby nakreślić który jest lepszy?

  1. MadMax

   W takim zestawieniu AT4. Większa głowica, M72 to relikt Wietnamu.

  2. Z prawej flanki

   A co tu porównywać, skoro AT4 ma aż o 40% większą średnicę wkładki?

  3. Arek102

   M72 i AT4 to zupełnie dwa różne granatniki. M72 ma mniejszy kaliber jest o połowę krótszy i kikukrotnie lżejszy. Jest przeznaczony do niszczenia lżej opancerzonych pojazdów czy umocnień ziemnych. M72 ma wejść na uzbrojenie WOT, ma być prosty w obsłudze. AT4 to broń bardziej wymagająca od operatora, mająca większe możliwości. Broń ta ma całą gamę głowic/wresji w tym do strzelania z pomieszczen zamkniętych. Cenowo twoje porównanie też ma się nijak (M72 jest sporo tańszy od AT4). AT4 są obecnie wykożystywane w WP przez spec. wojska razem z Carl Gustaw M2 lub M3. Broń typu M72 Law lub inna tego typu (nie wiadomo co zostanie wybrane ostatecznie, a stanie się to po podpisaniu stosownej umowy dwustronnej) jest wykorzystywana przez lekką piechotę z wielu krajów NATO i w ponad 30 na całym świecie. Prócz tego tego WP pozyskuje cięższe granatniki w rozpoczętym dialogu technicznym na „Ręczny granatnik wielozadaniowy" (w raz z dedykowaną amunicją) do którego zgłosiło się 5 podmiotów. Niestety nie ma tam producenta/importera AT4. Do dialogu technicznego zgłoszono: PzF3, C-90, C-100, CarlGustav M3/M4, PSRL (amerykański odpowiednik RPG-7). Prócz tego są dwa programy Karabela na pozyskanie ciężkiego ppk (Spike ER, Spike NLOS, AGM-114 Hell Fire/HellFire II, czy podobny) oraz program Pustelnik na pozyskanie lekkiego ppk z zasięgiem max 1000-1500m i min 10-20m (Spike SR, Pirat, itd.).

 5. Nojatotamnwm

  Ciekawe jaki odgłos będą wydawać żołnierze WOT udając strzelanie z tych wyrzutni :)

  1. Tomcat

   jak wąsaty kolega w okularach bull's eye!! w "First Blood"

 6. Z prawej flanki

  A która armia używa tej pukawki jako podstawowy granatnik przeciwpancerny? Zastanówcie się dlaczego żadna...

  1. dk.

   A kto i gdzie napisał, że ma to być podstawowy granatnik p/panc polskiego wojska ?

  2. lukaniu

   a gdzie pisze "podstawowy"? a uzywa ich 32 kraje swiata. Takze ten..tego...

 7. Janusz z gorszego sortu

  Obawiam się ,że decyzja o wyposażeniu WOT w M72 nieoficjalnie już zapadła. WOT są niestety oczkiem w głowie AM i mają być wyposażane w najlepszy sprzęt typu MSBS i tym podobny. Tymczasem dla naszych sił zbrojnych lepszym rozwiązaniem byłby np. RGW-90 i w przyszłości RGW-120 , które w przeciwieństwie do M72 są prawdziwymi granatnikami ppanc.

  1. Maho

   M72 jest ponad 3 krotnie lżejszy i dużo tańszy. To zupełnie dwa inne granatniki. A celów innych niż czołg które bez problemu zniszczy M72 jest kilkaset razy więcej niż czołgów.

 8. Aqq

  Z ciekawszych propozycji na pro defense był też RPG75 podejrzewam, że cena znacznie mniejsza.

  1. Junger

   Swego czasu w wersji termobarycznej został zakupiony na potrzeby jednostki GROM.

 9. xyz

  Kupować kupować, kupować! Czy MON mnie słyszy?!

 10. Gość

  Tutaj potrzeba mądrych decyzji , na linii najbardziej będą nam potrzebna ciężkie granatniki.

 11. pk79

  Chwalą się ,że jest najtańszy...więc może podajcie cenę końcową. Skoro nie ma to tylko paplanina a najtańszy to jest komar. Wyczochrać z magazynów ,poprawić to co jest do poprawienia i dla OT jak znalazł

  1. Azza

   Przecież były próby poprawienia magazynowych komarów i okazało się, że nie uda się ich zmodernizować ale można kupić ograniczoną liczbę M72A8 i resztę produkować nowych ulepszonych komarów. Chociaż M72 to klasa sama w sobie granatnik dopracowany, komarowi kuleje choćby ergonomia.

 12. Janusz z gorszego sortu

  Jednorazowy granatnik M72 ma kosztować w Polsce od 10.000,-zł do 15.000,- zł a jest skuteczny w walce z BMP-3 i BTR. Pociski do RPG-7 mają podobną skuteczność a są znacznie tańsze.

  1. aaaa

   Nowsze wersje (w Polsce jak zwykle niedostępne) amunicji do rpg7 mają nawet zdolność przebicia powyżej 700 mm RHA mogąc przy tym radzić sobie nawet z dodatkowym pancerzem reaktywnym. Czyli M72 jako jednorazowa "artyleria bezpośredniego wsparcia" miałby może jakiś sens tak jak wcześniej wycofane granatniki jednorazowe Komar ale z pewnością niczego nie rozwiązuje a już na pewno nie rozwiązuje problemu podstawowej obrony ppanc na niskich szczeblach organizacyjnych

  2. Junger

   Kończą się resursy rpg-7, a dwa fatalna celność tej broni. M72 law ma być odpowiednikiem rpg-18 (kopia m72), rpg-22 czy rpg-26.

  3. fff

   skąd ta cena ?

 13. niki

  A niemiecki bwp Puma to załatwi?

  1. Jaxa

   A to na Niemców też się szykujemy? Znowu ci sami wrogowie...

  2. Davien

   Z Pumami raczej walczyc nie będziemy a na BMP-2/3/4 wystarczy w zupełności.

 14. Fxx

  Jak jestem przeciwnikiem Wot w obecnej formie to akurat uważam że taką broń jak najbardziej powinni dostać. Albo m72 albo stare rpg z nowymi pociskami.

  1. ppw

   Jesteś przeciwnikiem, bo modnie, i lemingi też są przeciw? Konflikt na Ukrainie - i łatwość z jaką rosjanie dziesiątkowali wydzielane z ukraińskiej armii grupy batalionowe - UDOWODNIŁY że WOT są absolutnie niezbędne, bo tylko taka formacja może w kosztowo efektywny sposób zapewnić ubezpieczenie przemarszu jednostek liniowych "w terenie". Wyszkolonych zawodowców zwyczajnie nie będzie dość do przetrząsania krzaczków na trasie przemarszu, czy ktoś nie szykuje zasadzki, a organiczne rozpoznanie oznacza dramatyczny spadek efektywności manewru.

 15. Pan Nie wiem

  Całkiem sensowna oferta tylko mam pytanie ile wynosi pancerz podstawowego Rosyjskiego BWP ? Jeśli ktoś się orientuje będę wdzięczy za odpowiedz .Pozdrawiam czytających .

  1. zaciekawiony

   BMP od 1 do 3 można "przestrzelić" nawet zwykłą karabinową amunicją 'wzmocnioną' kalibru 7,62x51. 12,7x99 do takiego Tora, przestrzeliwuje ten złom na wylot. Nie wierzysz, wpadnij do Fortu Czerniakowskiego w warszawskim MWP, możesz sobie nawet do bewupa wleźć i własnoręcznie obejrzeć i obmacać te blaszaki. Problemem będą dopiero Kurgańce, ale przy masie 25 ton ich osłona z całą pewnością nie będzie wyższa aniżeli równoważnik 300-400mm RHA, a na razie to ujawnione fotografie z załadunku po defiladzie pokazały, że te pudełkowate "ekrany modułowe" na burtach to zwyczajne puste puszki z blachy - bo na zdjęciu wjeżdżającego na lawetę Kurgańca widać było ich otwarte spodnie krawędzie i powietrze w środku...

 16. 777

  Tak trzymać! Z polskimi siłami zbrojnymi będzie tak jak z polską gospodarką 2 dekady temu. Wszyscy biadolą ale jednocześnie ciężko pracują i za lat 5-10 okaże się, że nie dość iż nie jesteśmy karłem to będziemy decydować o całym kontynencie.

 17. kazik

  Mi taki się przyda bo sąsiad postawił garaz za blisko mojego ogrodzenia i nie sposób się dogadać a taki negocjator by pomógł

 18. tomek

  i dokładnie tego potrzeba, dodać jako cięższy spg9 - z nową amunicją