Reklama

Siły zbrojne

Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej w budżecie MON na 2018 rok

Na pierwszym plani Rosomak ze zdalnie sterowanym systemem wieżowym ZSSW-30, w tle moździerz Rak fot. A.Hładij/Defence24.pl
Na pierwszym plani Rosomak ze zdalnie sterowanym systemem wieżowym ZSSW-30, w tle moździerz Rak fot. A.Hładij/Defence24.pl

W informacji o projekcie budżetu MON na 2018 rok, który został przekazany posłom i senatorom parlamentarnej komisji obrony narodowej wskazano programy priorytetowe do realizacji w przyszłym roku w ramach „Zadania Modernizacji Techniczej Sił Zbrojnych RP w ramach programów operacyjnych”. W przyszłym roku na przedsięwzięcia z tym związane zaplanowano blisko 6,695 mld złotych.

Jak informuje MON we wskazanym dokumencie w 2018 roku na program wieloletni priorytetowe "Zadania Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w ramach programów operacyjnych" zaplanowano wydatki na poziomie 6,694,573 tys. złotych. W sumie w latach 2014-2022 już po redefinicji priorytetowych zadań rzeczowych w zakresie modernizacji na lata 2017-2019 na cały program wieloletni ma zostać przeznaczona suma 69,565 mld złotych. 

Czytaj też: MON: 200 mln zł na program Wisła w 2018 r. "Wyższe płatności dopiero przy dostawie"

W 2018 roku w ramach poszczególnych programów operacyjnych główny wysiłek ma zostać skierowany na następujące projekty: W dziedzinie Systemu Obrony Powietrznej na programy Wisła i Piorun, a w programie śmigłowcowym na pozyskanie śmigłowców CSAR w wariancie specjalnym. W przypadku rozpoznania obrazowego i satelitarnego priorytetem będzie pozyskiwanie bezzałogowców i i polskiego naziemnego segmentu systemu satelitarnego Cosmo Sky-Med.

Czytaj też: COSMO-SkyMed: włoski „patent” na polskie rozpoznanie satelitarne [ANALIZA]

W przypadku Wojsk Lądowych środki mają zostać przeznaczone na rozpoczęcie modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL, rozpoczęcie w ramach modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii pozyskiwania systemu artyleryjskiego Homar, zakup dywizjonowych modułów ogniowych 155 mm Regina opartych na haubicach Krab, a także moździerzy 120 mm Rak. Pozyskane mają być także radiolokacyjne zestawy artyleryjskie Liwiec. 

Czytaj też: Czołgowe manewry MON. Cel: Szybkie wzmocnienie wojsk pancernych [4 PUNKTY]

W przypadku programu KTO Rosomak planowany jest zgodnie z pokazanym posłom i senatorom dokumentem zakup tych pojazdów w wersji bazowej, kołowych transporterów opancerzonych WRT i WPT oraz ciężkich kołowych pojazdów ewakuacji i ratownictwa technicznego. Kontynuowane mają być również prace rozwojowe nad Rosomakiem w wersji RSK oraz ze zdalnie sterowanym systemem wieżowym zintegrowanym ze zdalnie sterowanym systemem wieżowym zintegrowanym z wyrzutnią PPK Spike. Kontynuowane mają być również zakupy pocisków Spike dla KTO. Realizowane będą także prace rozwojowe w programie Tytan. 

MON planuje także zainwestować środki na pozyskiwanie nowoczesnych systemów dowodzenia i łączności szerokopasmowej oraz zdolności do transmisji obrazu pola walki w systemach sieciocentrycznych oraz modyfikacji platform bojowych w zakresie urządzeń identyfikacji bojowej i nawigacji satelitarnej (program zintergowane systemy wsparcia dowodzenia oraz zobarazowania pola walki - C4ISR). Planowany jest zakup szeregu urządzeń dowodzenia i łączności w tym systemów IFF dla MiGów-29, terminali satelitarnych, radiostacji, mobilnych modułów stanowiska dowodzenia czy odbiorników GPS z modułem SAASM. 

Wojsko kupi też symulatory i trenażery w tym dla kierowców czołgów Leopard 2A4, pilotów samolotów PZL-130TC Orlik II oraz wirtualny system symulacji pola walki. Kontynuowany będzie zakup kompleksowego systemu symulacji pola walki do szkolenia batalionu. 

W programie zwalczania zagrożeń na morzu Marynarka Wojenna ma otrzymać niszczyciel min Kormoran II oraz okręt patrolowy Ślązak, kontynuowane mają być też zakupy sprzętu wojskowego dla Morskiej Jednostki Rakietowej. 

Czytaj też: Plany MON na 2018 r.: śmigłowce, Rosomak BMS, Orlik, Mustang, Odra i Supply

 

Reklama

Komentarze (24)

 1. Pat

  A nie zastanawialiście o wyprodukowaniu 50 czołgów PL-01 bo przynajmniej ma możliwość podjęcia walki z czołgami współczesnymi w przeciwieństwie do T-72

 2. Ślązak

  To żart 1 Kormoran już pływa jak PMW go przejmie od stoczni, to budowa przynajmniej 2 jego bliźniaków to absolutny priorytet jak ktoś z kierownictwa MON tego nie rozumie to powinien zmienić pracę.

  1. Harry

   Będzie w tym roku podpisana umowa na 2 dalsze KORMORANY Zajrzyj do artykułu w google: "Plany modernizacji technicznej w końcu 2017 roku"

 3. serb

  2 lata nic nie robienia,kasowanie pomysłów poprzedników,gratulacje .

  1. Vincold

   W przeciągu tych dwóch lat podpisali umowy na więcej nowego uzbrojenia niż poprzednicy przez lat osiem.

  2. Eryk

   Poprzednicy mieli przez 8 ( OSIEM ) lat TYLKO pomysły

 4. prawnik

  CZY KTOŚ ZAUWAŻYŁ ŻE WIEŻA NA ROSOMAKU MA CZTERY POWTARZAM CZTERY WYRZUTNIE PPK

  1. Harry

   Po lewej stronie wieża ma 2 wyrzutnie w układzie pionowym, a po prawej jest głowica optyczna.

 5. laik

  Pytanie od laika. W czym tkwi przewaga samobieżnego moździerza 120mm nad samobieżną haubicą 122mm? Dlaczego Rak, a nie modernizacja Goździka?

  1. Boczek

   Zasięg minimalny. Haubicą, ani niczym innym nie możesz ostrzelać przeciwnika 500-800 m dalej - za laskiem, zagajnikiem, za budynkami czy innymi przeszkodami.

  2. Krzysiek

   Że to moździerz a goździk to haubica w teorii goździka zamienia krab a toczony moździerz 120mm rak

  3. Teodor

   Kompatybilnosc kalibru NATO, nowoczesna elektronika i osprzet pomiarowy z pewnoscia inne rozwiazania mechanizmow w porownaniu z gozdzikiem oraz naped kolowy i nowszy typ pancerza. Oczywiscie Gozdzika mozna reanimowac, szczegolnie jak jest ich duzo na magazynie. Dopoki nie bedzie mozdzierza na gasiennicach, gozdzik z pewnoscia go do tego czasu zastapi wraz ze swoimi mankamentami kierowania ogniem.

 6. PolExit

  Czyli bez rewelacji, a będzie to 3-ci rok..niestety ale zmarnowanych szans i czasu. Jedyn co realnie wzmacznia sile ognia to kontunuacja dostaw Krabow - zadna nowosc, Rakow - tak samo, Leopardy powinny byc dawno zmodernizowane, NDR - tez zadna nowosc.

 7. stary

  Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeżeli w poprzednich latach na zakupy sprzętu nie było jakieś1,5 mld .więcej na rok

  1. box

   To sa wydatki realizowane tylko w ramach planu modernizacji technicznej. Czesc projektow bedzie realizowana poza pmt. Łącznie na modernizacje w przyszlyn roku bedzie ok 10mld

  2. Boczek

   Były. U "sąsiadów" są zawsze b. dobre zestawienia i analizy. Nie zapominajmy, że pokrętną drogą masa pieniędzy wraca do budżetu. Przykład - węgiel.

 8. BWP/BWR-1

  Dlaczego nie modernizujemy BWPów, których mamy ok. 1000 szt. ? Niemcy modernizują, wszystkie armie które mają BWPy modernizują. a POLSKA ?

 9. Jaqb

  Spoko spoko w 2018 na pewno będzie więcej kasy w MON na muzea... muzea nas obronią. A no i nie zapominajmy o inwestycjach MON w pogotowie lotnicze, straż pożarną i policję. Do tego trzeba pamiętać o nowych samolotach dla VIP-ÓW które będą strzegły naszego nieba....

  1. box

   Co ci z super sprzetu za miliardu jesli nikomu nie bedzie sie chcialo umierac za nic, bo dla nikogo wartosci takie jak ojczyzna, patriotyzm, tradycja nie beda mialy znaczenia? Ludzie sa sklonni ginac za wartosci. Jesli ich nie ma cywilizacja upada i przejmuje ja ten kto jeszcze swoich sie nie wyzbyl, czego doskonalym przykladem jest to co dzieje sie z bogata i technologicznie rozwinieta europa zachodnia, ktora niedlugo odda na tacy wszystkie swoje bogactwa ludziom dla ktorych szczytem technologi bylo wydojenie kozy

 10. wozidlo

  Modernizacja Leopardów 2A4 do 2PL ma się dopiero rozpocząć??!!!! To co przez te 2 lata robili?! Założenia wstępne do dialogu o przekrojach?...

  1. PRS

   To jest efekt działań propagandowych. Ciągle i uporczywie używa się terminu ,,modernizacja" a jest to faktycznie remont główny (generalny). Oczywiście możemy mówić o ,,modernizacji" bo starych i zużytych urządzeń (ogólnie SKO i łączność) nie da się naprawić z powodu braku części (nie są już produkowane) i muszą być wymienione. Co nie zmienia zasadniczego faktu... Z ,,modernizacji" to tylko dopancerzenie wieży. A można by dość tanim kosztem np. dodać pancerz prętowy (pytanie dlaczego w zasadzie WSZYSCY tak robią a MY brniemy w masakrycznie drogi siatkowy RPG NET) oraz na wieży ,,Kobuza" z dodatkową głowicą optoelektroniczną. Co robili przez dwa lata (w Łabędach)? Przygotowywali się do przeglądu F5 i F6 (choć Poznań miał już takie kompetencje), kompletowali oprzyrządowanie, rozmontowali czołgi by wykonać te przeglądy i określić stopień zużycia mechanizmów. Cały ten zakres prac był objęty osobną umową, nie sprecyzowaną finansowo.

  2. b

   Gdyby pan nie zauwazyl to Bumar nie jest producentem Leo2a4, do realizacji takiego kontraktu potrzeba przygotowania techniczno administracyjnego. Myli pan samochod z MBT to jezdzi i to ale nieco sie roznia.

 11. Willgraf

  zaraz zaraz...."Kontynuowane mają być również zakupy pocisków Spike dla KTO..."niby jak gdzie kontynuowane ,który Rosomak jest wyposażony w rakiety ppanc???

  1. Wojciech

   Nie widziałeś na MSPO? Był? Był.

  2. b

   Zaden, bo HSW nie moze tego ogarnac od lat, co nie przeszkadza w zakupie samych spikow, od przybytku glowa nie boli.

 12. dder

  Tak źle już dawno nie było. Czy ktoś może odsunąć MON od kupowania uzbrojenia ? Niech te zakupy robi ktoś kto chce kupować i umie to robić.

  1. I think .

   Skoro bylo tak dobrze i tyle nakupowano przez 8 lat to mozemy poczekac na te najwazniejsze jak np Wisla czy Homar programy prawda?

 13. Mg

  A gdzie nowe ppk (short range), granatniki i drony dla WOT i WL?

  1. ZZ

   To nie "priorytetowe zadania".

 14. Harry

  Część zakupów jest utajniona i słusznie.

  1. Victor

   Ciekawe. Skąd wiesz że są utajnione zakupy skoro są utajnione.

  2. say69mat

   Wydaje się, że MON popełnia błąd IIRP zasłaniając się tajnością przy realizacji programów modernizacyjnych naszej armii. Czy rzeczona tajność, w czasach II RP, była pomocna przy budowaniu potencjału militarnego naszych sił zbrojnych??? Czy jedynie generowała całkiem zbędny zamęt??? Tajność powinna obejmować nie tyle fakt zakupu danego typu uzbrojenia, ile np. jego parametry techniczne, liczbę zakupionych egzemplarzy. Wreszcie dyslokację zakupionego systemu uzbrojenia. Spójrzmy na USA, tam projekty zakupów systemów uzbrojenia są jawne, publikowane w jawnych opracowaniach DoD. Tam każdy podatnik ma prawo wglądu w sposób realizacji programów i projektów obronnych. Natomiast nikt o zdrowych zmysłach nie publikuje list personelu agend rządowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo USA.

 15. Victor

  A co z ORP ORZEŁ-remont czy kasacja? Bo nowych OP prędko nie będzie.

  1. say69mat

   W przypadku 'Orła' kluczową kwestią jest stocznia, w której okrętowi zostanie przywrócona elementarna sprawność bojowa. Ponieważ wygląda na to, że SMW ma raczej ciężką rękę zarówno do budowy, jak i remontów jednostek pływających naszej MW.

 16. gosc123

  prawda jest taka ze nic nie Mamy

 17. Ras

  Niech mnie ktos wyprowadzi z bledu jesli sie mysle, ale czy nie jest zapisane w ustawie ze na modernizacje musi byc przeznaczane min 20% budzetu ? Z artykulu wynika ze 6.7/41 mld = 16%.

  1. ZZ

   >"nie jest zapisane w ustawie ze na modernizacje musi byc przeznaczane min 20% budzetu" Nie. >"Z artykulu wynika ze 6.7/41 mld = 16%. " To nie są wszystkie środki wydawane na modernizację.

 18. dfg

  Ciekawe czy dożyję Rosomaka zintegrowanego ze SPIKE'iem na stanie Wojska Polskiego...

  1. Karol

   Oj, chyba nie bardzo. Z całym szacunkiem.

  2. Infernoav

   Tak, to razi, że takie łatwe rozwiązania jak bezzałogową wieża i zintegrowany spike, to taki kłopot dla naszej zbrojeniówki.

  3. ggg

   Dożyjemy obaj - nakręcającej się spirali patologii: budżet MON największy w historii a nominalnie spadek wydatków na Program Modernizacji Technicznej. Na co idzie reszta tej mega kasy??? Po to zwiększamy wydatki MON, żeby nie modernizować wojska? Rozrzutność aż w oczy kole.

 19. hubal

  gdzie tam bron? gdzie te smiglowce gdzie te rakiety?,wszystko to bujda macierewicza.skonczylo sie na wielkich zapowiedziach patriotyzmie. a to tylko teoria.chyba po mialo wieksze sukcesy w dziedzinie armi

 20. KrzysiekS

  Myślę że większość pieniędzy pożrą programy WISŁA, HOMAR, ORKA dojdzie nieplanowany program NAREW (moim zdaniem najpotrzebniejszy i mam nadzieję że będzie to CAMM_ER/EMADS) dlatego tak naprawdę do końca nie wiedzą ile zostanie pieniędzy jedno jest pewne te założenia są płynne.

 21. dsa

  Rzuca się w oczy brak wzmianki o budowie kolejnego okrętu typu Kormoran. Antoś zrobi wszystko by nie zamówić u prywaciarza...

  1. bolo lolo

   akurat zagrozenie z morza to najmniejsze zmartwienie, wiec budowa okretow do stawiania min nie jest priorytetem. wydaje sie, ze to sluszne, tym bardziej ze budzet nie jest z gumy

 22. esa

  Ile można "męczyć" się z integracją Spika z Rośkiem? ile można budować wieżę bezzałogową dla Rośka? co z modernizacją Rośka? Czyli pozostałe dwa Kormorany odpłynęły w siną dal? ręce opadają gdzie my żyjemy?

 23. KrzysiekS

  Jedno jest pewne mamy kosmiczne zaległości i potrzeby.

 24. Marek1

  Taaa ... niecałe 6,7 mld PLN na faktyczna modernizację/zakupy z ok 41 mld całościowego budżetu MON. Ile to % ?? Ale może trochę szczegółów ... Zyska sporo wywiad/kontrwywiad. SWW będzie miała budżet wyższy o 38%., a SKW o 12% Dla porównania budżet Marynarki Wojennej wzrośnie o ... 2,7% i będzie tylko o kilkadziesiąt milionów większy od budżetu…. Wojsk Obrony Terytorialnej. Niesprawdzona formacja, której przydatność jest raczej powszechnie kwestionowana, pochłonie aż 568 mln zł. Ale to i tak nic przy dynamice wzrostów w niezbędnym dla obronności RP dziale ... kultura i dziedzictwo narodowe. Antoni Macierewicz wyda na ten cel 150 mln zł, z czego 144 mln zł na same muzea(!?!?!). To wzrost o… 102%. Resort tłumaczy to obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości oraz planami budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. No, ale w warunkach, gdy WP ma juz mnóstwo najnowocześniejszego sprzętu, to KTO bogatemu(Antoniemu)zabroni podnosić ducha w narodzie ??

Reklama