Prezydent Turcji liczy na poprawę stosunków z USA

22 czerwca 2021, 12:18
6510608667_e3d567fdcf_c
Fot. U.S. Army, Visual Information Specialist Gertrud Zach, domena publiczna
Reklama

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że Turcja i Stany Zjednoczone wkraczają w "nową erę" w stosunkach między obydwoma krajami. Wezwał jednak Waszyngton do poszanowania suwerenności państwa tureckiego.

Podczas przemówienia telewizyjnego po posiedzeniu rządu Erdogan wezwał USA do poszanowania suwerennych praw Turcji, wyraźnie nawiązując do decyzji Ankary o zakupie rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400, a także do walki Ankary z organizacjami kurdyjskimi, które uważa za terrorystyczne.

Agencja AP zauważa, że Erdogan wygłosił komentarz na temat stosunków Turcji z USA tydzień po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem na marginesie szczytu NATO w Brukseli, który miał miejsce w ubiegły poniedziałek.

Według AP Erdogan w ten sposób próbuje naprawić nadszarpnięte relacje z USA i innymi zachodnimi partnerami w okresie, gdy jego rząd zmaga się ze spowolnieniem gospodarczym, spowodowanym pandemią koronawirusa.

"Wierzymy, że na czas rozwiążemy problematyczne kwestie między nami, w oparciu o naszą wzajemną wrażliwość i oczekiwania - powiedział turecki prezydent - Zgodziliśmy się, że nie ma problemu, którego nie można przezwyciężyć, a wręcz przeciwnie, obszary współpracy są coraz większe i bardziej opłacalne".

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/wot-2025-b-xxi/
Reklama

W ostatnich kilkunastu miesiącach między Turcją a USA dochodziło do szeregu nieporozumień, a dwa zasadnicze punkty sporne dotyczyły wsparcia USA dla sił kurdyjskich w Syrii i zakupu przez Ankarę systemu S-400, co spowodowało wykluczenie Turcji przez Waszyngton z programu produkcji myśliwców F-35 oraz nałożenie sankcji na wysokich rangą urzędników tureckiego przemysłu obronnego.

Erdogan opisał swoje rozmowy z Bidenem jako kompleksowe i produktywne i powiedział, że obaj zgodzili się spotkać ponownie. "Wierzymy, że otworzyliśmy drzwi do nowej ery stosunków ze Stanami Zjednoczonymi na pozytywnych i konstruktywnych podstawach" -powiedział Erdogan i podkreślił, że "jedynym żądaniem Turcji jest poszanowanie jej suwerennych praw politycznych i gospodarczych oraz wspieranie walki prowadzonej przeciwko organizacjom terrorystycznym wewnątrz i poza jej granicami".

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
5f
środa, 23 czerwca 2021, 09:05

Rosja nie ma przyjaciół...

KrzysiekS
wtorek, 22 czerwca 2021, 18:38

I ma racje bo USA są słabe i potrzebują Turcji w tym regionie po prostu nie maja wyjścia.

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 08:03

Taak, juz Erdogan próbował swoich zagrywek z USA i w rezultacie dali mu w prezencie CAATSA;)USA akurat Turcja jest potrzebna tylko w sprawie baz wojskowych ale te mozna bez problemuprzenieść, to nie Zimna Wojna kied Turcja była jedynym krajem NATO w rejonie

Milutki
środa, 23 czerwca 2021, 14:08

Turcja pod każdym względem jest niezastąpialna, nawet Polska w ostatnim czasie to zrozumiała. A prezydent USA po krótkich połajankach podkulił ogon i chce naprawiać relacje z Turcją.

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 20:10

Turcja obecnie dla USA jest nikim, ile znaczy to juz Biden pokazał Erdoganowi posyłajac mu CAATSA na dzień dobry:) I to Erdogan łasi siędo Bidena a nei odwrotnie:)

Milutki
środa, 23 czerwca 2021, 21:39

Turcja CAATSA olała, USA dostała ostatnio kilka ciegòw - NS2 od Niemiec i bezwarunkowej wycofanie się z Afganistanu , wrócili do Turcji aby nie oberwać więcej

WojtekMat
wtorek, 22 czerwca 2021, 15:29

Nikt Erdoganowi nie zabronił kupna S400. To była jego suwerenna decyzja. Tak samo Erdogan powinien uszanować suwerenne prawo USA do decyzji komu może sprzedawać określone uzbrojenie a komu nie. Suwerenność działa w obie strony. Podejmując decyzje zawsze należy się liczyć z konsekwencjami tychże.

Milutki
środa, 23 czerwca 2021, 09:13

USA nie mogło podjąć suwerennej decyzji. Turcja już zapłaciła za broń i brała udział w programie F35, następnie została z programu usunięta mimo przestrzegania umowy. Turcji jako uczestnikowi projektu też zależy na jego bezpieczeństwie i ochronie tajemnic. Turcja zaproponowała powołanie komisji do spraw zbadania czy użycie S400 nie zagraża NATO ale USA odmówiły, domyślają się że wynik jej pracy będzie niekorzystny dla amerykańskich twierdzeń.

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 20:13

Milutki Turcja wyleciała z programu JSF na zbity.... i nic jej się nie należy, co dobitnie uswiadomiono Erdoganowi

Milutki
środa, 23 czerwca 2021, 21:41

Nic nie uświadomiono, USA wisi Turcji zwrot pieniędzy albo przekazać samoloty

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:57

Turcja nie dość ze nic nie dostanie to jeszcze może stracić znacznie więcej.

Tomasz
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:49

@WojtekMat Tylko, że Turcja była współinwestorem w projekcie F35. wpłaciła kapitał 1,5mld dolar. Rozwijała kompenentów itd..Więc częściowo też miała na własności F35. Ameryka nie sprzedaje tylko musi dać co jest właśnością Turcji. Wlaśnie teraz jest dyskucja oto, żeby Turcy nie poszli do miedzynarodowego sądu arbitrazówego.

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 20:17

Tomuś, Turcja za wpłacone pieniadze dostała produkcje elementów do F-35 wiec nie dość ze nic im sie nie należy to bajki o sądzie międzynarodowym sobie daruj.

Milutki
środa, 23 czerwca 2021, 21:46

Na produkcję części w Turcji umówiono się już wcześniej więc to nie jest rekompensatą za późniejsze złamanie umowy. USA nie wycofując produkcji z Turcji tylko zaprzestały eskalacji problemu. W produkcji elementów w Turcji USA nie są stratne, to jest umowa kupna sprzedaży , USA łaski nie robią

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:58

Umowę to złamała Turcja i została za to słusznie ukarana. USA własnei końcy wycofywanie produkcjiz Turcji a do tej pory mieliscie tylko dlatego że do 2022r były podpisane kontrakty. Nowych juz nie będzie podobnie jak żadnego sprzetu z USA dla tureckiego wojska.

Milutki
wtorek, 29 czerwca 2021, 00:44

Nikt nie wykazał który element umowy złamała Turcja. Z tym złamaniem umowy to jest bzdura

Milutki
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:14

Nie. Turcja współpracowała w projekcie F35 i zapłaciła już pieniądze w ramach projektu, więc decyzja USA nie może być suwerenna. Turcja nie złamała warunków umowy, usunięcie z projektu Turcji było bezprawne. Turcja zaproponowała powołanie komisji która zbada zgodność S400 z systemami i bezpieczeństwem NATO, USA odmówiły, domyśliły się że wynik działania komisji będzie niekorzystny dla ich twierdzen. Turcji jako udziałowcowi projektu F35 też zależy na bezpieczeństwie tego systemu aby nie został on przechwycony przez państwa trzecie.

Milutki
wtorek, 22 czerwca 2021, 15:14

Turcja nie walczy z organizacjami kurdyjskimi ale broni Kurdów przed komunistami. Komuniści w północnej Syrii działają głosząc dla świata że chcą demokracji a faktycznie wprowadzili jednopartyjną komunistyczną dyktaturę. Francja i USA w zeszłym roku próbowały doprowadzić do "kurdyjskiego pojenania" w północnej Syrii i na pokaz zawarty został układ pojednawczy, ale tamtejsza rządząca odnoga PKK nie wytrzymała długo i szybko zaczęła prześladowania i ataki na opozycję. Kim ci "Kurdowie" są, rozumieją władze autonomicznego irackiego Kurdystanu które wpierw zawarły z centralnymi władzami Iraku umowę o usunięciu PKK z północnego Iraku a gdy władze centralne nie wywiązały się z umowy to autonomiczny Kurdystan dał zielone światło Turcji aby wkroczyła do Iraku i broniła Kurdów przed komunistami

środa, 23 czerwca 2021, 09:24

Broniła Kurdów... wypędzjąc ich. Broniła - czystkami etnicznymi.

Milutki
środa, 23 czerwca 2021, 14:57

Nie było żadnych wypedzen, jeżeli ktoś uciekał to sympatycy komunistów

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 08:01

Turcja nie dość że walczy z SDF które walczyło z ISIS tojeszcze mordowała kurdyjskich cywili. Raz juz swoich zagrywek z USA próbowaliście Milutki i w rezultacie dostaliscie CAATSA

Milutki
środa, 23 czerwca 2021, 14:05

I Turcja w wyniku CAATSA nic nie zmieniło, dalej walczy z komunistami. SDF to propagandowa wydmuszka za którą stoi syryjska odnoga PKK. Walka YPG/PKK z ISIS to walka gruźlicy z cholerą, oba muszą być zwalczone

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 20:18

Milutki ty jednak jestes niereformowalny:))) Ale, ale to przeciez Turcja wspólpracowała z terrorystami z ISIS i al Nusry wiec lepiej milcz .

Milutki
środa, 23 czerwca 2021, 21:48

Turcja nie miała interesu preferować PKK nad ISIS , Turcja dogadywała się i walczyła z tymi organizacjami zależnie od okoliczności

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:59

Więc jka widac jesteście zwykłym bandyckim i terorystycznym państwem którego miejsce jest na smietniku historii.

Milutki
wtorek, 29 czerwca 2021, 00:46

Turcja walczy z bandytami i na śmietnik historii wysyła innych

Bartek 1
środa, 23 czerwca 2021, 03:06

A ty widziałeś kiedykolwiek prawdziwego komunistę na oczy?

Tweets Defence24