Reklama

Geopolityka

Prezydent Duda w RB ONZ: Budowanie agresywnych zdolności naruszeniem międzynarodowych norm

Andrzej Duda podczas debaty w RB ONZ, Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Andrzej Duda podczas debaty w RB ONZ, Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

W czwartek prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych, pierwszą odkąd Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Andrzej Duda wziął udział w debacie RB na temat broni masowego rażenia, a także spotkał się z Prezydentem Kazachstanu. Po południu rozmawiał z Sekretarzem Generalnym ONZ i ambasadorami przy ONZ wszystkich państw UE.

„Oficjalnie otworzyliśmy dwuletnią obecność Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ” – powiedział Andrzej Duda. „Kwestie poruszane przez RB dotyczą także naszego bezpieczeństwa; dlatego cieszę się, że Polska będzie mogła wpływać na to, w jaki sposób będą rozwiązywane” - dodał.  Podkreślił, że niestałe członkostwo Polski w RB stwarza okazję prowadzenia "globalnej polityki międzynarodowej".  „Aby Polska była w tej wielkiej, światowej polityce jeszcze bardziej obecna. Jest to dla nas okazja wyjątkowa” - dodał.

Andrzej Duda wziął udział w debacie Rady Bezpieczeństwa nt. rozprzestrzeniania broni masowego rażenia. Dyskusję na ten temat zorganizował Kazachstan, który obecnie sprawuje prezydencję w RB. W czasie swojego wystąpienia prezydent Duda podkreślił, ze temat debaty wpisuje się w priorytety polskiej kadencji w RB OPNZ, czyli „wspieranie istniejących oraz budowanie nowych instrumentów prawa międzynarodowego, mających na celu ograniczanie bezprawnego i agresywnego zachowania niektórych członków społeczności międzynarodowej”.

Chciałbym tutaj podkreślić, że nie tylko agresja, ale także wszelkie próby budowania agresywnych zdolności, powinny być zawsze traktowane jako naruszenie międzynarodowych norm, ponieważ, w ostatecznym rozrachunku, prowadzą one do erozji szlachetnej idei pokojowego współistnienia państw.

Andrzej Duda, Prezydent RP

Andrzej Duda zwrócił uwagę na luki w istniejącej globalnej architekturze nieproliferacyjnej, czego przykładem jest „złamanie gwarancji dla Ukrainy zawartych w Memorandum Budapesztańskim, kontrowersje wokół porozumienia nuklearnego z Iranem (JCPOA), oraz zagrożenia ze strony podmiotów pozapaństwowych”, a także ostatnie wydarzenia w Korei Północnej, która jest obecnie największym wyzwaniem.

Obecnie to jednak sytuacja na Półwyspie Koreańskim wydaje się napawać największym niepokojem. To tam prowokacyjne działania północnokoreańskiego reżimu nie tylko destabilizują cały region, ale osłabiają ogólne wysiłki na rzecz nieproliferacji. Rozbudowywanie arsenałów broni chemicznej, rozwijanie militarnych zdolności nuklearnych i programów rakiet balistycznych, a także prowokacyjne testy tej broni stanowią wyraźne naruszenie ogólnych zasad prawa międzynarodowego oraz konkretnych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Andrzej Duda, Prezydent RP

Prezydent podkreślił, że Polska od wielu lat prowadzi aktywne działania na rzecz nieproliferacji i rozbrojenia, aktywnie wspierając wzmocnienie norm i zasad w tym zakresie. Andrzej Duda zwrócił również uwagę na problem rozprzestrzeniania rakiet balistycznych.

Równie ważnym zagadnieniem dla globalnego i regionalnego bezpieczeństwa i stabilności jest rozprzestrzenianie rakiet balistycznych, w tym tych, służących do przenoszenia broni masowego rażenia. Niestety, wysiłki zmierzające do ograniczenia tego ryzyka są niewystarczające. W tym kontekście, rola mechanizmów kontrolnych staje się jeszcze ważniejsza.

Andrzej Duda, Prezydent RP

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda spotkał się również z  sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem, prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem oraz ze stałymi przedstawicielami UE-28 przy NZ oraz szefem delegatury UE przy ONZ Ambasadorem João Vale de Almeidą.

Polska zasiada w RB ONZ po raz szósty. Pierwszy raz miało to miejsce w latach 1946-1947, a później w 1960 roku (kadencja dzielona z Turcją) oraz w latach 1970-1971 i 1982-1983. Jako wolny kraj Polska po raz pierwszy zyskała niestałe członkostwo w RB w latach 1996-1997. Główny filar RB to pięć państw - stałych członków: USA, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania. Ich działalność dopełnia 10 niestałych członków, powoływanych na dwa lata w drodze wyborów z uwzględnieniem klucza regionalnego. Pięciu wywodzi się z Afryki i Azji, dwóch z Ameryki Łacińskiej, dwóch z Europy Zachodniej oraz jeden z Europy Wschodniej. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Szyderca

    Brawo prezydencie Duda! Niech ONZ zdelegalizuje lotniskowce i okręty desantowe! :-))))))))))))))))))))))))

    1. jl

      jasne, zwłaszcza że lotniskowców macie sztuk 1 (zresztą na węgiel) a desantowce na wskutek sankcji poszły do Egiptu !

Reklama