Reklama

Geopolityka

Prawie na podium. Arabia Saudyjska z czwartym budżetem obronnym na świecie

Fot. U.S. Missile Defense Agency / Flickr.com / CC 2.0.
Fot. U.S. Missile Defense Agency / Flickr.com / CC 2.0.

Arabia Saudyjska planuje zwiększenie budżetu armii o 10 proc. Środki w wysokości 50,8 mld USD zostaną zwiększone do 56 mld USD. Tym samym saudyjski budżet wojskowy będzie czwartym pod względem wielkości Stanach Zjednoczonych, Chinach i Rosji. 

Według oficjalnych danych przedstawionych przez saudyjskie władze ok. 5 proc. zadeklarowanych środków zostanie przeznaczonych na rozwój nowych programów, a 5 mld ma być przeznaczone na poprawę zdolności obronnych oraz lokalnego przemysłu zbrojeniowego. 

Zwiększenie budżetu zbrojeniowego Arabii Saudyjskiej jest związane z rywalizacją w regionie z Iranem. Jednym z jej teatrów jest Jemen, gdzie w toczącej się wojnie Rijad wspiera siły rządowe przeciwko Hutim otrzymującym pomoc ze strony Teheranu. 

Czytaj więcej: Śmierć Saliha nowym początkiem. Jemen wkracza w kolejną fazę wojny [ANALIZA]

Podniesienie funduszy przeznaczanych na armię jest związane również z programami zbrojeniowymi planowanymi lub realizowanymi przez Rijad. Jednym z głównych zakupów jest system obrony przeciwrakietowej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) warty ok. 15 mld USD. W październiku Departament Stanu USA zgodził się na jego sprzedaż.

Czytaj więcej: Departament Stanu USA zgadza się na sprzedaż THAAD Arabii Saudyjskiej

W tym samym miesiącu w czasie wizyty króla Arabii Saudyjskiej w Moskwie doszło do podpisania protokołu ustaleń (ang. memorandum of understanding) na zakup systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego dalekiego zasięgu S-400. 

Czytaj więcej: Arabia Saudyjska rozważa zakup S-400 

 

 

 

Reklama

Komentarze (7)

 1. qqq

  No i jak tu Jankesom nie jest potrzebny Iran. Bat na AS.

 2. gumis

  Zaraz ,zaraz przeciez zgodnie w budzetem obronnym uchwalnonym przez rosyjska DUME na zbrojenia wydadza w tym roku 30,5 mld.$,wiec sporo mniej niz AS.

 3. tak tylko.... piszę

  Jemen Zestrzelony został Tornado i pisze się o F-15

  1. Szary

   F-15 dostał w płatowiec rakietą G2A ale doleciał do bazy i wylądował. Na necie jest film kręcony w podczerwieni - po trafieniu wielka chmura szczątków, a orzeł dalej na kursie. Niesamowite.

 4. xd

  czyli jak pisałem, ropa będzie najmniej po 80$, bo trzeba zrobić składkę na amarykańskie firmy

  1. maciek

   Ropa będzie tańsza, bo trzeba mieć kasę na zbrojenia czyli zwiększyć jej wydobycie. I zrobi to AS i Iran. Chcesz sfinansować zbrojenia ograniczając produkcję ropy w krajach, które nie maja nic innego na sprzedaż? to od razu Wenezuela i Rosja zwiększa produkcję, tylko na to czekają. (Rosja nie jest w OPEC)

 5. Smuteczek

  Czekamy wiec na odpowiedz Iranu.

 6. Fun funów z USA

  Biorąc pod uwagę, że wojna w Jemenie kosztuje (kosztowała) ich 200 mln USD dziennie (!!!) czyli ~6 mld. USD MIESIĘCZNIE!!! co "drenuje" totalnie budżet "królestwa" te "zapisane" teraz 56 mld. jest jednoznacznym robieniem "dobrej miny do złej gry".

 7. King

  AS kupując systemy i w USA i w Rosji, tak na prawdę kupuje sobie "bezpieczeństwo w dyskusjach" z Iranem. Całkiem pomysłowe podejście.

Reklama