Reklama

Polityka obronna

Posłowie apelują o zwiększenie wydatków ABW

Fot. ABW
Fot. ABW

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała projekty budżetów pięciu służb - Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Wywiadu oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na 2017 r. Jedynie w przypadku ABW speckomisja chce zwiększyć budżet o 45,5 mln zł.

Przewodniczący komisji Marek Opioła powiedział, że dodatkowe 45,5 mln zł dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, miałyby być przeznaczone na jej wydatki rzeczowe, powiększenie funduszu operacyjnego ABW i odprawy dla b. funkcjonariuszy MSW PRL, którzy jeszcze pozostają w służbach specjalnych.

"Chcemy, żeby dzięki tym pieniądzom ten garb PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa po prostu wreszcie zlikwidować" - wyjaśnił.

Łącznie w 2017 roku wydatki Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego planowane są na kwotę ponad 561 mln zł, byłby to więc dosyć znaczący wzrost nakładów. Natomiast szacuje się, że wydatki w pozostałych służbach specjalnych będą wynosiły kolejno: CBA - 158 mln, AW - 191 mln, SWW - 191 mln, SKW - 212 mln zł. W tym roku ABW otrzymała w budżecie ponad 560 mln zł.

Komisja podczas czwartkowego tajnego posiedzenia w nowej sali obrad w zamkniętym dla mediów budynku Sejmu zapoznała się też z informacją Agencji Wywiadu o zagrożeniu terrorystycznym ze strony tzw. Państwa Islamskiego. "Prezentacja AW dotyczyła sytuacji po ostatnich zamachach w Europie i tego co się dzieje na kontynencie. Rozmawialiśmy o PI, o tym ilu żołnierzy PI wyjechało do Iraku i do Syrii, ilu z nich wróciło do poszczególnych państw" - tłumaczył.

Czytaj także: Żołnierze i mundurowi wzmocnią ABW. "Zapobieganie terroryzmowi"

"Skupialiśmy się na informacjach z poszczególnych krajów, na tym, jak przebiega współpraca międzynarodowa w tej sprawie - wywiadowcza i kontrwywiadowcza" - powiedział.

Opioła powiedział po posiedzeniu, że "zagrożenie z tej strony jest bardzo duże - co chwilę płyną do nas informacje o tym, że jest po prostu niebezpiecznie w różnych regionach świata i Europy".

"To bardzo trudny przeciwnik, który co rusz zmienia formy i metody swojej pracy, np. przez osoby, które radykalizują się samodzielnie. Nie kontaktują się z innymi islamistami, nie chodzą do meczetu, radykalizują się poprzez Internet, samodzielnie, przed komputerem, a Państwo Islamskie do nich dociera" - mówił pytany o wnioski ze spotkania. "Ten problem będziemy długo rozwiązywać, jest też wielu graczy, którzy pojawiają się w tle - np. Rosja" - dodał.

"W Polsce na razie w tym kontekście jest bezpiecznie" - powiedział Opioła. "Nasze służby stale monitorują tę kwestię" - zapewnił. Jednak kilka dni temu "Rzeczpospolita" informowała,  że w prokuraturach toczą się 22 śledztwa związane z terroryzmem w Polsce. Mają one dotyczyć m.in. finansowania struktur organizacji terrorystycznych, a także przygotowywania zamachów czy udziału w szkoleniach terrorystycznych. Wszystkie sprawy prowadzone są przez prokuratury najwyższego szczebla we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Białymstoku, Krakowie i Katowicach.

Czytaj także: Polska potrzebuje Strategicznego Programu Modernizacji Wywiadowczej [OPINIA]

(PAP/RS)

Reklama

Komentarze (4)

 1. m

  Czy dzięki temu z ABW zostaną odprawieni b. żołnierze WSI, których 200 wcielono do ABW swego czasu ?

 2. Pozdrawiam

  W porównaniu do wydatków budżetowych według stanu na 31.01.2016 r. nie ma znaczących różnic, rzędu paru mln zł, a wręcz redukcje dla ABW i SKW: ABW - 564.130 tys. zł AW - 189.449 tys. zł CBA - 156.418 tys. zł SWW - 181.198 tys. zł SKW - 233.658 tys. zł W kolejnych miesiącach 2016 r. były zmiany wydatków, co można sprawdzić w Sprawozdaniach operatywnych z wykonania budżetu państwa.

 3. Moshe Schwantz

  tak, tak...mydlenie oczu - hajs na inwigilowanie społeczeństwa to się zawsze znajdzie.

 4. Moshe Schwantz

  I tak trzymać.

Reklama