Poniedziałek z Defence24.pl: WOT mile widziany przez samorządy; MON podpisał umowę na projekty offsetowe; Siły kurdyjskie gotowe do odzyskania Afrin; Polscy żołnierze na misjach NATO i UE; Polska kupuje więcej uzbrojenia zagranicą?

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Nowe kwatery dla nowego wojska”: Samorządy chcą lokować u siebie jednostki WOT. „Takich propozycji było już ponad 100. Z danych, które uzyskaliśmy w dowództwie WOT, wynika, że pracownicy tej formacji przeprowadzili ponad 430 rekonesansów miejsc, gdzie mogą stacjonować takie oddziały (…).”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Minister obrony sięga po broń”: Resort obrony podpisał umowy offsetowe związane z programem „Wisła”. „MON potwierdza, że projekty offsetowe dotyczą na razie tzw. I etapu zakupu zestawów rakietowych, w trakcie którego polska armia pozyska 2 baterie antyrakietowej broni (dostawa 6 kolejnych będzie dopiero negocjowana).„
Zuzanna Dąbrowska, Rzeczpospolita, „Zamknijcie niebo nad Afrin”: Wywiad z rzecznikiem kurdyjskiej YPG Nurim Mahmudem. „Istnieje ogromna nierównowaga w wyposażeniu YPG i armii tureckiej. Turcja jest członkiem NATO i wie, że stoją za nią inne państwa. Dlatego mogła wejść do Afrin. Ale YPG jest gotowe do walki o odzyskanie tych terenów.”
Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Polski wkład w bezpieczeństwo”: Gdzie i jak polscy żołnierze realizują zobowiązania sojusznicze. „W opisie zaangażowania polskich oddziałów wojskowych koniecznie trzeba wspomnieć o PKW, zaangażowanym w Afganistanie w ramach misji Resolute Support (…). (…) Według danych zamieszczonych na stronie resortu obrony narodowej PKW w Afganistanie liczy 350 żołnierzy i pracowników wojska. Misja prowadzi działalność doradczo-szkoleniową.”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Macierewicz zbroił się za granicą”: Polska kupuje więcej uzbrojenia zagranicą? „Choć na sprzęt dla wojska wydajemy coraz więcej, to mniejsza część tego budżetu trafia do polskiego przemysłu. Od kilku lat corocznie jest to ok. 4 mld zł.”
Pgz
Czesi sprzedali 4 mil ak 47. A usa masowo wykupuje licencje na ukrainie na wszystkie sowieckie konstrukcje broni. Teraz usa bedzie dozbrajac syrie w rosyjską bron produkcji usa.J znów PGZ nie ogarnia jak zarabiac i co robić . Czekaja na kropelkę monu bezradnie wyczekujac olśnienia zapatrzeni w zwiazki zawodowe.