Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Brak zamienników wycofywanego sprzętu rozbraja polską armię; Dlaczego dżihadyści atakują Europę?; Kolejne prowokacje Rosji na Morzu Bałtyckim; Nie będzie baz NATO w Polsce?

Modułowa kołowa platforma opancerzona 6x6 ma zastąpić BRDM-2 - fot. www.14dappanc.wp.mil.pl
Modułowa kołowa platforma opancerzona 6x6 ma zastąpić BRDM-2 - fot. www.14dappanc.wp.mil.pl

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Za stare by walczyć. Tak rozbraja się armia": Jednym z najbardziej pilnych problemów do rozwiązania w polskiej armii jest brak zamienników po wycofywanym sprzęcie, któremu kończą się resusy. Jednym z takich przypadków jest ciężki wóz piechoty - BRDM - produkowany w latach 60'.


Kacper Rękawek, Wprost, "Dlaczego islamscy terroryści atakują Europę?": Po zamachach w Paryżu i Brukseli, do których w dużej mierze przyczyniła się indolencja służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo cywilizowanej Europy, należy zadać sobie pytanie jaki jest cel Państwa Islamskiego. Na to pytanie próbuje odpowiedzieć autor artykułu, analizując materiały propagandowe, które opublikowało w ostatnim czasie Państwo Islamskie.


ZW, Super Express, "III wojna wisi na włosku": Rosyjskie prowokacje na Morzu Bałtyckim przybierają na sile. "Zaczęło się we wtorek, gdy obok amerykańskiego niszczyciela w niebezpieczny sposób wielokrotnie przelatywały rosyjskie maszyny - Su-24 i śmigłowiec. Ich odległość od okrętu w pewnym momencie wynosiła dziewięć metrów! Samoloty były ustawione w takim szyku, jakby ćwiczyły atak. W czwartek rosyjski myśliwiec podleciał tak blisko maszyny USA, że można było mówić o przechwyceniu jej. USA nazwały incydenty prowokacjami, Rosja zaprzecza, by doszło do naruszenia zasad bezpieczeństwa i wykroczenia poza rutynowe działania."


Dorota Kowalska, Polska The Times, "Putin nie jest zmartwiony widząc nas skłóconych": Wywiad z Romualdem Szeremietiewem, byłym wiceministrem MON. Rozmówca wypowiada się na temat aktualnych wydarzeń na arenie polityki międzynarodowej, w tym rezolucji Unii Europejskiej, która uderza w Polskę.


Sabina Treffler, Gazeta Polska Codziennie, "Próba sił w powietrzu": Po serii symulowanych ataków na amerykański niszczyciel na Morzu Bałtyckim, Rosjanie ponownie przypomnieli o swojej obecności.  "Amerykanie ogłosili w weekend, że w czwartek Rosjanie przechwycili samolot zwiadowczy armii USA Boeing RC-135. To maszyna przeznaczona do rozpoznania fotograficznego i elektronicznego. Danny Hernandez, rzecznik Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych (EUCOM), w rozmowie z CNN przyznał, że amerykańskie wojsko prowadziło rutynowe loty nad Bałtykiem. - Samolot operował w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i ani na moment nie wkroczył na rosyjskie terytorium"


Mieczysław Ryba, Nasz Dziennik, "Manewry przed szczytem NATO": Szczyt NATO w Warszawie będzie bardzo ważnym punktem odniesienia do przyszłości naszego kraju w Sojuszu. "Podsumowując nasze relacje z USA w kontekście wizyty prezydenta Dudy w Ameryce, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Sojusz z Waszyngtonem, choć ważny od strony militarnej, musi się opierać na w miarę partnerskich warunkach. Nasze społeczeństwo, nasze media dopiero się tego uczą. Wszak do tej pory rozumiano tylko zachowania bierne lub wasalistyczne wobec zagranicy."


Wojciech Wybranowski, Do Rzeczy, "Maszerują strzelcy, maszerują...": Stworzenie wojsk Obrony Terytorialnej w obecnej sytuacji geopolitycznej jest jak najbardziej zasadne i potrzebne. Cieszy również świadomość obywateli, którzy sami czują potrzebę współtworzenia tego projektu. Obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej są rozważane dwie koncepcje OT.


Grzegorz Kostrzewa - Zorbas, W Sieci, "Wojny robotów": "Robotów wojskowych o sztucznej inteligencji - zwanych broniami autonomicznymi - pojawia się coraz więcej w siłach zbrojnych USA i innych państw. To dopiero początek wielkiej zmiany spowodowanej postępem technologicznym i malejącą zgodą społeczeństw oraz rządów na straty ludzkie na wojnach. Sukces dronów powietrznych inspiruje budowę odpowiedników morskich i lądowych. Mocne wejście zapowiada Rosja. Przed Polską stoją szansa i konieczność"


Damian Witek, Polska - Dziennik Zachodni, "Zamęt wokół baz NATO w Polsce": Podczas odbywającej się w Bratysławie konferencji Globsec padły dość niespodziewane deklaracje odnoszące się do baz NATO w Polsce. "NATO nie mówi o tworzeniu baz. Popieramy zwiększoną obecność, ale możemy obejść się bez baz - powiedział James Townsend z Departamentu Obrony USA. Podobnej wypowiedzi udzieliła także Ursula von der Leyen, szefowa niemieckiego ministerstwa obrony. - To nie kwestia stałych baz, ale mądrego ruchu - zaznaczyła" 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Lucek

    To prawda że w Polsce nie stawiamy na modernizację sprzętu ,który mógłby jeszcze posłużyć np. PT-91 brak granatów w RPG-7 częściowa modernizacja Mig-29 to pomyłka (bez nowych rakiet i radaru) a pompowanie kasy w Suki to marnotrawstwo środków. Myślę że dałoby się jeszcze zmodernizować część sprzętu postsowieckiego tylko nie BWP-a bo to złom

  2. Citizen

    Niemcy chcą pozostać wyjątkowo traktowanym członkiem NATO przez wyróżnienie posiadaniem baz, istotny jest też aspekt zysku ich państwa z posiadania bazy.na swoim terenie.

Reklama