Reklama

Siły zbrojne

Ponad 2,6 mln zł na defiladę Wojska Polskiego

Kolumna czołgów Leopard 2A5 | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

”Koszty samej defilady obliczono na kwotę 1 892,7 tys. zł” - poinformował Bartosz Kownacki w odpowiedzi na interpelację poseł Mirosławy Nykiel dotyczącej kosztów defilady Wojska Polskiego podczas Święta Wojska Polskiego.

Uprzejmie informuję, że koszty prób do defilady podczas Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2017 r. wyniosły 809,1 tys. zł, natomiast koszty samej defilady obliczono na kwotę 1 892,7 tys. zł.

Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON

W defiladzie w Al. Ujazdowskich w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego wzięło udział ok. 1400 żołnierzy, 176 pojazdów, 57 samolotów i śmigłowców, 60 pocztów sztandarowych i 17 pododdziałów pieszych. Po raz pierwszy zaprezentowano między innymi moździerze samobieżne Rak, czy rampy szturmowe C2 na podwoziu Ford F-550 należące do JW GROM.

W paradzie wzięli udział żołnierze Wojska Polskiego, ale byli też wojskowi z państw sojuszniczych oraz przedstawiciele armii sojuszniczych i klas mundurowych. Można było również zobaczyć trzy typy amerykańskich śmigłowców, które operują z Powidza: Apache, Black Hawk i Chinook.

Sekretarz stanu w MON poinformował, że łączny koszt samej defilady oszacowany został ma 1,82 mln zł, przy czym do tej kwoty należy doliczyć ponad 800 tys. zł przeznaczone na kilkutygodniowe przygotowania prowadzone na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej oraz na lotnisku w Modlinie. Oznacza to, że łącznie na defiladę Wojska Polskiego zostało przeznaczonych ponad 2,6 mln zł.


Zobacz także: Pancerne przygotowania do defilady [Defence24.pl TV]

Reklama

Komentarze (7)

 1. Smerf Maruda

  To tanio. Dobrze zainwestowane pieniądze

 2. SLAW69

  Czemu nie podano kosztów defilad z lat poprzednich? Czemu ma służyć brak porównania?

  1. Vis

   Pewno było taniej ,gdyby bylo drożej to by dawno to ogłosili

 3. paret

  super! - tymczasem np operacyjne lotnisko w Tomaszowie Mazowieckim (Nowy Glinnik) to obraz nedzy i rozpaczy i nikt z tym nic nie robi! ale co tam - parady i igrzyska dla ludu najwazniejsze!

 4. Fryz5

  Następne będą tańsze - nie trzeba będzie już wozić Leopardów ... są w Warszawie na stałe.

 5. Husar

  Czyli po 7 gr na obywatela RP. Jak dla mnie warto.

  1. HS

   można by za tą kwotę zatrudnić do projektów studentów, przyszłych specjalistów, gotowych do pracy zaraz po studiach, zbudować zalążki zespołów gotowych rozpocząć projektowanie własnysh systemów napędowych rakiet ZP czy na cokolwiek co byłoby inwestycją... cóż, może jednak lepiej przepić?

  2. kubuskow

   Fajnie, zupełnie jak w dowcipie: To niech mi pan nakapie pełen zbiornik...

  3. King

   Bez problemu mogę dołożyć jeszcze 7gr na ten rok. Pełna zgoda - warto.

 6. hrhr

  śmieszne pieniądze nie można zrobić czegoś na wysokim poziomie za większą kase, choć w sumie co mialoby być pokazane na defiladzie w większości sam stary szrot

 7. Dzejson

  To w tym roku w związku ze 100 leciem niepodległej Polski, będzie dwa razy tyle, albo ze trzy. A co tam, w końcu to nie oni płacą.

Reklama