Reklama

Polityka obronna

Współpraca Wojska Polskiego i Gwardii Narodowej z Illinois ma 25 lat. "Bez tego nie byłoby Polski w NATO"

<p>Fot. Leszek Chemperek/MON</p>
<p>Fot. Leszek Chemperek/MON</p>

Szef MON Mariusz Błaszczak ocenił w poniedziałek, że bez współpracy z Gwardią Narodową amerykańskiego stanu Illinois nie byłoby możliwe wejście Polski do NATO. Tego dnia w Warszawie przedstawiciele obu stron świętowali 25-lecie kooperacji wojskowej.

W ceremonii, która odbyła się w siedzibie MON przy ul. Klonowej, prócz ministra Błaszczaka wzięli udział gubernator stanu Illinois Bruce Rauner, ambasador USA w Polsce Paul Jones oraz najważniejsi wojskowi z Polski i tego amerykańskiego stanu, w tym szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Leszek Surawski oraz dowódcą Gwardii Narodowej stanu Illinois gen. dyw. Richard Hayes.

Szef MON ocenił, że uroczystość pokazuje, jak silne jest partnerstwo między Siłami Zbrojnymi RP a Stanami Zjednoczonymi.

Polska jest w NATO również dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych, a może przede wszystkim dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych. (...) Przystąpienie do tego sojuszu było możliwe także dzięki naszej współpracy z Gwardią Narodową stanu Illinois, dzięki temu, że 25 lat temu zawarliśmy właśnie porozumienie strategiczne, którego efektem są szkolenia, wymiana doświadczeń. Czerpiemy z tej współpracy na co dzień.

szef MON Mariusz Błaszczak

Minister obrony dziękował za współpracę amerykańskim lotnikom, którzy szkolą się razem z Polakami, oraz żołnierzom z Illinois, który służą lub służyli w Afganistanie lub Iraku razem z żołnierzami Wojska Polskiego. – Chciałem też podziękować za współpracę związaną z formowaniem Wojsk Obrony Terytorialnej. Czerpiemy ze wzorców, które funkcjonują w Stanach Zjednoczonych – powiedział Błaszczak.

Współpraca między Gwardią Narodową z amerykańskiego stanu Illinois a Wojskiem Polskim została nawiązana 25 lat temu. Podpisano wówczas program partnerstwa stanowego, który z czasem stał się głównym tego typu programem realizowanym przez amerykańską Gwardię Narodową z innym państwem. Współpraca obejmuje zarówno lądowy, jak i powietrzny komponent Gwardii Narodowej ze stanu, który jest jednym z największych skupisk Polonii w USA.

Podczas ceremonii podkreślano, że w dotychczasowej współpracy wzięły udział tysiące żołnierzy z obu stron. Żołnierze Wojska Polskiego i gwardziści z Illinois wspólnie służyli i służą w Iraku i Afganistanie. – Podczas każdego kontyngentu polskich sił zbrojnych w Iraku oraz obecnie w Afganistanie przedstawiciele Gwardii Narodowej stanu Illinois są zawsze obecni i służą ramię w ramię z polskimi żołnierzami – powiedział ambasador Jones. Również szef MON zauważył, że odwiedzając niedawno polskich żołnierzy w Afganistanie, spotkał gwardzistów z Illinois.

Gubernator Rauner ustanowił 15 sierpnia 2018 r. dniem programu partnerstwa stanowego z Polską. Tekst proklamacji w tej sprawie odczytano w poniedziałek podczas uroczystości w Warszawie.

Nie ma silniejszego partnerstwa i przyjaźni niż więź, która łączy obywateli Illinois i Polski – zapewniał w przemówieniu gubernator. Dziękował żołnierzom za służbę i współpracę.  Podkreślał, że Chicago, które jest stolicą stanu, to największe skupisko Polaków zaraz po Warszawie.

Reklama

Komentarze

    Reklama