Polityka obronna

Wizyta szefa Sztabu Generalnego na Ukrainie

Fot: MON

Jak poinformował Sztab Generalny WP, gen. Rajmund Andrzejczak przebywał na terenie Ukrainy, gdzie spotkał się m.in. z Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerijem Załużnym. Tematem spotkania generałów było omówienie obecnej sytuacji na polu walki we wschodniej części kraju, a w szczególności o wydarzeniach w Bachmucie.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

8 marca br. Sztab Generalny WP za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych poinformował, że Gen. Rajmund Andrzejczak odbył wizytę na Ukrainie, gdzie spotkał się z Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerijem Załużnym, gen. Christopherem G.Cavolim, będącym Naczelnym Dowódcą sił sojuszniczych NATO w Europie, admirałem Tonym Radakinem, który pełni funkcję szefa Sztabu Obrony Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii oraz amerykańskim Dowódcą Grupy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy gen. Tony Aguto Jr.

Jak czytamy we wpisie Sztabu Generalnego na portalu Twitter, podczas spotkania na terenie Ukrainy generałowie rozmawiali o aktualnej sytuacji na polu walki we wschodniej części kraju, w szczególności o wydarzeniach w Bachmucie i przebiegu toczących się walk o kontrolę nad terenem. Omówiono także kwestie wsparcia wojskowego udzielanego Ukrainie przez kraje zachodnie, ze szczególnym uwzględnieniem dostaw uzbrojenia i amunicji oraz międzynarodowej współpracy w zakresie szkolenia ukraińskich sił zbrojnych.

Czytaj też

Ostatnia wizyta szefa Sztabu Generalnego WP odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Wtedy to generał Rajmund Andrzejczak wraz z grupą oficerów z Polski złożył wizytę w Kijowie, gdzie również spotkał się z generałem Walerym Załużnym naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy. W czasie grudniowego spotkania omówiono obecną sytuację operacyjną na wschodzie i południu Ukrainy oraz potrzeby sił zbrojnych Ukrainy w zakresie wsparcia logistycznego, uzupełnienia zapasów i utrzymania zdolności obronnych.

Ostatnie dni to intensywne uderzenia Rosjan których celem jest przebicie się na północ od Bachmutu. Sytuacja obrońców miasta jest coraz bardziej dramatyczna, ale ukraińskie wojska w dalszym ciągu nie odpuszczają obrony lokacji. Każdego dnia postępy rosyjskiego uderzenia są coraz większe, ale Rosjanie dalej nie są w stanie kontrolować całego miasta. Wielu ekspertów negatywnie wypowiada się w kwestii dalszej obrony tego terenu, jednak miasto dalej pozostaje niezdobyte.

Czytaj też

Komentarze (2)

  1. rwd

    Z wizytą krajoznawczą to szef Sztabu Generalnego WP na Ukrainę nie jeździ. Powód musiał być poważniejszy może za jakiś czas dowiemy się szczegółów.

  2. Zbigniew11

    Koalicjanci