Reklama

Polityka obronna

USA chcą więcej pieniędzy na obronę baz w Europie

Fot. EUCOM.
Fot. EUCOM.

Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM) zwróciło się z prośbą o dofinansowanie baz w Europie. Dodatkowa kwota miałaby opiewać na 83 miliony dolarów.

Jak informuje portal Breaking Defense dodatkowe wydatki stanowiłyby większość w liście priorytetów, jaka ma zostać dostarczona Kongresowi. 67 milionów ma zostać zainwestowane w dodatkowe czujniki, które miałyby umożliwić „wykrywanie i identyfikację pocisków manewrujących, dużych i małych bezzałogowych systemów lotniczych oraz innych nadchodzących ataków”.

Czytaj też

Kolejne 16 milionów zostałoby przeznaczone na konserwację obecnego sprzętu na terenie bazy. Jak zaznacza EUCOM, finansowanie tych elementów nie było wymagane we wniosku FY25. Wynikało to z faktu, że Siły Powietrzne starały się przeznaczyć swoje fundusze na bazy na Indo-Pacyfiku.

Reklama

Poza tym na liście pojawiły się też takie kwestie jak:

  • 35 milionów na infrastrukturę, z czego 22 miliony na budowę kompleksu ewakuacji, który zapewniłby przestrzeń do leczenia ewentualnych rannych oraz działałby jako węzeł dowodzenia i kontroli transportu pacjentów;
  • 23 miliony na zakupy sprzętu komputerowego, urządzeń oraz inwestycji w cyberbezpieczeństwo baz.
Reklama

Komentarze

    Reklama