Reklama

Polityka obronna

Szwecja zmodernizuje norweskie transportery opancerzone?

Gąsienicowy transporter opancerzony M113 używany przez armię norweską
Gąsienicowy transporter opancerzony M113 używany przez armię norweską
Autor. Norwegian army

Norweska Agencja Materiałów Obronnych (NDMA, Forsvarsbygg) poprosiła szwedzką firmę MilDef o modernizację floty transporterów opancerzonych M113 za 7,8 mln USD.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

MilDef miałby wyposażyć pojazdy w komputery pokładowe, wyświetlacze i infrastrukturę sieciową do dowodzenia i łączności. Prace obejmą różne warianty M113. Wartość zamówienia dostaw w 2022 r. szacuje się na około 1,1 mln USD (12 mln SEK) i 6,7 mln USD (70 mln SEK) w 2023 r. Norweskie Siły Zbrojne dokonały konwersji istniejących M113 do konfiguracji M113E3. Prace modernizacyjne obejmą m.in. APU, zawieszenie, klimatyzację i kolektor hydrauliczny. Ma to pozwolić na ulepszenie 72 szt. M113, które Szwedzi dostarczyli do Norwegii w latach 2007-2009 poprzez firmę BAE Systems. Ulepszenia zawieszenia umożliwią stosowanie gąsienic gumowych (takich jak te produkowane przez kanadyjską firmę Soucy Defense), które zapewniają między innymi płynniejszą jazdę oraz redukują hałas. MilDef zapewni również wsparcie Organizacji Logistyki Obronnej w Norwegii.

Czytaj też

Norwegia obecnie posiada ponad 280 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113 w różnych wersjach.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Ajot

    U nas taka kwota za kontrakt na modernizację 72szt. sprzętu pancernego wywołała by tylko śmiech zamawiających i wykonawców. My w Polsce zaczynamy poważne kontakty zbrojeniowe od 100mln dolarów. Za niewiele mniej niż 8mln USD to sprzedaliśmy chińskie kompasy z AleExpress dla SZ RP.

    1. Husarion

      108.000$ za zmodernizowana 1 szt ... to bedzie bardzo uboga modernizacja , pewnie bedza montowali nowe radiostacje od Ericssona , a 100% moge ci powiedziec ze Szwecja ma wysze koszta niz Polska wiec to niebedzie nic lepszego niz w Polsce.

Reklama