Reklama

Polityka obronna

Szwecja ogłosiła największy pakiet wsparcia dla Ukrainy

Autor. Aris Messinis/AFP/Getty Images / Defence of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Rząd Szwecji ogłosił w środę „zimowy” pakiet pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy. „Będzie to największy dotychczasowy zestaw wsparcia” - podkreślił premier Ulf Kristersson.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według ministra obrony Pala Jonsona darowizna dla ukraińskiej armii o wartości 3 mld koron (czyli ok. 286 mln USD) obejmie "pożądany przez Ukrainę system obrony powietrznej oraz amunicję do innego systemu obrony powietrznej". Jonson, zasłaniając się kwestiami bezpieczeństwa, nie ujawnił szczegółów. Jak podawały wcześniej media, Ukraina prosiła Szwecję o systemy Archer oraz Robot 70.

Szwecja przekaże ukraińskiemu wojsku także namioty, materiały ochronne oraz przyrządy celownicze.

Reklama

Czytaj też

Część humanitarna pakietu ma wartość 720 mln koron (ok. 69 mln USD), z czego 160 mln koron (15 mln USD) zostanie przeznaczone na pomoc Mołdawii, której system energetyczny ucierpiał na skutek rosyjskiej ataków na Ukrainę.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. gregoz68

  Wiem, że troszkę w bok. Ostatni album Abby - goście:) Mocne nawiązanie do stanu wojennego wprowadzonego przez spawacza w prl.

 2. GB

  Szwedzi powiedzieli że sh Archer będą w innym pakiecie. Problem w tym że te sh Archer obiecują tak gdzieś od wiosny i nic z tego nie wychodzi, a to bardzo dobry system artyleryjski i powinien sprawdzić się w niszczeniu jednostek rosyjskich.

  1. Zygazyg

   Szwecja ma na stanie tylko 48 Archerów…. I to jest cała ich artyleria lufowa, poza moździerzami . Trudno coś wygospodarować dla UA nie likwidując własnych możliwości krytycznych. Jeśli coś przekażą to raczej po złożeniu zamówień na nowe a tu wygląda mi że czekają na ewentualne zamówienie z USA aby obniżyć koszty na sztukę.

 3. Orangutan

  Dobra informacja, brawo Szwedzi.

 4. GB

  Chorwacja ma przekazać Ukrainie 14 Mi-8. Ciekawe, z tego co pamiętam to chorwacki prezydent to wielki przeciwnik Ukrainy.

  1. Ajot

   Pewnie Rosję, która jest sojusznikiem Serbii, darzy jeszcze mniejszą sympatią.

 5. Mondry015

  Podsumowując pvpj 110 czyli szwedzka rura wz59 ma się nieźle . Mówisz druga młodość? Fakt dwóch młodych nosi je na barana

Reklama