Reklama

Polityka obronna

Szef MON o stałej bazie US Army: Propozycja leży na stole

Fot. Sgt. Michael T. Crawford/U.S. Army
Fot. Sgt. Michael T. Crawford/U.S. Army

”Rozmawiamy na ten temat, propozycja leży na stole” – powiedział w TVP Info szef MON Mariusz Błaszczak o stałej obecność wojsk USA w Polsce. Jednocześnie dodał jednak, że nie będzie na razie próbował wskazywać kiedy taka baza mogłaby powstać. 

Błaszczak pytany w TVP Info o rozmowy w sprawie stałych baz amerykańskich wojsk w Polsce, powiedział: "Rozmawiamy na ten temat, propozycja leży na stole". "Ja na ten temat mówiłem podczas dwóch moich wizyt w Waszyngtonie, (...) rozmawiałem na ten temat w Pentagonie z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem. Formuła stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce gwarantuje spójność naszych dążeń obronnych" – podkreślił.

Nawiązując do wypowiedzi ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison, która w ubiegłym tygodniu powiedziała Polskiemu Radiu, że Waszyngton nie rozważa stałej obecności wojsk amerykańskich nad Wisłą, Błaszczak wyraził przypuszczenie, że mógł to być skutek niedoinformowania.

"Ja się zdziwiłem tą wypowiedzią pani ambasador, pewnie jest niepoinformowana o tym, co dzieje się w Waszyngtonie, myślę, że z tego wynika takie nieporozumienie. Ale to jest proces, to są zabiegi, my dbamy o bezpieczeństwo Polski i Polaków" – mówił szef MON. "Nie będę się kusił o wskazywanie terminów" – zastrzegł.

Odnosząc się do informacji medialnych, że Polska miałaby zadeklarować przeznaczenie 2 mld zł na stałe bazy USA, Błaszczak ocenił, że konieczne są wydatki na infrastrukturę, która – zaznaczył – pozostanie w kraju.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Olgierd

  Rozumiem, że to my wyskoczyliśmy z tą propozycją, więc pytanie: ile Polska jest w stanie za to zapłacić?

  1. Patriot@

   Bezpieczeństwo Polski jest bezcenne

 2. NAVY

  A to wydatek jednorazowy czy ,co roku po 2 miliardy ?

  1. dalid

   Co miesiąc po 2 miliardy

  2. MSBS

   Co dzień 2 mld

 3. AWU

  Z podobną propozycją wobec USA wystąpiła dziś Norwegia prosząc o obecność batalionu US Marines w Arktyce przy granicy z Rosją i eskadry myśliwców pod Oslo.

 4. sheriff

  Ktoś faktycznie jest niedoinformowany. Pytanie...kto ?!

 5. PKP kargo

  Polska leży na stole... Bierz, każdy kto chce weźmie...

 6. dropik

  Nasi nie ogarniają że Trump ogłosił własnie reset z Rosją. Jego wcześniejsze działania też w sumie były na rękę Putinowi. Jak ograną to będzie dopiero zdziwienie i płacz ;)

Reklama