Reklama

Polityka obronna

Szef MON leci do Brukseli

Fot. MON/Twitter

Minister Mariusz Błaszczak będzie od 15 do 16 czerwca uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony narodowej państw NATO w Brukseli. Podczas spotkania mają zostać omówione skutki i wpływ agresji Rosji na Ukrainie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szef MON Mariusz Błaszczak weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony państwa NATO w Brukseli od 15 do 16 czerwca, pod przewodnictwem Sekretarza Generalnego Jensa Stoltenberga.

Celem spotkania jest omówienie skutków i wpływu agresji Rosji na Ukrainę dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Podczas spotkania mają również zostać podjęte rozmowy ws. finalnych decyzji na czerwcowy szczyt w Madrycie.

Reklama

Czytaj też

Jak czytamy w komunikacie stronie Polskiej najbardziej zależy na „wzmocnieniu sojuszniczej postawy odstraszającej i obrony, a także zwiększenia budżetów wspólnych NATO".

W czasie spotkania odbędą się trzy sesję: robocza z partnerami (Gruzja, Finlandia, Szwecja, Ukraina, UE) na temat sytuacji bezpieczeństwa w Europie; w gronie sojuszniczym nt. adaptacji odstraszania i obrony oraz łańcuchów dostaw. Spotkanie ministerialne NATO poprzedzi posiedzenie Ukraine Defence Contact Group (grupy państw zajmującej się koordynacją wsparcia dla Ukrainy). Odbędzie się także śniadanie ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Sekretarza Obrony Wielkiej Brytanii.

Czytaj też

Minister Błaszczak ma w trakcie swojej wizyty podpisać umowę między rządem Polski a Albanii o współpracy obronnej oraz wręczyć odznaczenie ustępującemu Asystentowi Sekretarza Generalnego NATO ds. Polityki i Planowania, Patrickowi Turnerowi, za szczególny wkład w prace sojusznicze na rzecz odstraszania i obrony na flance wschodniej. Planowane jest także spotkania bilateralne z ministrami Gruzji, Norwegii oraz minister obrony Hiszpanii.

Komentarze