Reklama

Polityka obronna

Spektakularny sukces Polskiej Kadry Narodowej MMA na Mistrzostwach Świata w Holandii

mistrozstwa świata GAMMA 2021
Kadra polski na Mistrzostwa Świata GAMMA 2021
Autor. Sławomir Cypel

W dniach 23-27 marca 2022 w Amsterdamie miały miejsce Mistrzostwa Świata MMA 2021, organizowane przez Global Association of Mixed Martial Arts (GAMMA). Planowo miały się odbyć w grudniu 2021 w Berlinie, jednak ze względu na obostrzenia związane z pandemią zostały przełożone na nowy termin.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Do Holandii udała się reprezentacja Polski wystawiona przez Polski Związek Mieszanych Sztuk Walki, w skład której weszło 9 zawodników, 2 zawodniczki, trenerzy Kamil Umiński i Wojciech Klimkiewicz oraz Prezes Polskiego Związku Mieszanych Sztuk Walki Sławomir Cypel. Mistrzostwa Świata MMA rozgrywane były w dwóch formułach: Full Contact MMA oraz Striking MMA. Polski Związek Mieszanych Sztuk Walki wystawił zawodników zarówno w jednej, jak i w drugiej formule. W turniejach na zasadach Full Contact MMA nasz kraj reprezentowali: Karolina Chłobuszewska, Iwo Baraniewski, Kacper Szalast, Marcin Błaziak, Kamil Krzyżaniak oraz Paweł Grzeszczak, zaś w Striking MMA – Joanna Walorska, Tomasz Brotoń, Filip Szostak, Bartek Dragański oraz Patryk Rogóż. Na przestrzeni trzech dni zmagań nasi zawodnicy - w większości mający za sobą walki wyłącznie amatorskie - dali niesamowity pokaz swoich umiejętności, niejednokrotnie deklasując swoich rywali z dużym rekordem zawodowym. Finały, w których znalazło się 8 naszych reprezentantów, zaowocowały aż 5 złotymi i 3 srebrnymi medalami, a co za tym idzie – 5 tytułami Mistrzów Świata oraz 3 tytułami Vicemistrzów Świata.

Mistrzyniami Świata MMA 2021 zostały: Karolina Chłobuszewska – w formule Full Contact MMA do 56,7 kg, która obie swoje walki wygrała przez poddanie oraz Joanna Walorska – w formule Striking MMA do 65,8 kg, zwyciężając przez nokaut techniczny z reprezentantką Indii.

Reklama

Tytuł Mistrza Świata MMA 2021 wywalczyli:

  • Iwo Baraniewski – w formule Full Contact MMA do 120 kg, który w drodze po mistrzostwo stoczył aż 4 pojedynki, wszystkie kończąc w pierwszej rundzie, finałową walkę z reprezentantem Gruzji wygrywając przez TKO;
  • Filip Szostak – w formule Striking MMA do 77,1 kg – w półfinałowej walce deklasując reprezentanta Hiszpanii; w finale zmierzyć miał się z drugim kadrowiczem Polski, Tomaszem Brotoniem, który jednak przez kontuzję odniesioną w półfinale musiał oddać walkę walkowerem;
  • Bartek Dragański – w formule Striking MMA do 83,9 kg, który walkę półfinałową zakończył przez KO, zaś finał – przez TKO w pierwszej rundzie.

Czytaj też

Z tytułem Vicemistrza Świata MMA 2021 powrócili:

  • Marcin Błaziak – w formule Full Contact MMA do 77,1 kg, który trzy pierwsze walki zakończył poddając rywali, i tylko w finale stoczonym na pełnym dystansie musiał uznać zwycięstwo reprezentanta Kazachstanu;
  • Tomasz Brotoń – w formule Striking MMA do 77,1 kg, który już w pierwszej walce pokazał, jak wygląda potężne KO, w wygranym półfinale niestety doznał kontuzji ręki, która uniemożliwiła wyjście do finału i zmusiła do oddania tytułu Mistrza Świata koledze z kadry, Filipowi Szostakowi;
  • Patryk Rogóż – w formule Striking MMA do 83,9 kg, w półfinale rozprawiając się z reprezentantem Hiszpanii przez poddanie, w walce półfinałowej musiał jednak podobnie jak Marcin Błaziak uznać zwycięstwo reprezentanta Kazachstanu.
Autor. Sławomir Cypel

Wywalczone medale dały nam tytuł drużynowego Vicemistrza Świata MMA 2021. Mistrzostwa Świata MMA 2021 za nami – a przed nami jeszcze Mistrzostwa Europy MMA 2022 oraz Mistrzostwa Świata MMA 2022, których już wyczekujemy i do których już zaczynamy przygotowania.

Defence24 jest patronem medialnym Polskiego Związku MMA w ramach projektu „Wojownicy Ojczyzny", którego celem jest pielęgnowanie tożsamości narodowej i kształtowanie postaw patriotycznych poprzez dedykowanie zawodów sportowych i innych wydarzeń związanych ze sportami walki, wybitnym postaciom historycznym oraz ważnym wydarzeniom z historii oręża polskiego i walk niepodległościowych. Intencją obu stron jest aby jak najszersze grono współczesnych wojowników, jak i sympatyków, kibiców biorących udział w wydarzeniach sportowych podnosiło swoją wiedzę historyczną oraz oddawało hołd wybitnym bohaterom, przywracając w przestrzeni publicznej pamięć  o nich.

Reklama

Komentarze

    Reklama